Connect with us

Gospodarka

Polska planuje zmniejszyć zużycie węgla z 70% do 11% – mówi Prezydent – The First News

Published

on

Prezydent podkreślił aktywną rolę Polski w globalnej polityce klimatycznej i zwrócił uwagę, że Polska przekroczyła 6-procentowy cel redukcji CO2 określony w Protokole z Kioto.
Jakub Szymczuk / KPRP

Polska planuje zmniejszyć swoje uzależnienie od węgla w ciągu najbliższych dwóch dekad poprzez budowę „bezemisyjnego systemu energetycznego” – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda na szczycie liderów klimatycznych.

Przemawiając do ponad 40 światowych przywódców na szczycie zorganizowanym przez prezydenta Joe Bidena, Duda powiedział, że Polska planuje stopniowe przechodzenie na energię bezemisyjną w ciągu najbliższych 20 lat, a energia z węgla spadnie z 70 procent do zaledwie 11 procent do 2040 roku.

Polska jest jednym z największych producentów węgla w Europie. Niedawno rząd ogłosił plany odejścia od źródła energii po tym, jak znalazł się pod silną międzynarodową presją i w obliczu rosnącej emisji CO2.

W ramach tego procesu rząd podał w czwartek, że osiągnął porozumienie ze związkami węgla kamiennego w sprawie stopniowego zamykania kopalń do 2049 roku.

Duda powiedział, że nowy miks energetyczny Polski będzie oparty na energii jądrowej i odnawialnej oraz gazie ziemnym.

Prezydent podkreślił także aktywną rolę Polski w globalnej polityce klimatycznej, wskazując, że Polska przekroczyła 6-procentowy cel redukcji CO2 określony w Protokole z Kioto.

„Wykroczyliśmy daleko poza wymogi redukcji CO2 określone w Protokole z Kioto z 1997 r. Przy celu redukcji wynoszącym 6% nasze rzeczywiste redukcje wyniosły 33%, co oznacza, że ​​przekroczyliśmy ten cel o pełne 27%”. W ciągu najbliższych dwóch dekad planujemy zbudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny, który zmniejszy udział węgla z obecnych 70 proc. Do zaledwie 11 proc. Do 2040 r. – powiedział Duda.

Prezydent przypomniał, że Polska trzykrotnie była gospodarzem światowego szczytu klimatycznego COP, w tym spotkania COP24 w Katowicach w 2018 r., Którego konkluzje przyczyniły się do przyjęcia przez UE celu klimatycznego na 2050 r.

„Dynamiczna Polska, która została uruchomiona na COP24, przyczyniła się do tego, że UE jako pierwsza gospodarka świata przyjęła cel neutralności klimatycznej do 2050 roku i zwiększyła cel redukcji emisji do 2030 roku do co najmniej 55 proc.” – powiedział Duda.

Zwrócił też uwagę, że transformacja energetyczna nie byłaby możliwa bez zastosowania nowych technologii, w tym kontekście wspomniał o umowie z USA o polskiej energetyce jądrowej w 2020 roku.

– Umowa, która zapewnia wsparcie USA dla polskiego programu energetyki jądrowej, potwierdziła zaangażowanie Polski w międzynarodowe działania na rzecz klimatu – powiedział Duda.

Prezydent wspomniał także o planach Polski w zakresie elektromobilności, podkreślając, że wprowadzenie publicznego i prywatnego transportu elektrycznego otwiera szerokie możliwości współpracy transatlantyckiej.

Prezydent dodał, że pandemia COVID zdołała „zatrzymać świat na chwilę”, gdy światowe gospodarki utknęły w martwym punkcie. Duda podkreślił jednak, że jeśli światowa gospodarka wróci do normalności, będzie musiała być „bardziej sprawiedliwa i zrównoważona” niż przed pandemią.

READ  Sprzedaż produktów kosmetycznych przeciwstawia się problemom gospodarczym Nigerii i osiąga najwyższy poziom od 15 lat
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *