Connect with us

Świat

Makabryczne morderstwo nauczyciela. Maturzyści otrzymali 300 euro za zidentyfikowanie ofiary

Published

on

Morderca nauczyciela historii Samuela Paty’ego zidentyfikował go dopiero przy pomocy dwóch uczniów – 14-latka i 15-latka. Wskazali ofiarę w zamian za 300 do 350 euro – potwierdził francuski prokurator ds. Terroryzmu Jean-Francois Ricard.

Ricard, który przejął śledztwo w sprawie zamachu, powiedział to również na konferencji prasowej 18-letni zabójca Abdullah Anzorov „pojawił się w liceum około godziny 14:00” i próbował zidentyfikować Paty.

W tym celu zaoferował „pewnemu studentowi kwotę od 300 do 350 euro”. Dwóch uczniów opisało nauczyciela Anzorova. Tuż przed 17 “Grupa nastolatków związanych z byłym (licealistami) wskazała na napastnika Samuela Paty’ego, który kończył liceum.“powiedział prokurator.

Następnie zabójca zapłacił obiecanemu uczniowi i poszedł za nauczycielem. Według Ricarda, wcześniej powiedział uczniom, że chce „upokorzyć i pobić” Paty, aby zmusić go do przeproszenia za pokazanie uczniom karykatur Mahometa.

Ricard to ogłosił Przebadane zostaną obie nastolatki, które zidentyfikowały ofiarę.

Ricard podkreślił również, że istnieje „bezpośredni związek przyczynowy” między kampanią przeciwko Paty w mediach społecznościowych a nalotami bombowymi.

Prokurator to ocenił Zabójstwo nauczyciela jest częścią serii ataków, które są odpowiedzią między innymi na „wezwania do zabijania” ogłoszone przez Al-Kaidę i jej współpracownicy po francuskim magazynie satyrycznym Charlie Hebdo opublikowali na początku września karykatury Proroka.

Ricard wspominał, że 25 września w pobliżu byłej redakcji Charlie Hebdo doszło do kolejnego ataku, w którym nożownik zranił dwie osoby.

W sumie siedem osób, w tym studenci, jest oskarżonych o zabójstwo nauczyciela. Dziewięć osób zostało zwolnionych z aresztu bez postawienia zarzutów.

READ  Szeregowy i porucznik. Żołnierze należą do wojska

Wśród osób, które mogą zostać oskarżone, jest Brahim C., ojciec jednego z uczniów. Śledczy szacują, że prawdopodobnie wydał on „fatwę” przeciwko nauczycielowi, edykt religijny, który wiąże muzułmanów, co mogło skłonić Azanowa do morderstwa.

Śledczy bardzo dokładnie badają wiadomości wymieniane przez WhatsApp między rodzicem a zabójcą przed morderstwem, poinformowała wcześniej agencja AFP.

Islamscy działacz Abdelhakim Sefrioui, bliski przyjaciel Brahima C. i trzech znajomych 18-letniego Czeczena, który urodził się w Moskwie i który popełnił to brutalne morderstwo, również jest sądzony. Jeden z nich jest podejrzany o sprowadzenie zabójcy na miejsce zdarzenia, drugi jest podejrzany o towarzyszenie mu w zakupie broni.

Anzorov zamordował Paty w biały dzień przed swoją szkołą w Conflans-Sainte-Honorine. Ofiarę ze ściętą głową znaleziono około 200 metrów od budynku szkoły. Morderca został zastrzelony podczas operacji policyjneja prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie „morderstwa terrorystycznego”.

W październiku Paty pokazała uczniom karykatury Proroka Mahometa na zajęciach poświęconych wolności słowa. To rozgniewało wielu muzułmańskich rodziców. Muzułmanie uważają wszelkie przedstawianie Mahometa za bluźnierstwo.

W środowy wieczór odbył się na dziedzińcu paryskiej Sorbony narodowy hołd dla Samuela Paty.

W uroczystości wzięło udział 400 gościw tym prezydent Emmanuel Macron, premier Jean Castex, przewodniczący Senatu i Zgromadzenia Narodowego, członkowie rządu i rodziny zamordowanych. Paryżanie mogli także oglądać transmisję uroczystości na dużych ekranach w różnych miejscach miasta. pod panteonem.

Ceremonia rozpoczęła się od przeniesienia trumny Paty’ego na dziedziniec Sorbony przy dźwiękach piosenki U2 „One”.

Pierwsze przemówienie o zmarłym i jego wartościach humanistycznych wygłosił przyjaciel zamordowanego Christophe Capuano.

Następnie Marie Cuirot, nauczycielka historii i geografii, przeczytała wiersz „Do Samuela”, który został napisany na cześć Gauvaina Sersa, który został zabity przez piosenkarza. Dahlia, 14-letnia uczennica paryskiego liceum, przeczytała fragment listu Alberta Camusa do swojego nauczyciela, Louisa Germaina.

READ  Trump nakazuje przełożenie militarne, aby przyspieszyć współpracę izraelsko-arabską przeciwko Iranowi

Następnie Macron przemówił i przesłał osobistą wiadomość do rodziny zmarłego, podkreślając pasję i poświęcenie, z jakim wypełniał swoją misję nauczycielską. Mówił o wartościach i duchu Republiki Francuskiej, którą, jak to określił, kształtują na co dzień francuscy nauczyciele we francuskich szkołach.

Samuel Paty jest ofiarą nienawiści, głupoty i kłamstwa – podkreślili Prezydenta i bronili wolności słowa, sekularyzmu i wolności edukacji.

Pójdziemy dalej, profesorze – obiecał głowa państwa. Mówił o nauczaniu kontrowersyjnych i ważnych zagadnień, którymi na co dzień zajmują się nauczyciele, oraz o krytyce, która, jak podkreślił, powinna cechować każdego obywatela.

Macron zapewnił, że rysunki i karykatury będą nadal publikowane i pokazywane we Francji. Nie poddajemy się – On wskazał.

Będziemy nadal uczyć, będziemy promować sekularyzm – dodał Macron. Niech żyje republika, niech żyje Francja – powiedział, żeby zakończyć przemówienie. Następnie orkiestra zagrała „Marsyliankę”.

Prezydent pośmiertnie nadał zamordowanemu Order Legii Honorowej w obecności rodziny i bliskich, bez udziału mediów i publiczności.

Rodzina i ich bliscy nie ujawnili publicznie żadnych informacji o ceremonii pogrzebowej zmarłego, aby nie ujawnić mediom miejsca i czasu pogrzebu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *