Connect with us

Świat

Ostatnie lodowce górskie Afryki wkrótce znikną, ostrzega raport ONZ

Published

on

Ostatnie lodowce górskie Afryki wkrótce znikną, ostrzega raport ONZ

Ostatnie trzy lodowce górskie w Afryce cofają się tak szybko, że mogą zniknąć w ciągu dwóch dekad, symbolizując szersze spustoszenie kontynentu przez zmiany klimatyczne, więc nowy raport ONZ.

Podczas gdy kraje afrykańskie przyczyniają się do mniej niż 4% światowych emisji gazów cieplarnianych, raport Światowej Organizacji Meteorologicznej i innych agencji podkreślił ogromny wpływ, jaki zmiany klimatu wywierają na 1,3 miliarda ludzi na kontynencie, gdy powodzie nasilają się, susze trwają dłużej, a temperatury nadal rosną.

„Gwałtowne kurczenie się ostatnich pozostałych lodowców w Afryce Wschodniej, które mają całkowicie stopić się w najbliższej przyszłości, sygnalizuje niebezpieczeństwo nieuchronnej i nieodwracalnej zmiany w systemie Ziemi” – powiedział sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej, Petteri. Taalas, we wstępie do raportu.

Klimat w Afryce w 2020 roku charakteryzuje się „uporczywym ociepleniem temperatur, przyspieszonym wzrostem poziomu mórz, ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i klimatycznymi, takimi jak powodzie, osuwiska i susze oraz niszczącymi skutkami z nimi związanymi” – dodał we wstępnym raporcie. Konferencja Klimatyczna ONZ w Szkocji od 31 października.

Utrata lodowców – lodowe pozostałości wysoko ponad parnymi tropikami, które od dawna są obiektem zachwytu i fascynacji – są fizycznym przejawem zmian klimatycznych na Ziemi. Na Kilimandżaro w Tanzanii, Górze Kenia w Kenii i górach Ruwenzori na granicy z Ugandą i Demokratyczną Republiką Konga lodowce od lat są w odwrocie.

Raport kreśli mrożący obraz zarówno dotychczasowych skutków, jak i konsekwencji, które wynikną, jeśli nie zostaną podjęte pilne działania. Do 2030 r. do 118 milionów ludzi żyjących za mniej niż 1,90 USD dziennie „będzie musiało stawić czoła suszy, powodziom i ekstremalnym upałom w Afryce, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki zaradcze”.

Ostrzegł, że codzienna walka rodzin o żywność stanie się trudniejsza, jeśli zbiegną się skutki przedłużającego się konfliktu, niestabilności politycznej, zmienności klimatu, epidemii szkodników i kryzysów gospodarczych – zaostrzonych przez pandemię koronawirusa.

READ  Przemówienie króla: Keir Starmer obiecuje wzrost, ale ostrzega, że ​​nie ma „szybkiego rozwiązania”

Kiedy David Beasley, dyrektor Światowego Programu Żywnościowego ONZ, powiedział niedawno: „To obszar świata, który nic nie przyczynił się do zmiany klimatu, ale teraz płacą najwyższą cenę”.

Na przykład we wschodnioafrykańskim stanie wyspiarskim Madagaskar Organizacja Narodów Zjednoczonych już ostrzegła, że ​​świat jest świadkiem swojego pierwszego „Głód klimatyczny”. Tysiące obecnie doświadczają katastrofalne niedobory żywności a ponad pół miliona ludzi jest o krok od głodu, według globalnej organizacji. Około 800 000 kolejnych jest zagrożonych dołączeniem do nich.

Na całym świecie katastrofy klimatyczne zmuszają obecnie ponad dwa razy więcej ludzi do opuszczenia swoich domów niż wojny i konflikty zbrojne. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2020 r. Centrum Monitorowania Przesiedleń Wewnętrznych, pozarządowy serwis danych, odnotował 14,6 mln nowych przesiedleń w 127 krajach i terytoriach. Konflikty i przemoc stanowiły około 4,8 mln, z czego katastrofy 9,8 mln.

Według raportu około 12% tych przesiedleń miało miejsce w Afryce Wschodniej – konflikt spowodował wysiedlenie około 500 000 osób z ich domów, a katastrofy klimatyczne dotknęły dodatkowo 1,2 miliona.

Topnienie afrykańskich lodowców odzwierciedla podobne trendy na pokrytych lodem szczytach w miejscach tak odległych jak Peru i Tybet i stanowi jeden z najwyraźniejszych oznak globalnego trendu ocieplenia w ciągu ostatnich 50 lat przekroczyła typową zmianę klimatu.

Gdy lód topniał, temperatury nadal rosły.

„Trend ocieplenia od 30 lat w latach 1991-2020 był wyższy we wszystkich podregionach afrykańskich niż w latach 1961-1990 i znacznie wyższy niż trend w latach 1931-1960” – czytamy w raporcie. „Jeśli to się utrzyma, doprowadzi to do całkowitej deglazacji do lat 40. XX wieku” – ostrzegła.

Lodowiec na górze Kenia – gdzie śnieg pokrył kiedyś szczyt, około 17 000 stóp nad poziomem morza – oczekuje się, że zniknie dziesięć lat wcześniej, co czyni go jednym z pierwszych całych łańcuchów górskich, w których lodowce zostały utracone z powodu spowodowanej przez człowieka zmiany klimatu, zgodnie z raportem.

READ  Według Filipin na rafach w pobliżu chińskich łodzi znaleziono nielegalne konstrukcje
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *