Connect with us

Gospodarka

Niemcy, Polska i UE chcą sankcji przeciwko rosyjskiemu uranowi

Published

on

Niemcy, Polska i UE chcą sankcji przeciwko rosyjskiemu uranowi

Niemcy, Polska i niektóre inne kraje UE prowadzą kampanię na rzecz ograniczenia rosyjskiej energii jądrowej, podczas gdy UE szuka nowych sposobów na zmniejszenie dochodów Kremla po inwazji Moskwy na Ukrainę.

Po wojnie Rosji z Ukrainą UE-27 nałożyła sankcje na rosyjską ropę i węgiel z morza oraz poważnie ograniczyła zakupy gazu ziemnego z Moskwy. Jednak niektóre kraje uważają, że należy zrobić więcej.

„Musimy nadal uniezależniać się od Rosji w całej UE” – powiedział w weekend niemiecki minister gospodarki i klimatu Robert Habeck. „Sektor nuklearny jest nadal w toku… Technologia jądrowa jest niezwykle delikatną dziedziną, a Rosji nie można już uważać za wiarygodnego partnera w tej dziedzinie”.

Posunięcie to nastąpiło po tym, jak Niemcy zamknęły swoje ostatnie trzy elektrownie jądrowe w weekend w ramach przejścia na odnawialne źródła energii, takie jak wiatr i słońce, co wywołało obawy w kraju i za granicą.

Debata jest zawsze skomplikowana dla UE, ponieważ wszystkie sankcje wobec Rosji muszą być przyjmowane jednomyślnie. W poprzednich rozmowach Węgry i Bułgaria potrzebowały więcej czasu i perswazji, co postawiło cały proces pod znakiem zapytania.

Węgry ogłosiły w sierpniu, że zbudują dwa nowe reaktory jądrowe z rosyjskim państwowym Rosatomem, podkreślając złożoność sytuacji.

Polska i kraje bałtyckie wezwały także do nałożenia sankcji na cywilną działalność w zakresie energetyki jądrowej, a także zakazu importu diamentów z Rosji, świadczenia usług informatycznych i komunikacyjnych dla rosyjskich przedsiębiorstw państwowych oraz importu ropy rurociągiem Przyjaźń. dokument uzyskany przez CNBC.

„Między marcem a grudniem 2022 r. Rosja wyeksportowała materiały i technologie o wartości nieco ponad 1 miliarda dolarów istotne dla sektora energetyki jądrowej” – podał w lutowym raporcie think tank Royal United Services Institute. „Handel ten obejmował eksport do członków NATO i UE”.

W raporcie zauważono również, że wartość rosyjskiego eksportu związanego z energią jądrową nie tylko nie spadła od lutego 2022 r., ale może wzrosnąć, ponieważ garstka lojalnych klientów nadal jest zainteresowana prowadzeniem interesów z rosyjskim sektorem jądrowym.

READ  Presja inflacyjna w Polsce nadal rośnie

Aby pchnąć Warszawę w tym kierunku, US Export-Import Bank i US International Development Finance Corporation podpisały listy intencyjne w sprawie sfinansowania odpowiednio do 3 mld USD i 1 mld USD projektu Orlenu Synthos Green Energy w Polsce. Zamierza zbudować około 20 małych reaktorów modułowych BWRX-300 zaprojektowanych przez GE Hitachi Nuclear Energy.

Współpraca amerykańskich instytucji finansowych, zdaniem Daniela Obajtka, prezesa Orlenu, „pokazuje wiarygodność procesu” wytwarzania energii jądrowej.

Zdaniem ambasadora USA Marka Brzezińskiego działania Rosji wobec Ukrainy sprzed 14 miesięcy uwydatniły potrzebę przejścia na bezpieczne i niezawodne źródła energii.

Górnictwo węgla jest jednym z największych pracodawców w Polsce, zatrudniającym ponad 80 000 osób i dostarczającym około 70% energii w kraju, a polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że branża będzie nadal zapewniać bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Podkreślił jednak, że globalne obawy klimatyczne i przepisy Unii Europejskiej nakłaniają do przejścia na odnawialną i czystą energię, w czym pomaga plan reaktora jądrowego.

Polski rząd i amerykańska firma Westinghouse Electric Company podpisały w lutym wstępne porozumienie projektowe dla pierwszej w kraju Europy Środkowej dużej elektrowni jądrowej, w której wykorzystana zostanie technologia amerykańskiej firmy. Budowa rozpocznie się w 2026 roku z myślą o dostarczeniu sieci elektrycznej do 2032 roku.

11. Pakiet sankcji

W ciągu 14 miesięcy po inwazji Rosji na Ukrainę UE nałożyła na Rosję dziesięć pakietów sankcji i trwają prace nad nową falą środków.

Dyrektor generalna UE, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała wcześniej, że 11. pakiet będzie koncentrował się na zapobieganiu obchodzeniu obowiązujących ograniczeń, w szczególności dotyczących części zamiennych i sprzętu używanego przez Rosję na polu walki z Ukrainą.

Zapytany, czy nowy zestaw środków przeciwko Rosji obejmowałby energię jądrową, rzecznik Komisji Europejskiej powiedział, że instytucja nie ma żadnych komentarzy na temat toczących się tajnych rozmów.

READ  Rajd UE w sprawie emisji dwutlenku węgla wywołuje apel Zielonych o powstrzymanie spekulacji

„Trwają przygotowania do 11. pakietu”, powiedział rzecznik, „aby wszystko było gotowe i gotowe, potrzeba czasu”.


Informacje do tego briefingu uzyskano z CNBC, Reuters, ABC i wspomnianych źródeł. Autor nie ma żadnych papierów wartościowych ani powiązań z tą organizacją. Brak rekomendacji kupna lub sprzedaży. Zawsze przeprowadzaj dodatkowe badania i skonsultuj się ze specjalistą przed zakupem jakiegokolwiek zabezpieczenia. Autor nie posiada żadnych licencji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *