Connect with us

Gospodarka

Polska aresztuje Rosjan za szpiegostwo

Published

on

Polska aresztuje Rosjan za szpiegostwo

Siły rosyjskie kontynuowały posuwanie się w kierunku wschodniej Ukrainy przed planowaną dużą ofensywą w regionie Donbasu, podczas gdy warunki w Mariupolu pozostały tragiczne, tysiące cywilów zginęło, a siły rosyjskie były bliskie całkowitej kontroli nad miastem portowym.

Odprawa na żywo: inwazja Rosji na Ukrainę

RFE/RLs odprawa na żywo przedstawia wszystkie kluczowe wydarzenia związane z rosyjską inwazją, jak Kijów walczy, trudną sytuację ludności cywilnej i reakcję Zachodu. Kliknij tutaj, aby zobaczyć wszystkie relacje RFE/RL z wojny tutaj.

Ukraińscy dowódcy i zachodni urzędnicy twierdzą, że Rosja nadal przerzuca swoje siły z obszarów na północ od Kijowa i z Białorusi w kierunku Charkowa oraz regionów Doniecka i Ługańskiego, gdzie walki toczą się od 2014 roku.

Urzędnicy spodziewają się, że Rosja rozpocznie nową ofensywę, być może mającą na celu zajęcie pozostałych obszarów obwodów donieckiego i ługańskiego, które nadal pozostają pod kontrolą ukraińskich sił rządowych.

Liczba ofiar śmiertelnych konfliktu, który wybuchł, gdy Rosja najechała Ukrainę 24 lutego, pozostaje niejasna.

Ukraińscy dowódcy poinformowali 12 kwietnia, że ​​do tej pory zginęło 19500 żołnierzy rosyjskich. Ostatni oficjalny wynik rosyjskiego Ministerstwa Obrony na koniec marca wyniósł około 1370.

Urzędnicy amerykańscy publicznie mówią, że Rosja straciła co najmniej 10 000 żołnierzy, a prywatnie urzędnicy amerykańscy i zachodni przybliżają tę liczbę do szacunków Ukrainy – co oznaczałoby, że Rosja straciła więcej żołnierzy na Ukrainie niż podczas 10-letniej wojny Związku Radzieckiego w Afganistanie.

Ukraina nie ujawniła własnych danych dotyczących ofiar i stwierdziła, że ​​jest to tajemnica państwowa, ale prezydent Wołodymyr Zełenskij publicznie powiedział w połowie marca, że ​​zginęło około 1300 ukraińskich żołnierzy.

Urzędnik Departamentu Obrony USA powiedział 11 kwietnia, że ​​siły rosyjskie wzmacniają się w regionie Donbasu, w tym w pobliżu miasta Izyum, które podobno w zeszłym tygodniu zostało zaatakowane przez siły rosyjskie.

Rosyjski konwój zawierający wozy dowodzenia i kontroli oraz jednostki wsparcia piechoty i śmigłowców był widziany w kierunku Izyum, powiedział urzędnik.

Urzędnik powiedział również, że ponad 60 grup taktycznych z batalionu rosyjskiego – każda licząca od 800 do 1000 żołnierzy – stacjonowało podobno z Chersoniu w południowo-środkowej Ukrainie na północny wschód przez Donbas do granicy z Rosją.

Rosja mianowała również nowego generała, który ma objąć zjednoczone dowództwo nad ofensywą w Donbasie, co według zachodnich urzędników miało na celu rozwiązanie zamieszania i błędów, jakich doświadczyły siły rosyjskie w pierwszej fazie nękanej wojną.

Mariupol, kluczowe miasto portowe nad Morzem Azowskim, od tygodni jest miejscem intensywnego oblężenia przez wojska rosyjskie, a miasto przypomina teraz apokaliptyczny krajobraz. Siły rosyjskie walczą ulica za ulicą ze zdeterminowanymi ukraińskimi marines i batalionem Azowskim.

11 kwietnia Mychajło Podolak, starszy doradca Zełenskiego, powiedział na Twitterze, że ukraińskie siły w Mariupolu zostały „otoczone i zablokowane”.

W przemówieniu wygłoszonym 11 kwietnia w parlamencie Korei Południowej Zełenski powiedział, że Rosja „całkowicie zniszczyła Mariupol i spaliła go na popiół”.

„Co najmniej dziesiątki tysięcy obywateli Mariupola musiało zostać zabitych” – powiedział, zgodnie z transkrypcją prezydencką
Gabinet.

Burmistrz Mariupola Wadym Bojczenko powiedział Associated Press, że w mieście zginęło ponad 10 000 cywilów, a ciała zostały „rozrzucone po ulicach”.

Ukraińscy i zachodni urzędnicy powiedzieli również, że badają doniesienia o tym, że broń chemiczna mogła zostać użyta przeciwko bojownikom Azowa i ukraińskim żołnierzom piechoty morskiej w Mariupolu. Brytyjscy urzędnicy ostrzegli, że potwierdzone użycie broni chemicznej przez siły rosyjskie spotka się z nieokreśloną reakcją.

Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy, również doznało poważnych szkód, ale pozostaje pod kontrolą Ukrainy. Ołeh Synehubov, szef administracji regionalnej, powiedział w poście w Telegramie z 11 kwietnia, że ​​osiem osób zginęło w wyniku ostrzału, ale siły ukraińskie nadal broniły miasta.

Rozmowy pokojowe utknęły w martwym punkcie, ponieważ rząd Zełenskiego odrzuca rosyjskie ultimatum, a Kreml zwraca uwagę na Donbas. Europejscy dyplomaci bezskutecznie próbowali odwieść rosyjskiego prezydenta Władimira Putina od trwającego ataku.

Przemawiając 12 kwietnia podczas wizyty w kosmodromie Wostocznyj we wschodniej Rosji, Putin nazwał wojnę i jej cele militarne „szlachetnymi” i przewidział, że siły rosyjskie odniosą sukces.

„Jego cele są absolutnie jasne i szlachetne” – powiedział Putin.

Putin ponownie twierdził, że Rosja została zmuszona do inwazji na Ukrainę, aby zapewnić jej bezpieczeństwo. Kreml powiedział m.in., że wejście Ukrainy do NATO będzie krytycznym zagrożeniem dla Rosji. Ze swojej strony NATO zapowiedziało, że Ukraina może przystąpić do sojuszu w przyszłości, ale nie w najbliższym czasie.

Rosyjski przywódca ponownie stwierdził również, że siły rosyjskie pomagają narodowi Ukrainy; echo innego argumentu Kremla, że ​​rodzimi użytkownicy rosyjskiego są w jakiś sposób zagrożoni na Ukrainie.

„Z jednej strony pomagamy i ratujemy ludzi, z drugiej po prostu podejmujemy działania, aby zapewnić bezpieczeństwo samej Rosji” – przekonywał Putin. „Widać wyraźnie, że nie mieliśmy wyboru. To była dobra decyzja.

Zełenski ostrzegł, że Rosja będzie kontynuować wojnę bezkarnie, jeśli Unia Europejska nie zwiększy presji za pomocą ostrzejszych sankcji gospodarczych.

„Wiedzą, że pozostaną bezkarni, ponieważ Europa nadal jak zwykle woli dalszą współpracę, handel i biznes” – powiedział litewskiemu parlamentowi.

Podczas gdy UE nałożyła pięć rund sankcji na Rosję, w tym na Putina i jego rodzinę, Zełenski wezwał Europę do „pozbywania się rosyjskiej ropy”, zaprzestania importu rosyjskiego gazu i nałożenia sankcji na wszystkie rosyjskie banki.

„Europa musi wygrać tę wojnę. I razem wygramy” – powiedział.

Z reportażem Agence-France Presse
READ  Opinia | Biden chce wzmocnić demokrację. Powinien powstrzymać szczyt i spojrzeć na Europę.
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *