Connect with us

Gospodarka

Niemcy twierdzą, że rynkowa cena CO2 na rynku EU ETS umiarkowanie rośnie

Published

on

Chcesz dowiedzieć się więcej o rynkach europejskich? W Twojej skrzynce odbiorczej codziennie przed otwarciem. Zaloguj się tutaj.

Niemcy stwierdziły, że rekordowe ceny na europejskim rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla odzwierciedlają zaufanie inwestorów do zaostrzonych celów w zakresie emisji w regionie i że dalsze wzrosty prawdopodobnie osłabną.

„Obecnie nie ma żadnego fundamentalnego powodu, aby oczekiwać, że wzrost cen w ostatnich kilku miesiącach będzie trwał w nieskończoność” – odpowiedziało niemieckie Ministerstwo Środowiska na pytania Bloomberg News. Rynek emisji powinien już odzwierciedlać poziom cen, który odpowiada uzgodnionym celom klimatycznym i rośnie w normalnie zrównoważonym tempie.

Ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej wzrosły ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, co budzi obawy, że wzrost był napędzany raczej przez inwestorów finansowych niż popyt ze strony korporacji, które są zobowiązane do posiadania zezwoleń. Polska stwierdziła, że ​​rekordowe ceny mogą osłabić cele klimatyczne UE i wezwała do zbadania roli spekulantów na rynku.

Niemcy stwierdziły, że rosnący koszt praw do emisji zanieczyszczeń świadczy o zaufaniu inwestorów do programu emisji UE po ostatniej reformie. Ministerstwo oświadczyło, że w wiadomości e-mail inwestorzy uzyskali większą jasność dzięki porozumieniu unijnych prawodawców z zeszłego miesiąca, aby pogłębić cel regionu, jakim jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 r. W porównaniu z poziomem z 1990 r.

Największa gospodarka Europy broniła również roli inwestorów finansowych w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.