Connect with us

Świat

Birma planuje uwolnienie 5600 więźniów przetrzymywanych za protesty przeciwko juntom

Published

on

Gazeta podała, że ​​647 więźniów zostało zwolnionych z więzienia Insein w Rangunie i 80 z więzienia Mandalay. Zgodnie z oświadczeniem zamieszczonym w gazecie uniewinniono również 4320 oskarżonych, którzy są obecnie przed sądem.

Publikacja następuje po ogłoszeniu przez juntę w poniedziałek, że uwolni ponad 5600 osób, które zmarły od roku. aresztowany za protesty przeciwko rządom wojskowym Zamach stanu w lutym. Zwolnieni więźniowie musieliby podpisać dokument zobowiązujący do nie popełniania aktów przemocy wobec kraju – dodała junta.

Według organizacji non-profit Assistance Association for Political Prisoners (AAPP) od czasu zamachu stanu siły bezpieczeństwa Myanmaru aresztowały ponad 9000 osób, z których według szacunków 7355 nadal przebywa w areszcie.

Kraj Azji Południowo-Wschodniej pogrążył się w chaosie po zamachu stanu, z codziennymi protestami przez miesiące i powstaniami w regionach przygranicznych. Jeden krwawy nalot zakończył się tysiącami zgłoszonych aresztowań, a także powszechnymi aresztowaniami Doniesienia o torturach.
Również w poniedziałek szef junty, generał Min Aung Hlaing, wysadził w powietrze Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), które w zeszłym tygodniu powiedziało, że wyklucz go z nadchodzącego spotkania bloku regionalnego. Zamiast tego na szczyt ASEAN w przyszłym tygodniu zostanie zaproszona „apolityczna” osobowość z Myanmaru, podała grupa.

W oświadczeniu obecny przewodniczący ASEAN, Brunei, powiedział, że postępy w planach przywrócenia pokoju w Birmie są „niewystarczające”.

W odpowiedzi Min Aung Hlaing oskarżył opozycyjny Rząd Jedności Narodowej w Birmie i różne uzbrojone grupy etniczne o trwającą przemoc, mówiąc, że ASEAN powinien był wziąć na cel ich zamiast junty.

„Więcej przemocy miało miejsce z powodu prowokacji grup terrorystycznych” – powiedział Min Aung Hlaing w przemówieniu w poniedziałek. „Nikt nie przejmuje się ich przemocą i po prostu domaga się rozwiązania problemu. ASEAN powinien nad tym popracować”.

Komentarze w państwowej telewizji są pierwszymi wypowiedziami Min Aung Hlaing od czasu ogłoszenia ASEAN.

READ  Media zorientowane na Falun Gong rozpowszechniały fałszywe wiadomości o Demokratach i chińskich komunistach w USA
Wkrótce potem AAPP nazywa Decyzja junty o zwolnieniu więźniów „nie była przypadkiem”, a jedynie „formą odwrócenia uwagi obcych rządów” w następstwie decyzji ASEAN.

„Junta będzie nadal odmawiać zapewnienia przejrzystości w odniesieniu do osób, które zostały zwolnione i które pozostają w areszcie”, powiedział AAPP w oświadczeniu. „Uwolnieni 'demonstranci’ skorzystali z podstawowego prawa do wolności zgromadzeń przeciwko nielegalnej próbie zamachu stanu”.

Organizacja wezwała juntę do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych, w tym obalonego przywódcę Birmy Aung San Suu Kyi, któremu stawia się szereg zarzutów i od lutego przebywa w areszcie domowym.

Kapitan Nyi Thuta, były oficer wojskowy, który obecnie walczy z reżimem, również twierdził, że junta uwolniła więźniów tylko dlatego, że Min Aung Hlaing „został wyrzucony ze szczytu ASEAN”.

„Uwolnienie więźniów ma na celu jedynie złagodzenie presji międzynarodowej, a nie z dobrych intencji dla ludzi lub narodu”, powiedział, wzywając juntę do „natychmiastowego przekazania władzy ludowi”.

Specjalny Sprawozdawca ONZ Tom Andrews z zadowoleniem przyjął uwolnienie niektórych więźniów, ale powiedział, że to „oburzające”, że w ogóle zostali zatrzymani.

„Junta uwalnia więźniów politycznych w Birmie nie z powodu zmiany zdania, ale z powodu presji” – powiedział w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze.

Min Aung Hlaing ogłosił się w sierpniu premierem nowo utworzonego rządu tymczasowego i obiecał przeprowadzenie w ciągu dwóch lat nowych wyborów oraz współpracę ze specjalnym wysłannikiem ASEAN.

Wayne Chang, Cape Diamond i Hannah Ritchie przyczynili się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *