Connect with us

technologia

Polska odnawia dzieła sztuki z II wojny światowej: polski urzędnik

Published

on

Polska odnawia dzieła sztuki z II wojny światowej: polski urzędnik

„W Wydziale Kultury i Dziedzictwa Narodowego znajduje się ponad 66 tysięcy metryk dzieł zaginionych, które są w pełni udokumentowane. Tylko w ciągu ostatnich siedmiu lat odzyskano 700 zaginionych dzieł, co jest najlepszym wynikiem od czasów II wojny światowej – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podczas Kongresu Pamięci Narodowej.

Wiceminister wziął udział w panelu dyskusyjnym „Reparacje wojenne w XX wieku oczami polityków” na Kongresie organizowanym przez IPN.

Bezpośrednio po II wojnie światowej eksperci oszacowali, że z terytorium Polski w jej obecnych granicach skradziono około 516 tysięcy ruchomych dzieł sztuki.

Czekamy na debatę z Niemcami w sprawie reparacji wojennych: polski urzędnik

Polskie władze spodziewają się rozpoczęcia debaty z Niemcami na temat odszkodowań za szkody wojenne wyrządzone przez wojska niemieckie na terytorium Polski w czasie II wojny światowej.

Zobacz więcej

Niemcy rabowali, Armia Czerwona rabowała, potem był wtórny obieg tych dzieł sztuki, więc mogły trafić do różnych miejsc, na co mamy dowody– powiedział PAP Sellin.

Dodał, że ministerstwo może przedstawić dowody na to, że niektóre dzieła uznane za skradzione należą do Polski i powinny zostać zwrócone.

Podkreślił, że tylko w ciągu ostatnich siedmiu lat udało się odzyskać 700 zaginionych dzieł sztuki, co jest „najlepszym wynikiem od czasów II wojny światowej”.

„Prace znajdowano w różnych miejscach, głównie w Niemczech, ale nie tylko. Były prace z Hiszpanii czy Stanów Zjednoczonych i były przedmiotem wtórnego obiegu – wyjaśnił wiceminister.

READ  Google twierdzi, że aktualizacja oprogramowania sprzętowego spowolniła czas ładowania Pixel Watch

Z powodu II wojny światowej w Polsce żyje o 70 mln mniej ludzi, wylicza AI

Eksperci biją na alarm w związku z szybkim rozwojem sztucznej inteligencji, ostrzegając, że może wymknąć się spod kontroli. Cóż, rząd…

Zobacz więcej

Jego zdaniem proces odnajdywania zaginionych dzieł sztuki zostanie przyspieszony dzięki digitalizacji. „Możemy spojrzeć na każdą publiczną aukcję na świecie, na której są jakieś prace na sprzedaż, i możemy spojrzeć na muzea, które chętnie pokazują, co mają w przestrzeni cyfrowej. Mamy też informatorów, którzy pasjonują się tym tematem i współpracujemy ze służbami w tym temacie, więc myślę, że efekty tej pracy z roku na rok są coraz lepsze – podsumował.

odszkodowanie wojenne

W trakcie debaty wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk przedstawił raport o polskich stratach wojennych. Zaznaczył, że kwota podana w raporcie jest kwotą minimalną.

Minister Mularczyk podkreślił, że Niemcy starają się „zepchnąć kwestię reparacji poza agendę międzynarodową”.

Dziś w świetle reflektorów Niemcy prowadzą rozmowy z krajami afrykańskimi, bo przepraszają za kolonializm. To oczywiście słuszne i konieczne. Co jednak z faktem, że Polska jako największy sąsiad i partner handlowy, polityczny i gospodarczy nie może domagać się rozmów reparacyjnych?— stwierdził wiceminister spraw zagranicznych.

Poinformował, że raport o polskich stratach wojennych będzie rozpowszechniany w języku angielskim oraz przygotowane zostanie tłumaczenie na niemiecki, hiszpański, włoski i inne języki. „Chcemy informować świat o niemieckich zbrodniach wojennych io tym, że Niemcy nie chcą się z nich rozliczyć. Tego tematu nie wolno zamieść pod dywan’” – podkreślił Arkadiusz Mularczyk.

Kongres Pamięci Narodowej odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia na PGE Narodowym w Warszawie pod hasłem „Historia przemawia przez pokolenia”.

Na kongres składa się 26 paneli poświęconych historii Polski XX wieku, liczne wydarzenia edukacyjne i kulturalne, festiwal filmowy, strefa technologiczna, wystawy multimedialne, strefa edukacyjna dla dzieci oraz spotkania z grupami rekonstrukcji historycznej.

Źródło:

READ  Apple ma ogłosić datę wydarzenia iPhone 12 w tym tygodniu

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *