Connect with us

Gospodarka

Podsumowanie po wizycie w Moskwie – EURACTIV.com

Published

on

Argumenty wysuwane przez Polskę przed wizytą Wysokiego Przedstawiciela Josepa Borrella w Moskwie zostały zignorowane i teraz należy z nich wyciągnąć wnioski. Przede wszystkim należy wzmocnić dobre praktyki doradztwa i formułowania naszej polityki wschodnioeuropejskiej w ramach UE27 – pisze Andrzej Sadoś.

Andrzej Sadoś jest stałym przedstawicielem Polski w Unii Europejskiej. Ta opinia została przesłana wyłącznie do EURACTIV.

Zapowiedziane dzisiaj sankcje UE w ramach reżimu horyzontalnego były dla nas jasne już przed naszą wizytą. Będziemy nadal zabiegać o ich szybką realizację w odpowiedzi na przekonanie Aleksieja Nawalnego.

Wizyta ujawniła także prawdę o postawie Federacji Rosyjskiej, która jest konsekwentnie zaniedbywana przez instytucje unijne. Władze rosyjskie chcą zdyskredytować i rozwiązać naszą Unię i jedność naszych zachodnich sojuszy.

Jedyną właściwą odpowiedzią na dzisiejsze konfrontacyjne stanowisko Rosji może być zaprzestanie inwestycji w Nord Stream 2 (NS2). Byłoby to jasną i jednoznaczną konsekwencją oburzających wypowiedzi przedstawiciela władz rosyjskich na temat UE w ogóle i poszczególnych państw członkowskich.

Państwa członkowskie nie mogą pozwolić sobie na uzależnienie od państwa o jawnie wrogiej polityce wobec UE.

Ukończenie gazociągu i możliwość skorzystania przez Rosję na porozumieniu z „nierzetelnym partnerem” w ten sposób oznaczałyby łamanie prawa, pozwalające na prześladowania, korupcję i podziały państw zachodnich.

Skorzystanie z NS2 będzie ciosem dla rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego i wysiłków A. Nawalnego, który rzuca światło na to, na co zostaną przeznaczone pieniądze ze sprzedaży rosyjskich surowców. Zyski z NS2 wzmocnią potencjał moskiewskiego aparatu represji.

W ostatnich tygodniach władze rosyjskie ogłosiły szereg projektów rozwoju uzbrojenia ofensywnego. Polityka militaryzacji kosztem rozwoju społecznego kraju wyraźnie ukazuje intencje Rosji i szkaluje pełnienie jej roli w stosunkach międzynarodowych. Realizacja tych niebezpiecznych planów będzie możliwa dzięki dofinansowaniu z NS2.

Biorąc pod uwagę efekty wizyty w Moskwie, obrona NS2 jawi się jako retoryka antyeuropejska i antytransatlantycka. Wzywamy do zakończenia kampanii dezinformacyjnej w UE na temat tego konkretnego projektu gazociągu z Rosji.

READ  Nissan LEAF staje się coraz tańszy w Polsce. Japończycy idą na wojnę z Volkswagenem - Aktualności - Samochody, samochody, motocykle - Tageszeitung.pl

Z niezadowoleniem odnotowujemy brak reakcji na rosyjskie środki podważające spójność UE. Jesteśmy przeciwni ignorowaniu głosu państw, na których bezpieczeństwo ma bezpośredni wpływ polityka militarna, energetyczna, dezinformacja i historyczna polityka Federacji Rosyjskiej.

Widzieliśmy lekceważenie tego głosu przed wizytą w Moskwie. Jest to również widoczne w szeregu innych pytań, szczególnie w odniesieniu do konsekwencji nalegania na ukończenie NS2.

Rezygnacja z budowy tego projektu może być również pozytywnym sygnałem dla naszego najważniejszego sojusznika, który jest jawnym przeciwnikiem budowy NS2. Ten sam sojusznik, który był tak niestety krytykowany w Moskwie. Silne stosunki transatlantyckie powinny znacznie przewyższać bezpośrednie, krótkotrwałe interesy gospodarcze wybranych państw europejskich.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *