Connect with us

Sport

Mózg w mózgu aspirującej królowej tenisa

Published

on

MELBOURNE, Australia – W październiku nastolatka z Polski Iga Świątek oszołomiła tenisowy świat, gdy nie wiadomo skąd wyjechała, by wygrać French Open.

Została wybrana na 54. miejsce w turnieju, ale wygrała mistrzostwo gry pojedynczej, nie przegrywając seta w żadnej ze swoich siedmiu gier. Bieg od razu uczynił ją jedną z najlepszych młodych gwiazd tenisa, celebrytką w Polsce i faworytką Australian Open, który rozpoczął się w poniedziałek, kiedy Świątek powróciła do formy Wielkiego Szlema.

Odniosła kolejne zwycięstwo z rzędu, pokonując holenderską weterankę Arantxę Rus 6: 1, 6: 3 w 76 minut i 69 punktów na 120, w tym ponad połowę, gdy Rus służył.

Niezwykły wybuch Świątek – i wszystko, co następuje po 19-latce – wynika po części z jej niezwykłej strategii, zgodnie z którą trener zdrowia psychicznego i psychologii odgrywa kluczową rolę w jej edukacji od bardzo wczesnych etapów kariery.

Trener Daria Abramowicz (33 l.) To były żeglarz wyczynowy, który w ciągu ostatnich dziesięciu lat spędził dużo czasu skupiając się na zdrowiu psychicznym i psychologii sportu w Polsce. Na meczach Świątek jest obecna od 2019 roku i często można ją spotkać na boisku podczas jej treningu. Przygląda się im ze skrzyżowanymi rękami i próbuje dojrzeć umysł Świątek.

O lękach i marzeniach Świątek rozmawiają w sądzie godzinami. Pracują nad pogłębieniem relacji Świątek z bliskimi i przyjaciółmi, ludźmi, którzy mogą zapewnić stabilność emocjonalną – „ludzką kotwicę”, jak nazywa to Abramowicz.

Podczas ćwiczeń Świątek czasami nosi instrumenty medyczne, które mierzą poziom stresu, monitorując aktywność jej serca i mózgu. Przed Australian Open obejrzała film dokumentalny o księżnej Dianie i pomyślała o nim, aby lepiej zrozumieć pułapki związane z nagłą sławą. Poszła na plażę w sobotę po południu, dwa dni przed pierwszym meczem w Melbourne.

„Moje życie się zmieniło” – powiedziała niedawno 19-letnia Świątek, odpowiadając na pytania z pokoju hotelowego w Melbourne, gdzie spędziła 19 godzin dziennie przez dwa tygodnie podczas ograniczonej kwarantanny potrzebnej graczom z powodu pandemii koronawirusa. „Jest trochę więcej presji.”

Wielu czołowych tenisistów konsultuje się z trenerami mentalnymi, ale Abramowicz współpracuje z Świątkiem znacznie częściej niż zwykle. Abramowicz przyjmuje również podejście sprzeczne z intuicją, traktując wdzięczność, relacje międzyludzkie i rozwój osobisty jako drogę do zwycięstwa.

READ  Super Group Betway dodaje piąty rynek w USA i wchodzi do Polski

Na tym poziomie każdy zawodnik ma ładne uderzenia i atletyczność. To, co często oddziela świetnego tenisistę od mistrza lub jednorazowego mistrza Wielkiego Szlema od dominującego zwycięzcy powtórki, to zdolność umacniania się w kilku kluczowych punktach, w których mecz się obraca.

„Dużo mówimy o pozytywnych i destrukcyjnych pasjach” – powiedział Abramowicz w wywiadzie. „Perfekcjonizm nie jest zbyt pomocny, dlatego staraliśmy się stworzyć pozytywną pasję, determinację i determinację. Wykorzystujesz swój potencjał, aby osiągnąć najlepsze wyniki. Idziesz na najlepsze, ale pod koniec dnia jesteś człowiekiem i masz inne aspekty swojego życia, a to nie znaczy, że jeśli przegrasz mecz, jesteś mniej wart jako człowiek. „

Abramowicz powiedział, że pewność siebie i bliskie relacje oparte na zaufaniu są kluczowe dla wspierania takich atrybutów, jak motywacja, zarządzanie stresem i komunikacja, które napędzają sukces sportowy.

„Nie można zostać mistrzem, jeśli nie ma się podstawowej radości, a potrzeby są zaspokojone i zaspokojone” – powiedział Abramowicz.

To może być kontrowersyjne. Tenis, podobnie jak inne sporty, miał wielu mistrzów, którzy czasami byli nieszczęśliwi, nawet gdy byli na szczycie. Andre Agassi i Steffi Graf, którzy są teraz małżeństwem, a ostatnio Victoria Azarenka, odnieśli wiele sukcesów w nieszczęśliwych chwilach w życiu osobistym. Mimo to Abramowicz skłoniła Świątek do przyjęcia idei, że gdyby postrzegała tenis nie jako samo życie, ale jako jego część, mogłaby osiągnąć trwały sukces znacznie łatwiej, a na pewno przyjemniej.

„Trzeba być spokojnym, żeby móc skupić się na pracy” – powiedziała Świątek. „Nie tylko dla tenisistów, ale dla każdego, kto chce odnieść sukces i robi niezwykłe rzeczy”.

Podróż Abramowicza do Drużyny Świątek rozpoczęła się 15 lat temu, kiedy Abramowicz był 18-letnim aspirującym kandydatem w ogólnopolskim programie żeglarskim. Po ogólnopolskich regatach Abramowicz spadła 10 stóp z przyczepy, chwytając żaglówkę i miażdżąc jej lewy nadgarstek.

Po wypadku nie mogła już pływać zawodowo i czuła się pusta i samotna. Ale dwa tygodnie później trener zapytał, czy mogłaby służyć jako nieoficjalny trener na regatach we Włoszech, ponieważ wcześniej pływała w tym miejscu.

„Podniosło mnie do góry i wskazało nową drogę” – powiedział Abramowicz.

Nadal ćwiczyła, studiując ćwiczenia i psychologię. W miarę pogłębiania wiedzy stworzyła stronę internetową, na której pisała o zdrowiu psychicznym w sporcie.

Kiedy Abramowicz ukończyła studia podyplomowe z psychologii w 2016 roku, cieszyła się rosnącą renomą w sporcie w Polsce, opowiadając się za tym, aby sportowcy byli bardziej otwarci na ich potrzeby intelektualne. Następnie w lutym 2019 roku zadzwonił członek kadry zarządzającej Świątek i zapytał, czy jest zainteresowana pracą z dojrzałą młodą tenisistką o pozornie nieograniczonym potencjale. Świątek potrafi zmiażdżyć swoje uderzenia ziemne i wykonywać delikatne spadające woleji od podań, ale czasami walczyła psychicznie podczas meczów.

Parowanie było hazardem. Co żeglarz mógł wiedzieć o trudach elitarnego tenisa? Abramowicz powiedział, że te dwa przedsięwzięcia są uderzająco podobne.

Żeglarz biorący udział w zawodach musi czuć zmieniające się warunki wietrzne, aby zobaczyć przypływ wody podczas wyścigu, tak jak tenisista musi podnieść i dostosować się do rytmu gry. Jeśli chodzi o gry w tenisa i samotne regaty żeglarskie, nie ma drużyny, na której można by polegać.

Kiedy jesteś wyczerpany lub zdenerwowany, wszystko zależy od Ciebie.

Po wezwaniu kierownictwa Świątka Abramowicz poleciał do Budapesztu na kolejny mecz. Na jej oczach zobaczyła na Świątku pożar konkursowy, którego rzadko widywała u młodego sportowca.

Potem Świątek powiedziała jej, że jest zaszczycona, że ​​Abramowicz przyjechała aż na Węgry, aby zobaczyć swoją grę. Niewiele wiedziała o psychologii sportu poza myślą, że dzięki niej stanie się lepszym graczem.

Czasami, zanim Świątek zabierze potrawę na trening, Abramowicz podłącza czujnik zmienności tętna, aby zmierzyć napięcie, jakiego doświadcza Świątek w chwilach dużego stresu. W innych przypadkach ma świąteczną opaskę na urządzeniu mierzącym drgania mózgu, rezygnując ze stresu.

Celem jest wykorzystanie wszystkich dostępnych narzędzi, aby wytrenować umysł Świątek do kontrolowania adrenaliny i presji gry. Podczas Australian Open 2020 Abramowicz zauważyła, że ​​Świątek stała się spokojniejsza i bardziej zdecydowana, gdy godziny poprzedzające mecze spędzała na odrabianiu zadań domowych, zwłaszcza matematyki.

Świątek skończyła liceum w zeszłym roku i nie ma już pracy domowej. Abramowicz pracuje teraz nad krzyżówkami lub Sudokusem jako ćwiczeniem na rozgrzewkę poznawczą. Inni czołowi gracze często wykorzystują ten sam czas do słuchania muzyki lub oglądania programów telewizyjnych.

READ  Jakub Kiwior: Arsenal bliski podpisania kontraktu ze Spezią i polskim obrońcą za 20 milionów funtów | wiadomości piłkarskie

Podejście jest podobne do podejścia innego sportowca, Abramowicza, który zmusił Świątek do naśladowania na wiele sposobów: mistrzyni narciarstwa Mikaeli Shiffrin, która często szuka słów przed wyścigami, aby się zrelaksować i skupić mózg. Świątek stara się śledzić wszystkie wyścigi Shiffrina. Abramowicz wskazuje na Shiffrina, który w wieku 17 lat został mistrzem świata i jest wielką gwiazdą w Europie, jako wzór radzenia sobie z sukcesem i oczekiwaniami bez wymykania się sławy spod kontroli.

Rozważ to: Rok temu, podczas kolacji na Australian Open, Świątek powiedziała trzykrotnej mistrzyni Wielkiego Szlema Naomi Osace, że zamiast grać w profesjonalnego tenisa rozważa pójście na studia.

„Powiedziałem jej, że jest naprawdę dobra i myślę, że poradzi sobie naprawdę dobrze. Więc może nie próbuj jeszcze kierować swojej energii na studia” – wspominała Osaka w zeszłym tygodniu.

Pracując z Abramowicz, Świątek przekształciła się z zawodnika motywowanego wyłącznie wynikami – cecha wspólna, zwłaszcza wśród młodych zawodników – w kogoś, kto, jak to ujęła, „potrafi być szczęśliwy, nawet jeśli nie wygrywa”.

Ten cel zmienia się w czasie.

Gdy Świątek rozgrywał mecz punktowy z Sofią Kenin na French Open, Abramowicz zastanawiał się, na czym skupić się. Przed Australian Open Abramowicz i Świątek pracowali nad zarządzaniem życiem jako ulubiona i międzynarodowa gwiazda.

„Przygotowaliśmy się na sukces” – powiedział Abramowicz.

W zeszłym tygodniu Świątek wziął udział w swoim pierwszym turnieju od października. Biorąc pod uwagę zwolnienie, przed turniejem starała się wyrzucić z głowy wszelkie oczekiwania co do wygranej.

„Wygrałem z kilkoma świetnymi zawodnikami” – powiedział w sobotę Świątek. – To czasami może naprawdę zepsuć ci głowę.

Pokazała rdzę i wykonała trzy sety, aby pokonać Kaja Juvan, 20-letniego Słoweńca. Potem zdecydowanie przegrała 6: 4, 6: 2 z doświadczoną Rosjanką Ekateriną Aleksandrovą.

Potem rozpoczął się wielki szlem. Świątek czuła się tak, jakby nigdy nie wyjeżdżała z Paryża, tyle że spora część Polski przygląda się teraz uważnie. Jak zwykle był to Abramowicz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *