Connect with us

Gospodarka

Perspektywy inflacji w Polsce prawdopodobnie poprawią się, co doprowadzi do obniżek stóp | Artykuł

Published

on

Perspektywy inflacji w Polsce prawdopodobnie poprawią się, co doprowadzi do obniżek stóp |  Artykuł

Zawiadomienie z Banku Centralnego

Komunikat RPP w tym miesiącu jest bardziej zwięzły niż po czerwcowym posiedzeniu, ale mówi o większym przekonaniu, że inflacja spadnie w drugiej połowie 2023 i 2024 r. RPP wyraża też opinię, że podwyżki stóp działają i rosnąca inflacja spełnia cel. Prezes Narodowego Banku Polskiego Glapiński zapewne wypowie się w tym kierunku już jutro!

Najważniejsze zmiany w komunikacji to:

(1) bardziej optymistyczny obraz globalnej inflacji

(2) bardziej optymistyczne trendy inflacyjne w Polsce – m.in. Zniknęły np. zdania mówiące o wciąż trwającym procesie przenoszenia wysokich kosztów na ceny

(3) większa wiara w skuteczność zacieśnienia monetarnego, które już rozpoczęło proces sprowadzania inflacji do celu: W podsumowaniu dotyczącym przyszłej inflacji RPP zauważa: „Rada rozumie, że silne zacieśnienie…” polityka pieniężna NBP prowadzi do spadku inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP”. Wcześniej mówiono, że gwałtowne zacieśnienie polityki pieniężnej przez NBP nastąpiło wcześniej doprowadzi do zmniejszenia inflacji.

W komunikacie zwrócono również uwagę na niski poziom aktywności gospodarczej w drugim kwartale oraz podwyższoną niepewność w gospodarce światowej i strefie euro. Zwracano uwagę na spadek inflacji na świecie, w tym wyraźne wyhamowanie dynamiki cen produkcji sprzedanej przemysłu. Choć wskaźnik CPI nadal był wyższy, a inflacja bazowa wyższa, to wskazywano, że ta ostatnia stopniowo się obniża.

Odnosząc się do sytuacji krajowej, Rada zauważa, że ​​roczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) ponownie spadł do 11,5% r/rw czerwcu z 13,0% w maju, podczas gdy miesięczny spadek drugi miesiąc z rzędu nie uległ zmianie. Rada szacuje, że inflacja bazowa również spadła w czerwcu i odnotowuje silny spadek inflacji producenta PPI, który spowoduje dalszy spadek CPI w kolejnych kwartałach.

Nowe prognozy PKB i inflacji

Naszym zdaniem prognozy pokazują lepszy obraz inflacji w drugiej połowie roku iw 2024 r., ale perspektywa w dłuższym okresie jest mniej optymistyczna:

(1) Prognoza CPI NBP na 2023 r. pozostała niezmieniona, ale została zrewidowana w dół o 0,5 pkt. proc. na 2024 r. w stosunku do publikacji marcowej. Liczby te wskazują na szybszy spadek inflacji w najbliższym czasie, ale prognoza CPI na 2025 r. nieznacznie wzrosła, co daje powody do niepokoju (patrz też poniżej)

(2) Naszym zdaniem, przy prognozie średniego CPI w 2023 r. na poziomie 11,9% r/r, nadal uważamy, że spadek CPI poniżej 10% w sierpniu jest nadal możliwy, czego skutkiem może być obniżka stóp po wakacjach.

Natomiast roczny wzrost PKB w tym roku ma wynieść -0,2-1,3% r/r (-0,1-1,8% zakładano w marcu), 1,4-3,3% w 2024 r. (poprzednio 1,1 – 3,1%) i 2,1 – 4,4% w 2025 r. ( vs. 2,0 – 4,3%).

Prognozy Narodowego Banku Polskiego

Nasze prognozy stóp – spodziewamy się obniżek stóp we wrześniu i październiku

RPP mocno koncentruje się na drugiej połowie 2023 i 2024 roku – okresie, w którym sytuacja inflacyjna wygląda lepiej niż w marcowej prognozie. Dlatego podtrzymujemy naszą opinię, że obniżki stóp są możliwe po okresie wakacyjnym, tj. we wrześniu i październiku. Prezes NBP prawdopodobnie będzie miał nastawienie gołębie podczas jutrzejszej konferencji prasowej, podkreślając wiele z powyższych wydarzeń w kierunku niższej inflacji i przygotowując grunt pod obniżki stóp.

W dłuższym terminie nie widzimy przekonującego złagodzenia presji inflacyjnej. Przy prognozie CPI w 2024 r. na poziomie 5,3% r/r i prognozowanym wzroście płacy minimalnej o około 20%, realna płaca minimalna wzrośnie w 2024 r. o ponad 15%! Podtrzymujemy naszą opinię, że osiągnięcie celu NBP na poziomie 2,5 proc. przy takich płacach realnych będzie trudne i długotrwałe. Nasze modele pokazują, że inflacja bazowa ustabilizuje się na poziomie 5% r/r w latach 2024-25.

Spodziewamy się, że jutrzejsza konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego będzie miała bardziej gołębi ton niż miesiąc temu. Niewykluczone, że po lecie prezes przygotuje grunt pod obniżki stóp.