Connect with us

technologia

Polscy freelancerzy Toptal opisują życie freelancerów w Polsce

Published

on

Polscy freelancerzy Toptal opisują życie freelancerów w Polsce

Zapraszamy na 11Cz Edycja #FreelanceVoices, tym razem skupiająca się na polskich freelancerach. Jak czytelnicy być może wiedzą, Polska jest wysoko ceniona ze względu na jakość i wyrafinowanie społeczności zawodowej zajmującej się zaawansowanymi technologiami. Odpowiednio Krajobrazy IT Najnowszy raport na temat przyszłości IT w wschodzącej Europie: „Sektor IT w Europie Środkowo-Wschodniej zatrudnia szacunkowo 2 miliony osób w 2020 roku, a liczba ta rośnie o 3% każdego roku.” Największa pula talentów IT zlokalizowana jest w region „Zasób technologii w Polsce liczy od 2019 r. ponad 400 000 programistów i od tego czasu znacznie się zwiększył.

Niestety, jednym ze źródeł wzrostu była wojna z Ukrainą. Skończyła się społeczność high-tech z siedzibą w Polsce do 50 tys Ukraińscy specjaliści i ich rodziny szukają schronienia w Polsce (aby pomóc ukraińskim freelancerom w znalezieniu pracy w Polsce i poza nią, zob EmployUkraine.org). Różnorodne globalne i regionalne platformy freelancerów opierają się na polskiej technologii i społeczności zawodowej.

Toptal.com jest naszym partnerem tej edycji Freelance Voices i opisuje siebie jako sieć „najlepszych na świecie talentów w biznesie, projektowaniu i technologii, umożliwiając firmom skalowanie zespołów na żądanie”. Platforma wspiera klientów za pośrednictwem globalnej sieci talentów składającej się z ponad 10 000 specjalistów w ponad 100 krajach. Ci, którzy wykonują pracę jako freelancerzy, wiedzą, że Toptal.com to bardzo szanowany rynek talentów, który rygorystycznie szkoli i wspiera niezależnych członków platformy.

Polska jest jednym z kluczowych zasobów talentów Toptal, gdzie co tydzień kilkuset specjalistów Toptal aktywnie współpracuje z klientami na całym świecie. Szeroki zakres umiejętności obejmuje programistów, ekspertów finansowych, kierowników projektów i menedżerów produktu.

Oto polskie głosy freelancerów:

Hubert Zub, programista. „Oprócz wolności czasu i zarządzania sobą, freelancing oferuje absolutnie najlepszą możliwość pracy z najlepszymi ekspertami w swojej dziedzinie. Kiedy pracujesz w jednej firmie, zespół, z którym współpracujesz, jest wypadkową geografii i kultury, decyzji zewnętrznych, a czasem – czystego szczęścia. Kiedy jesteś niezależny, większość granic i ograniczeń znika. Twoje miejsce i kontakty na tym polu będą prawdopodobnie zależeć bardziej od Twoich umiejętności i wytrzymałości niż od tego, gdzie mieszkasz.

Tomasz Adam Gasiewski, Menedżer Produktu. „Freelancing przekracza moje oczekiwania, ponieważ oferuje różnorodność zadań i możliwości rozwoju. Każde zaangażowanie niesie ze sobą nowe wyzwania. Nadrabianie zaległości, uczenie się i dostarczanie wartości klientowi w rekordowym czasie daje ogromną satysfakcję. To niesamowite, gdy masz też dzieci. Zamiast godzić pracę i rodzinę, możesz naprawdę skorzystać z elastyczności i sprawić, że Twój harmonogram pracy i życia osobistego będzie wygodny”.

Jana Poprocka-Topouzi, projektantka. „Freelancing jest świetny, ponieważ daje niezrównaną wolność! Wyznaczasz cele, definiujesz warunki i wybierasz firmy oraz osoby, z którymi chcesz współpracować. Marzysz o egzotycznym miejscu? Weź laptopa i idź. Bardzo cenię elastyczność w miejscu pracy. Jednak aby odnieść sukces na tej ścieżce, trzeba być naprawdę utalentowanym i poważnym. Zwróć też uwagę na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, co może stanowić wyzwanie, jeśli za bardzo nie możesz się doczekać pracy”.

Karolina Modes, programistka. „Na początku bałam się freelancingu. Bezpośredni kontakt z klientami był wyzwaniem, ale szybko stał się łatwiejszy. Znalazłam bardzo wyjątkowe projekty, które pozwalają mi poprawić nie tylko swoje życie, ale także życie innych. Zawsze jestem szczęśliwy, gdy mój kod zostaje wdrożony w środowisku produkcyjnym i prawdziwi użytkownicy mogą z niego skorzystać. Bycie freelancerem to sposób na życie, który naprawdę sprawia mi przyjemność.”

Konrad Gadzinowski, deweloper. Praca jako niezależny programista daje mi możliwość prowadzenia różnorodnych projektów i znacznego doskonalenia moich umiejętności technicznych. Mogę pracować z dowolnego miejsca i mam elastyczny grafik. To niesamowite połączenie wolności i możliwości rozwoju. Praca z klientami z całego świata daje mi satysfakcję, że mogę przyczyniać się do rozwoju technologicznego we wszystkich częściach świata.”

Mariusz Potocki, kierownik projektu. „Dla mnie freelancing polega na możliwości pracy z najlepszymi inżynierami w branży nad projektami bliskimi mojemu sercu. Jako freelancer odkryłem, że zarówno klienci, jak i zespoły są w 100% skoncentrowani i zaangażowani. Nie ma żadnych rozpraszaczy, żadnej polityki wewnętrznej i niewielu przeszkód. Rozwiązujemy prawdziwe problemy i bardzo satysfakcjonujące jest widzieć, jak owoce tej pracy przynoszą owoce”.

Paulina Jóźwik, projektantka. Radzenie sobie z takim poziomem niezależności może wydawać się przerażające, ale zmusza cię do bycia odważnym i kreatywnym. Będziesz rozwijać się zawodowo, bo różnorodność klientów i projektów pomaga Ci się rozwijać i uczyć. Główną zaletą jest to, że możesz zarządzać swoim czasem i pracować w swoim tempie z dowolnego miejsca. Bardziej opłacalne jest również finansowo, jeśli ugruntujesz swoją pozycję dostawcy usług wysokiej jakości.

Rafał Dylewski, menadżer produktu. „Freelancing to różnorodność: różnorodność klientów, technologii, kultur organizacyjnych i sposobów pracy. Oferuje ciągłe uczenie się, co stanowi wartość dodaną dla klientów. Może to być również wyzwanie, szczególnie dla tych, którzy potrzebują większej stabilności w środowisku pracy i wśród członków zespołu. Trzeba szybko przyzwyczaić się do nowych projektów i czasami pracować nad wieloma zadaniami. Ale właśnie dlatego jest to takie wspaniałe, zwłaszcza gdy trzeba nadążać za technologią.

Sława Mirowski, menadżer produktu. „Jako freelancer miałem okazję współpracować z firmami z branży fintech, analityki i e-commerce. Freelancing jest istotną częścią mojego stylu życia. Pozwala na elastyczność i swobodę podróżowania (do tej pory w ponad 35 krajach), a także zarządzanie czasem, przejrzystość i opis. Praca zdalna zdecydowanie wymaga pewnego poziomu motywacji i umiejętności samoorganizacji.”

Reina Uba, kierownik projektu. „Freelancing pomaga mi stawiać sobie wyzwania zawodowe. Różne spotkania z różnymi klientami wprowadzają mnie w nowe sytuacje. Dodatkową zaletą jest możliwość pracy zdalnej z dowolnego miejsca. Biorąc pod uwagę obecną niestabilną sytuację w Europie, freelancing oferuje również możliwość przeniesienia się bez konieczności reorganizacji wszystkiego w moim życiu.

Przemek Fedorowiat, programista. „Dla osoby z ADHD, takiej jak ja, monotonna praca od 9 do 17 jest niezwykle stresująca. Będąc na skraju wypalenia zawodowego, zdecydowałem się zostać freelancerem. Freelancing znacznie zmniejszył mój poziom stresu. Teraz mam okazję wykorzystać swoje unikalne umiejętności i pracować we własnym tempie. Każdy projekt jest inny, co wyzwala przypływ adrenaliny, który pomaga mi przezwyciężyć deficyty związane z neuroróżnorodnością. Dzięki temu praca znów staje się przyjemnością!”

Galyna Mostova, menedżer produktu. „Poczucie bycia częścią zespołu wysoko wykwalifikowanych specjalistów, elastyczność grafiku pracy, potencjał zarobkowy i różnorodność ciekawych projektów: to wszystko przekonało mnie do rozpoczęcia przygody z Toptal. Widzę możliwości doskonalenia swoich dotychczasowych umiejętności i zdobywania nowych, doceniam wsparcie, jakie otrzymuję.”

Niech żyje rewolucja!

READ  Pierwsza rozbiórka PlayStation 5 ujawnia pewne tajemnice sprzętowe
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *