Connect with us

Gospodarka

Nie ma kryjówki dla trucicieli: satelity śledzą emisje z elektrowni w czasie rzeczywistym

Published

on

Nie ma kryjówki dla trucicieli: satelity śledzą emisje z elektrowni w czasie rzeczywistym

Wielcy truciciele nie mają się gdzie ukryć, ponieważ inne badanie ujawnia zdolność satelitów do określania w czasie rzeczywistym, ile emisji jest uwalnianych z najbrudniejszych roślin na świecie.

W tym przypadku naukowcy udowodnili, że misje Orbiting Carbon Observatory (OCO) 2 i 3 NASA mogą określić, ile dwutlenku węgla emituje w dowolnym momencie polska „super-emiter” Elektrownia Bełchatów.

W latach 2017-2022 naukowcy pod kierunkiem dr. Ray Nassar, naukowiec zajmujący się atmosferą z Environment and Climate Change Canada, w Toronto Głosowano Odczyty z kosmosu z szacunkami emisji w oparciu o znaną dzienną moc wyjściową elektrowni.

„Tutaj po raz pierwszy pokazujemy, że możliwe jest już mierzenie zmian w emisji CO2 z dużej elektrowni za pomocą obserwacji z istniejących satelitów śledzących CO2” – powiedział Nassar.

„Możliwość uzyskania najdokładniejszych informacji na temat emisji CO2 od „superemiterów”, takich jak elektrownia Bełchatów na całym świecie, zwiększy przejrzystość rozliczania dwutlenku węgla i, miejmy nadzieję, ostatecznie pomoże w redukcji tych emisji.

„Ta przyszła zdolność zaowocuje lepszymi informacjami o emisji dwutlenku węgla na poziomie kraju, miasta lub pojedynczego podmiotu, zwiększając przejrzystość w ramach porozumienia paryskiego i wspierając wysiłki na rzecz redukcji emisji powodujących zmiany klimatyczne”.

Obserwuj europejskie emisje z kosmosu

Elektrownia Bełchatów na węgiel brunatny jest największą elektrownią cieplną w Europie i piątą co do wielkości na świecie. Obiekt wykorzystuje wieże o wysokości 300 metrów do usuwania dwutlenku węgla do 550 metrów nad ziemią.

Dwa satelity mają dwa widoki obiektu – OCO-2 z 705 km nad powierzchnią Ziemi co 16 dni i OCO-3 z 420 km bardziej regularnie – ale aby być użytecznym jako tropiciele, musieli być w stanie dostrzec produkowane zmiany natychmiast B. wyłączając jednostki w celu konserwacji lub uruchamiając nowe.

Ale są też wady: satelity mogą mierzyć dodatkowe emisje tylko wtedy, gdy nie ma chmur i gdy pióropusz gazu nie jest przepychany nad zbiornikami wodnymi lub górami.

Jednak w okresie od czerwca do września 2021 r. OCO-2 był w stanie wykryć znaczny spadek emisji z Bełchatowa spowodowany postojami remontowymi.

Dane będą wspierać misję Copernicus Anthropogenic Carbon Dioxide Monitoring Mission (CO2M), parę satelitów o zasięgu przestrzennym około 100 razy większym niż dwa orbitery NASA.

Australia potrzebuje przejrzystego raportowania w przestrzeni kosmicznej

Ten rodzaj technologii ma kluczowe znaczenie dla krajów, które podpisały Porozumienie Paryskie, ponieważ muszą śledzić emisje generowane przez poszczególnych „superemiterów”, takich jak elektrownie, megamiasta, kopalnie, rafinerie i gigantyczne fabryki.

To również staje się coraz bardziej powszechne.

W ciągu ostatniego roku naukowcy z firmy Kayrros zajmującej się analizą geoprzestrzenną ds. energii i środowiska byli w stanie wskazać miesięczne zmiany w produkcji metanu w kopalniach węgla w Bowen Basin w stanie Queensland.

Korzystając z danych z satelity Copernicus Sentinel-5P, Kayrros wykazał, że emisje metanu z basenu Bowen w latach 2019-20 wyniosły średnio 1,6 mln ton, co odpowiada 30 mln samochodów osobowych.

Jednak zważywszy, że dane rządu federalnego za ten sam okres pokazują tylko jedną trzecią tego zgłoszonego wolumenu, Australia potrzebuje tego rodzaju przejrzystych, niezależnych informacji, jeśli ma spełnić swoje paryskie zobowiązania, mówi Tim Buckley, dyrektor ds. finansowania czystej energii w instytucie ds. Ekonomia energetyczna i analiza finansowa (IEEFA).

„Pomysł posiadania niezależnych i przejrzystych danych w czasie rzeczywistym dla każdego obiektu byłby dużym krokiem naprzód. W tej chwili mamy doraźne i niekompletne sprawozdania organu regulacyjnego ds. czystej energii, więc istnieje ogromna potrzeba poprawy przejrzystości” – powiedział RenewEconomy.

Chociaż europejskie badanie odnosiło się do dwutlenku węgla, biorąc pod uwagę, że metan jest około 85 razy silniejszym gazem cieplarnianym, możliwość śledzenia tych emisji z pokaźnego australijskiego przemysłu paliw kopalnych ma kluczowe znaczenie.

– Metan jest papierkiem lakmusowym – powiedział Buckley. „Jeśli celowo konsekwentnie nie doceniasz spodziewanych efektów zewnętrznych, a rząd na nich polega, masz pełną kontrolę regulacyjną”.

READ  Dług publiczny Polski ma wzrosnąć w 2023 r., mówi MinFin - Pierwsze Wiadomości
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *