Connect with us

Gospodarka

Polska ponownie otwiera „przeklęte” lotnisko w Radomiu

Published

on

Polska ponownie otwiera „przeklęte” lotnisko w Radomiu

W Radomiu otwarto odbudowane lotnisko na miejscu poprzedniego lotniska, które zbankrutowało zaledwie trzy lata po rozpoczęciu działalności z powodu braku pasażerów.

„Zdjęliśmy klątwę z tego miasta” – powiedział wczoraj premier Mateusz Morawiecki podczas oficjalnej ceremonii otwarcia przed pierwszym rozkładowym lotem z Paryża, który wylądował wieczorem.

Port Lotniczy Warszawa Radom – jak obecnie nazywany jest obiekt położony około 100 kilometrów na południe od stolicy – ​​posiada terminal wybudowany od podstaw po wyburzeniu poprzedniego oraz przebudowany pas startowy.

Poprzednie wcielenie Portu Lotniczego w Radomiu ogłosiło upadłość w 2018 roku, rozpoczynając działalność dopiero w 2015 roku. W 2017 roku lotnisko obsłużyło tylko 9903 pasażerów.

Po ogłoszeniu upadłości radomskie lotnisko zostało kupione przez państwowego operatora PPL, do którego należy największy w Polsce port lotniczy Warszawa Chopin, a także 14 innych portów lotniczych w całym kraju.

PPL nadzorował wartą 800 mln zł (174 mln euro) przebudowę Radomskiego Lotniska, która została zakończona w grudniu ubiegłego roku i uzyskała pozwolenie na użytkowanie w marcu.

Obecnie obsługuje regularne loty do pięciu destynacji – Paryża, Rzymu, Tirany, Prewezy i Warny – oraz loty czarterowe do Antalyi. Wszystkie trasy obsługiwane są przez narodowe linie lotnicze LOT. Pierwsze odloty z lotniska – do Paryża i Rzymu – ruszają już dziś.

READ  Polska gospodarka rośnie o 0,6% w trzecim kwartale 2023 roku: Eurostat – sekcja angielska

Lotnisko ma w tym roku obsłużyć około 200 tys. pasażerów – informuje TVN24. Jego terminal ma obecnie przepustowość do 1 miliona pasażerów rocznie, a PPL twierdzi, że docelowo może to wzrosnąć do ponad 3 milionów.

Kierunki obsługiwane obecnie przez Port Lotniczy Warszawa Radom (źródło: LWR)

– To lotnisko ma duży sens ekonomiczny – mówił Morawiecki na wczorajszym otwarciu. „Warszawa [Chopin] jest absolutnie przeciążony, dlatego otwarcie tego lotniska ma duży sens pod względem infrastruktury i logistyki”.

Premier przekonywał też, że nowy obiekt pozwoli otworzyć „cały region” wokół Radomia na dalszy rozwój i przyciągnąć kolejne inwestycje.

Warszawski Port Lotniczy Radom nie tylko obsługuje własnych pasażerów, ale także pełni funkcję zaplecza dla flagowego rządowego projektu budowy nowego „megalotniska” między Warszawą a Łodzią. Po otwarciu – obecnie planowanym na 2027 r. – Warszawa Chopin zostanie zamknięta dla pasażerów cywilnych.

Źródło głównego obrazu: KPR (pod CC BY-NC-ND 3.0 PL)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *