Connect with us

Gospodarka

Polska potrzebuje Ukraińców. Powinien zrobić wszystko, co w jego mocy, aby pomóc im się do tego przyzwyczaić

Published

on

Ukraińscy pracownicy migrujący wnieśli duży wkład w polską gospodarkę w ciągu ostatniej dekady, ale nadal borykają się z problemami zarówno pracodawców, jak i władz.

Na początku września 25-letni Dmytro Nikiforenko, pochodzący z ukraińskiego regionu Winnica, późno w nocy wyszedł z imprezy we Wrocławiu w zachodniej Polsce.

Wkrótce potem został aresztowany przez polską policję i zabrany do śledztwa. Rano nie żył.



Śledztwo ujawniło, że młody mężczyzna był bity, bity, kopany i duszony pałkami podczas pobytu w areszcie. W zeszłym tygodniu postawiono zarzuty dziewięciu osobom, które uczestniczyły w jego śmierci, w tym czterem funkcjonariuszom policji, każdemu grozi do dziesięciu lat więzienia.

Incydent wstrząsnął lokalną społecznością, gdzie niezwykle rzadko zdarza się, aby ludzie umierali w policyjnym areszcie.

Chociaż sprawa jest zwykłą brutalnością policji, a nie przestępstwem opartym na uprzedzeniach etnicznych, nie ma wątpliwości, że Ukraińcy, podobnie jak wiele innych grup imigrantów w Polsce, są znacznie bardziej bezbronni niż miejscowi.

„To mógł być każdy” – mówi dr. Helena Patzer, profesor w Instytucie Etnologii i Antropologii UW. „To jest przemoc policji wobec bezbronnej ofiary. Ale jako obcokrajowiec stajesz się coraz bardziej wrażliwy ”.

Mimo ogromnego wkładu w polską gospodarkę, pracownicy ukraińscy często czują się wykluczeni z polskiego społeczeństwa i narażeni na wyzysk ze strony pracodawców, ze wszystkimi gwarancjami i korzyściami, jakie się z nimi wiążą.

Chociaż Polska zawsze była krajem popularnym dla Ukraińców, wybuch wojny domowej na wschodniej Ukrainie w 2014 roku spowodował gwałtowny wzrost migracji.

Od tego czasu Polska przyjęła od jednego do dwóch milionów ukraińskich imigrantów: tyle wjeżdża bez pozwolenia na pracę (Ukraińcy mogą odwiedzać Polskę i resztę strefy Schengen od 2017 roku bez wizy), trudno określić dokładna liczba od.

Exodus

Ta emigracja ze wschodu nastąpiła wkrótce po eksodusie Polski na zachód.

READ  Rzeczpospolita Polska przeciwko PL Holdings SÀRL: ETS nadal podważa wewnętrzną ochronę inwestycji UE | Shearman & Sterling LLP

Polacy po wejściu do UE w 2004 r. również masowo emigrowali, przez co w kraju brakuje pracowników, a ludność się starzeje. W latach 2002–2013 kraj opuściło ok. 1,2 mln Polaków, czyli ok. 3% populacji, z czego większość przeniosła się do Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Polski rząd znalazł więc dogodne rozwiązanie swoich problemów demograficznych: tuż obok miał uboższego, podobnego kulturowo sąsiada ze stosunkowo dużą liczbą ludności. W 2018 roku 20 proc. wszystkich unijnych zezwoleń na pobyt wydanych w tym roku w Polsce wydano Ukraińcom. Bezwizowy dostęp do krajów Schengen tylko przyspieszył ten proces.

Według badania przedstawionego w Review of World Economics, ukraińscy migranci przyczynili się do około 13 proc. wzrostu PKB Polski w latach 2013-2018. Ukraińcy odegrali kluczową rolę w ożywieniu gospodarczym Polski i zlikwidowali znaczne różnice demograficzne powstałe w wyniku migracji.

Mimo to wielu ukraińskich migrantów w Polsce czuje się wyobcowanych. Jednym z nich jest Jarosław Reznikow, Ukrainiec z Ługańska, który mieszkał w Kijowie przed przeprowadzką do Polski na początku tego roku. Obecnie pracuje do 12 godzin dziennie w magazynie sortując paczki. Wszyscy jego koledzy to Ukraińcy.

Jarosław mówi, że kiedy złamał nogę na wózku załadowanym paczkami, jego kierownik nie pozwolił mu odejść i zagroził, że go zwolni, jeśli to zrobi.

„Powiedział, że powinienem poczekać dwie godziny, aby zobaczyć, co stanie się z moją stopą. Kiedy zaczął puchnąć, nie pozwolił mi odejść do tego czasu. Ale nikt nie zaproponował, że zabierze mnie do domu ani do szpitala. Szedłem na jednej nodze i przekląłem dzień, w którym tu dotarłem ”.

To nie jest odosobniony przypadek. Zdarzają się nawet przypadki, gdy ukraińscy pracownicy umierają w nagłych wypadkach medycznych. W 2019 roku 36-letni Vassiliy Cherney zemdlał podczas pracy w fabryce trumien podczas rekordowej fali upałów w Nowym Tomyślu. Jego pracodawca zabronił kolegom wezwania karetki, zawiózł mężczyznę do lasu i zostawił tam, gdzie zmarł.

READ  Wojna na Ukrainie i ceny energii zagrażają polskim BIZ | fDi Intelligence – Twoje źródło informacji o bezpośrednich inwestycjach zagranicznych

Tutaj na pobyt

Ponadto od 2014 roku wydaje się, że stosunek Polaków do Ukraińców uległ pogorszeniu. Częściowo wynika to z antyimigranckiej retoryki rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Chociaż jest skierowany przede wszystkim do muzułmanów, część z nich dotyczy również Ukraińców.

Według dr. Marta Kindler, socjolog z Ośrodka Badań nad Migracjami UW, od 2014 roku coraz więcej Ukraińców ze wschodu kraju – zwłaszcza z rozdartego wojną Donbasu – trafia do Polski.

Byli to przede wszystkim rosyjskojęzyczni, w mniejszym stopniu rozumiejący język polski. Sugeruje, że przyczyniło się to również do mniej przyjaznego stosunku do Ukraińców.

Mimo problemów migracja z Ukrainy nie wydaje się zwalniać, za co polska gospodarka powinna być wdzięczna.

„Obserwujemy zmiany w strategiach migrantów” – mówi dr. Pomyłka. „Widzimy więcej migracji osad. Podczas gdy w przeszłości do Polski przeprowadzał się zwykle tylko jeden żywiciel rodziny, teraz widać, że coraz częściej przeprowadzają się tu całe rodziny i zapisują dzieci.”

Ukraińcy, którzy wcześniej wykazali chęć doraźnego wkładu do Polski – reprezentują już zdecydowanie największą społeczność imigrantów w kraju – teraz chcą wnieść swój wkład długoterminowy.

Polska i Polska dobrze by zrobili, gdyby ich serdecznie przyjęli.


W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych Wschodząca Europa można czytać i zawsze będzie. Tutaj nie ma paywalla. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani ani nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji korporacyjnej. Chcemy jak najlepiej dla wschodzącej Europy, niczego więcej i niczego mniej. Twoje wsparcie pomoże nam dalej rozprzestrzeniać ten niesamowity region.

Możesz pomóc tutaj. Dziękuję bardzo.

Emerging Europe wspiera niezależne dziennikarstwo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *