Connect with us

technologia

NuScale pozyskuje nowych polskich partnerów, którzy zastąpią węgiel: spółka

Published

on

24 września 2021

NuScale podpisało drugą umowę, aby zobaczyć swoje małe reaktory jako generalny zamiennik dla elektrowni węglowych w Polsce. Amerykański producent małych reaktorów wesprze dwie firmy energetyczne, Unimot z Polski i Getkę z USA, we wspólnych pracach nad zbadaniem możliwości.

Szefowie Getki, NuScale i Unimot wczoraj (Zdjęcie: Unimot)

Polska wykorzystuje węgiel jako paliwo dla ponad 70% energii elektrycznej i połowy energii cieplnej dostarczanej do sieci ciepłowniczych i przemysłu, ale nie ogłosiła jeszcze ostatecznej polityki całkowitego odejścia od tego paliwa kopalnego. W ostatnich miesiącach polski przemysł wziął sprawy w swoje ręce i wykazuje coraz większe zainteresowanie energetyką jądrową.

Najnowszym polskim dostawcą energii rozważającym małe reaktory jest Unimot, który importuje paliwa płynne i gazowe oraz energię elektryczną do sprzedaży na polskim rynku detalicznym i hurtowym. Unimot współpracuje już z amerykańską firmą Getka, a wczoraj oboje podpisali umowę z NuScale, aby zbadać, czy jej moduł energetyczny NuScale o mocy 77 MWe zostanie wykorzystany „jako rozwiązanie do ponownego wykorzystania węgla w istniejących elektrowniach węglowych w Polsce”. mógł.

„Cieszymy się, że to kolejny obszar, w którym rozwijamy projekty niskoemisyjne w Polsce, w którym podobnie jak Grupa Unimot możemy zaangażować się w dekarbonizację” – powiedział Adam Sikorski, Prezes Zarządu Unimot.

„Naszą rolą będzie promowanie technologii SMR jako niezawodnej alternatywy dla technologii węglowych oraz pozyskiwanie partnerów biznesowych na polskim rynku” – powiedział Sikorski rozwijający tę technologię w naszym kraju. Dzięki temu możemy aktywnie wspierać transformację energetyczną w Polsce, a jednocześnie dywersyfikować działalność naszej grupy – powiedział.

Dariusz Cichocki, prezes i dyrektor generalny Grupy Getka, powiedział: „Ten projekt wpisuje się w nasze zobowiązanie do dekarbonizacji i dywersyfikacji polskiej infrastruktury energetycznej”.

Ostatni trend

Umowa została ogłoszona wczoraj po podobnej umowie pomiędzy NuScale a polskim producentem miedzi i srebra KGHM, która analizuje czynniki techniczne, ekonomiczne, prawne, regulacyjne, finansowe i organizacyjne związane z wykorzystaniem aktywów NuScale do zastąpienia elektrowni węglowych.

READ  Niektóre piksele otrzymają Androida 12 zamiast Androida 13

Marcin Chludziński, prezes KGHM, powiedział, że zmiany klimatyczne wymuszają „zdecydowane działania”, których skutki są już odczuwalne finansowo w postaci rosnących cen energii. „Budowa małych reaktorów jądrowych do 2030 roku to solidne wyjaśnienie i element naszej transformacji energetycznej. Jesteśmy pionierami w Polsce, ponieważ spodziewamy się, że pierwsza z naszych elektrowni jądrowych zostanie uruchomiona w 2029 roku” – powiedział.

Trwa kolejna współpraca w zakresie projektu reaktora BWRX-300 firmy GE-Hitachi jako potencjalnego zamiennika dla większych elektrowni węglowych i do zasilania zakładów przemysłowych. Synthos Green Energy, spółka zależna polskiej firmy chemicznej Synthos, jest partnerem GE-Hitachi i pragnie wspierać wykorzystanie elektrowni jądrowych w elektrowniach i energochłonnych zakładach chemicznych.

Opracowane i napisane przez World Nuclear NewsContinue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *