Connect with us

technologia

Polska firma prezentuje innowacyjną metodę recyklingu paneli słonecznych – sekcja angielska

Published

on

Polska firma prezentuje innowacyjną metodę recyklingu paneli słonecznych – sekcja angielska

Nowa metoda, opracowana we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, na południu Polski, zapewnia niemal całkowite odzyskiwanie cennych materiałów z modułów fotowoltaicznych (PV), co stanowi znaczący postęp w zakresie zrównoważenia środowiskowego produkcji energii odnawialnej. – stwierdził 2loopTech.

Prezes firmy Maciej Tora poinformował, że nowa technologia recyklingu, dopracowana w ciągu dwóch lat testów laboratoryjnych i dostosowana do kolejnych generacji paneli, umożliwia niemal 100-procentowy odzysk surowców krytycznych, takich jak krzem, miedź i srebro.

Jednocześnie 2loopTech rozpoczął działalność na dużą skalę w swojej nowej fabryce w Łodzi w centralnej Polsce, która według ogłoszenia będzie pierwszą wyspecjalizowaną fabryką tego typu w kraju.

Pierwotnie zakład był w stanie przetwarzać około 1000 ton paneli rocznie, a w planach jest dalsza rozbudowa. Obiekt stanowi znaczący krok w krajowych inicjatywach w zakresie zrównoważonej energii.

Tora powiedział, że w pierwszym roku łódzka fabryka ma wygenerować sprzedaż na poziomie około 3 mln zł (700 000 euro, 750 000 dolarów).

Oprócz recyklingu paneli słonecznych firma bada również metody recyklingu turbin wiatrowych i wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu w mieszankach budowlanych.

Rozwój ten następuje w kluczowym momencie, gdy Polska stoi przed wyzwaniem utylizacji ponad 100 000 ton paneli fotowoltaicznych w nadchodzących latach, zgodnie z europejskimi trendami.

Szacuje się, że europejski rynek recyklingu modułów PV wkrótce osiągnie wartość ponad 1,25 miliarda złotych, a Polska będzie mogła przejąć znaczną część tego rynku.

Zaangażowanie Polski w fotowoltaikę znajduje odzwierciedlenie w danych regulatorów energetyki pokazujących rekordowy wzrost zainstalowanej mocy fotowoltaicznej o ponad 4,7 GW w 2022 r. do łącznie 12,4 GW.

READ  Mobilny system monitorowania samochodów jako narzędzie uzupełniające monitorowanie jakości powietrza w środowisku miejskim i wiejskim: studium przypadku z Polski

Przy stopie wzrostu rynku wynoszącej 61% Polska znajduje się wśród sześciu krajów UE o największej zainstalowanej mocy energii słonecznej, co podkreśla jej rolę jako kamienia węgielnego polskiej gospodarki.

Prof. Barbara Tora z AGH, Przewodnicząca Rady Naukowej 2loopTech, podkreśliła wiodącą pozycję kraju w europejskim sektorze energetyki słonecznej. Spółka planuje publiczną ofertę akcji w celu sfinansowania dalszego rozwoju.

(rt/gs)

Źródło: PAPKA

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *