Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Podpisanie umowy o współpracy obronnej USA-Polska. Donald Trump: umowa wzmocni NATO i bezpieczeństwo Europy

Published

on

Podpisanie umowy o współpracy obronnej USA-Polska.  Donald Trump: umowa wzmocni NATO i bezpieczeństwo Europy

Porozumienie o wzmocnionej współpracy obronnej między USA a Polską zwiększy obecność wojsk amerykańskich w Polsce, wzmocni odstraszające działania NATO i bezpieczeństwo europejskie – powiedział prezydent USA Donald Trump w komunikacie prasowym na stronie Białego Domu. Ocenił również, że umowa „służy jako model dla innych narodów w kontekście sprawiedliwego podziału kosztów stacjonowania wojsk. Pozytywnie wypowiedzieli się na temat umowy sekretarz stanu USA Mike Pompeo i minister obrony USA Mark Esper.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo podpisali w sobotę w Warszawie porozumienie o wzmocnionej współpracy obronnej (Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej – EDCA). Prezydent Andrzej Duda powiedział podczas uroczystości, że to „wymierne wzmocnienie bezpieczeństwa Polski” przełoży się na inne aspekty współpracy.

OBEJRZYJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Trump: Umowa z Polską jest wzorem dla innych narodów

W tej sprawie na stronie Białego Domu pojawiło się oświadczenie prezydenta USA Donalda Trumpa. „Dziś moja administracja podpisała historyczne porozumienie o wzmocnionej współpracy obronnej z Rzeczpospolitą Polską” – napisał amerykański przywódca. Podkreślił, że „porozumienie jest zwieńczeniem wielomiesięcznych negocjacji” ze stroną polską.

„Umowa wzmocni naszą współpracę wojskową i zwiększy obecność wojskową USA w Polsce, aby jeszcze bardziej wzmocnić odstraszanie NATO, zwiększyć bezpieczeństwo europejskie i pomóc w zapewnieniu demokracji, wolności i suwerenności” – czytamy w oświadczeniu.

Mike Pompeo i Mariusz Błaszczak PAP / Paweł Supernak

Trump powiedział również, że jego rząd „całkowicie przebudował” armię USA, robiąc dla nich więcej niż jakikolwiek inny gabinet w historii. Przekonywał, że porozumienie z Polską wpisuje się w te działania, które mają zwiększyć zdolność wojska do wykonywania misji.

Jego zdaniem „porozumienie to jest dla innych narodów wzorem do sprawiedliwego podziału ciężaru” z kosztami stacjonowania wojsk.

Amerykański prezydent podziękował także prezydentowi Andrzejowi Duda, Polakom i członkom jego administracji za ciężką pracę nad osiągnięciem porozumienia oraz zapewnił, że USA czekają na pełną realizację porozumienia i kontynuację ważnej współpracy z Polską.

Pompeo: Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok

Po wizycie w Polsce sekretarz stanu USA Mike Pompeo napisał w mediach społecznościowych, że „dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok w naszej silnej współpracy wojskowej na rzecz naszego zbiorowego bezpieczeństwa”.

„Jesteśmy dumni z podpisania nowej Umowy o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi, opierając się na naszej wcześniejszej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i wzmacniając nasze wieloletnie partnerstwo obronne” – napisał na Twitterze.

Świergot

Minister obrony USA: umowa wzmocni nasze stosunki wojskowe

Amerykański minister obrony Mark Esper określił podpisanie porozumienia jako kolejny krok w długofalowych stosunkach wojskowych Polski i USA, który przyczyni się do zwiększenia siły NATO.

„Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej wzmocni nasze stosunki wojskowe, poprawi interoperacyjność, wzmocni odstraszanie i wzmocni siłę sojuszu NATO” – napisał Esper na Twitterze.

Świergot

Umowa EDCA

Departament Stanu poinformował, że umowa EDCA „zapewnia ramy prawne współpracy” między Polską a USA i „odzwierciedla wspólną wizję (…) pogłębienia naszej współpracy obronnej”. Stany Zjednoczone, przypomniano w komunikacie, „mają podobne porozumienia z innymi sojusznikami NATO, takimi jak Belgia, Węgry i Rumunia”. EDCA zapewnia „niezbędne uprawnienia, które umożliwią siłom amerykańskim dostęp do określonych polskich obiektów wojskowych i prowadzenie wspólnych działań obronnych”. Porozumienie to – dodał Departament Stanu – „wspiera także rozwój infrastruktury i umożliwia zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce”.

Porozumienie wprowadza także „mechanizm podziału kosztów logistyki i infrastruktury wynikających z obecności wojsk amerykańskich w Polsce”.

W komunikacie Departament Stanu argumentuje, że „znaczący wkład Polski w ramach umowy EDCA przyniesie bezpośrednie korzyści polskiej gospodarce”. Zapewnia również, że „Stany Zjednoczone będą nadal ponosić koszty szkolenia, wyposażenia i rozmieszczenia sił USA w Polsce, które są znacznie wyższe niż koszty, jakie Polska ponosi we wspieraniu sił amerykańskich po ich przybyciu do kraju”.

Departament zauważa, że ​​„Polska będzie miała prawo do wycofania amerykańskiej jurysdykcji nad żołnierzami USA w Polsce w ważnych przypadkach”.

Szef MON: koszt 500 mln zł rocznie

Mariusz Błaszczak w rozmowie z PAP powiedział, że „najważniejsze jest to, że wynegocjowaliśmy znacznie więcej, niż początkowo zakładaliśmy”. – To niezwykły sukces negocjacyjny – przekonywał.

Powiedział też, że „tak jak w innych krajach, w których stale obecne są wojska USA, Polska zapewni bezpłatne noclegi, wyżywienie, corocznie ustalane ilości paliwa, a także wybrane elementy wsparcia w składowaniu sprzętu i broni oraz operacji używanej infrastruktury ”. – Całkowity koszt tego wsparcia dla sił USA stale obecnych w naszym kraju szacujemy na około 500 mln zł rocznie – poinformował.

– Zanim politycy opozycji wykorzystają tę kwotę do ataku na rząd PiS, przypomnę korzyści – nie tylko w zakresie bezpieczeństwa – z obecności wojsk amerykańskich w innych krajach. W samych Niemczech zatrudnienie dla armii USA znalazło 14 000 obywateli Niemiec, a szacuje się, że dzięki obecności żołnierzy amerykańskich gospodarka zyskuje około pięciu miliardów dolarów rocznie. Podobnie sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii, gdzie rynek zarabia ok. 1,3 mld dolarów rocznie, oraz w Hiszpanii, gdzie to ok. 600 mln euro – wyliczył minister.

Główne źródło zdjęć: PAP / EPA

READ  Relacja z meczu Polska - Albania - 27 marca 2023
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *