Connect with us

technologia

PGZ wzmacnia tarczę przeciwrakietową Marynarki Wojennej RP

Published

on

PGZ wzmacnia tarczę przeciwrakietową Marynarki Wojennej RP

Choć polski rząd miał wizję tunelową szerokie zamówienia Marynarka wojenna kraju zbudowała wielowarstwową naziemną obronę przeciwrakietową od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku – czego dowodem jest zawarta w kwietniu umowa eksportowa rakiet o wartości 1,9 miliarda funtów (2,3 miliarda dolarów) z MBDA UK – i prawie nie zauważyła niczego w związku z tą ekspansją.

Polski Minister Obrony Narodowej Mariusza BłaszczakaNiedawno zamieścił na platformie społecznościowej X informację, że ma „dobre wieści dla marynarki wojennej”.

26 października dwie firmy z Polska Grupa Pancernaznana również pod polskim skrótem „PGZ”, zawarła dwa kontrakty z norweskim dostawcą, odpowiednio Kongsberg Defence i Aerospace, na budowę i dostawę dwóch jednostek rakietowych Marynarki Wojennej (NMU) wraz z dodatkową konserwacją i produkcją rakiet Uderzeniowych Marynarki Wojennej (NSM).

Obecnie Marynarka Wojenna posiada dwa sieciowe systemy wykrywania i reagowania. Jeden zakupiono w 2008 roku i dostarczono w 2012 roku, drugi zamówiono w 2014 roku i dostarczono wojsku w 2017 roku.

5 września PGZ zleciła Kongsbergowi dostawę przybrzeżnych NMU wyposażonych w NSM.

Teraz spółka zależna PGZ, PIT-RADWAR, rozszerzyła to przejęcie o dwa dodatkowe NMU i wsparcie NSM.

Uzyskaj dostęp do najbardziej kompleksowych profili firm na rynku, obsługiwanych przez GlobalData. Zaoszczędź godziny badań. Zdobądź przewagę konkurencyjną.

Profil firmy – bezpłatna próbka

Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail dotyczącą pobierania

Jesteśmy przekonani o wyjątkowej jakości profili naszej firmy. Ponieważ jednak zależy nam na tym, abyś podjął jak najbardziej korzystną dla swojego biznesu decyzję, oferujemy Ci bezpłatną próbkę, którą możesz pobrać wypełniając poniższy formularz

Przez GlobalData

Ponadto Kongsberg zbuduje i dostarczy pojazdy czterem przybrzeżnym eskadrom rakietowym. Każdy z nich składa się z określonej liczby pojazdów: trzech pojazdów Mobilnego Centrum Łączności; pojazd dowodzenia eskadry; dwa akumulatorowe wozy dowodzenia i jeden wóz dowodzenia. Całkowita wartość kontraktu to ponad 1,1 miliarda złotych (261,7 miliona dolarów). Zakończenie dostaw zaplanowano na rok 2029.

READ  Rozjaśnij swoje pandemiczne życie dzięki nowym zwierzętom AR od Google

Jednocześnie Wojskowe Zakłady Elektroniczne, kolejna spółka PGZ, zgodziły się na transfer wiedzy i technologii związanych z konserwacją i produkcją NSM, co umożliwi polskiemu przemysłowi obronnemu utrzymanie i utrzymanie krajowego zapasu rakiet morskich.

Kontekst kontraktów PGZ na rakiety morskie

Obecnie z GlobalData dowiadujemy się, że naziemna tarcza przeciwrakietowa stanowi najwyższy pod względem wartości segment obronny w polskim budżecie obronnym w 2023 roku. Znaczenie rosyjskich ataków powietrznych i rakietowych dalekiego zasięgu w inwazji na Ukrainę sprawia, że ​​są one dla Polski zdolnościami o wysokim priorytecie.

Jednak zagrożenie to rozciąga się także na północ, gdzie środkowoeuropejski kraj posiada 478 m (770 km) linii brzegowej na południe od Morza Bałtyckiego i odgrywa ważną rolę w tym coraz ważniejszym teatrze morskim i desantowym.

Ostatnio, Siły NATO zwiększyły liczbę patroli na Morzu Bałtyckim po niedawnych zniszczeniach infrastruktury podwodnej w regionie.

Zwiększone środki obejmują dodatkowe loty obserwacyjne i rozpoznawcze, w tym z wykorzystaniem morskich samolotów patrolowych, samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli NATO oraz bezzałogowych systemów autonomicznych. W ten obszar zostanie rozmieszczona także flota czterech NATO-wskich niszczycieli min.

„Nadal uważnie monitorujemy sytuację i pozostajemy w bliskim kontakcie z naszymi sojusznikami, Estonią i Finlandią, a także naszym partnerem, Szwecją”, powiedział pełniący obowiązki rzecznika NATO Dylan White. „NATO będzie w dalszym ciągu dostosowywać swoją pozycję morską na Morzu Bałtyckim i podejmować wszelkie niezbędne kroki, aby ją utrzymać [its] Na pewno sojusznicy.

W tym sensie Marynarka Wojenna RP będzie odgrywać ważną rolę w powstrzymywaniu rosyjskich działań w regionie. Choć segmentem morskim o największej wartości w budżecie państwa polskiego są fregaty – ósma co do wielkości pozycja wydatków PGZ – ​​kontrakty PGZ wskazują na zmianę perspektywy, w której morska obrona przeciwrakietowa okaże się niezbędną pozycją wydatków obok jednostek naziemnych.



Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *