Connect with us

Świat

Król Karol chwali wsparcie Ukrainy podczas wizyty państwowej w Niemczech

Published

on

Król Karol chwali wsparcie Ukrainy podczas wizyty państwowej w Niemczech
  • James Gregory w Londynie i Sean Coughlan w Berlinie
  • wiadomości BBC

podpis wideo,

Zobacz: Król Karol mówi po niemiecku w Berlinie

Król Karol III Podczas swojej pierwszej wizyty państwowej jako monarcha chwalił „niezwykłą gościnność” Niemiec wobec ukraińskich uchodźców.

Król powiedział, że zarówno Wielka Brytania, jak i Niemcy „stoją razem” w „obronie wolności i suwerenności” z Ukrainą.

W toaście na wystawnym bankiecie państwowym, który wygłosił częściowo po niemiecku, król obiecał zacieśnienie stosunków.

Wystąpienie przed dygnitarzami obu krajów, w tym byłą premier Angelą Merkel, wywołało dużo śmiechu i braw.

Trzydniowa wycieczka króla z Camillą, królową małżonką, ma miejsce po tym, jak planowana wizyta we Francji została odwołana z powodu zamieszek w kilku miastach w związku z reformami emerytalnymi.

Niemcy, które miały być drugim przystankiem w podróży, są zamiast tego miejscem pierwszej zagranicznej wizyty króla Karola podczas jego panowania – i pierwszą brytyjską monarchą od czasu wizyty państwowej zmarłej królowej Elżbiety II w 2015 roku.

Rząd brytyjski ma nadzieję, że wizyta króla wzmocni więzi między dwoma narodami po decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu UE – opisaną jako „smutny dzień” przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera we własnym toaście.

W środę wieczorem w Pałacu Prezydenckim Bellevue król powiedział, że zrobi wszystko, aby „wzmocnić więzi między nami”.

Pochwalił też „szczodrość narodu niemieckiego”, który przyjął ponad milion ukraińskich uchodźców wysiedlonych w wyniku trwającego konfliktu z Rosją.

„Stoimy ramię w ramię w ochronie i promowaniu naszych wspólnych wartości demokratycznych” – powiedział.

„Jest to tak wyraźnie ucieleśnione dzisiaj, gdy stoimy razem z Ukrainą, aby bronić wolności i suwerenności w obliczu niesprowokowanej agresji”.

Król mówił także o walce ze zmianami klimatycznymi, dodając: „Jestem głęboko przekonany, że więzi między nami będą się tylko umacniać, gdy wspólnie będziemy dążyć do bardziej zrównoważonej, dostatniej i bezpiecznej przyszłości”.

Wspomniał także o swojej zmarłej matce i podziękował narodowi niemieckiemu za wiadomości „wsparcia i uczucia”, które przesłali, gdy zmarła w zeszłym roku.

„Przez te lata i pod wieloma względami byłem pod wrażeniem ciepła przyjaźni między naszymi narodami i żywotności naszego partnerstwa w niezliczonych obszarach” – powiedział król.

„To była przyjaźń, panie prezydencie, droga mojej matce, zmarłej królowej, której bardzo zależało na więzi między naszymi krajami.

„Stosunki między Niemcami a Wielką Brytanią są mi bardzo bliskie… Zrobię wszystko, co konieczne, aby wzmocnić więzi między nami”.

W swoim przemówieniu król wywołał śmiech gości, nawiązując do brytyjskiego skeczu komediowego „Dinner for One”.

W nim starsza arystokratka je samotnie obiad, podczas gdy jej kelner upija się, popijając alkohol nalewany jej zaginionym gościom.

Zarówno król, jak i prezydent wznieśli toast na zakończenie swoich przemówień, a prezydent Steinmeier odsłonił także fotografię Karola jako dziecka ze swoim zmarłym ojcem, księciem Edynburga.

Źródło obrazu, ANDREAS RENTZ/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

opis obrazka,

To pierwsza wizyta państwowa króla Karola jako monarchy

Źródło obrazu, ANDREAS RENTZ/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

opis obrazka,

Król Karol pochwalił „hojność ducha” narodu niemieckiego

Źródło obrazu, ANDREAS RENTZ/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

opis obrazka,

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel siedziała obok króla Karola na bankiecie

Źródło obrazu, ANDREAS RENTZ/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

opis obrazka,

Strictly Come Dancing sędzia Motsi Mabuse i jej mąż, ukraiński tancerz Evgenij Voznyuk, spotkali się przed bankietem z rodziną królewską – Camilla podobno jest fanką Strictly

Środowa wizyta państwowa rozpoczęła się salutem z 21 dział i przelatującym myśliwcem, gdy król i Camilla wysiadali z samolotu Voyager ministra po wylądowaniu na lotnisku Berlin-Brandenburg.

Na znak szacunku samolot pary był eskortowany przez dwa odrzutowce Typhoon, gdy zbliżał się do lotniska.

Stamtąd udaliśmy się do uroczystego przybycia pod Bramę Brandenburską, symboliczne serce Berlina. Niebo było zimne i szare, ale wystawa na cześć króla Karola miała odzwierciedlać ciepłe powitanie przez prezydenta federalnego Steinmeiera.

Po raz pierwszy w historii Brama Brandenburska była tłem powitalnego powitania głowy państwa.

Pomnik jest symbolem podziału kraju w okresie zimnej wojny i późniejszego zjednoczenia. Przez ponad trzy dekady stał tuż za murem oddzielającym Niemcy Zachodnie i Wschodnie.

Były też kolorowe plamy z flag wiszących wokół Pariser Platz – nie tylko flag niemieckich i brytyjskich, ale także uderzającej liczby flag UE.

Odzwierciedlało to prawdziwy cel tej wizyty państwowej – wzmocnienie więzi z kluczowym europejskim partnerem, który mógł ucierpieć w wyniku Brexitu.

Było to formalne spotkanie głów państw, z orkiestrami wojskowymi i ścisłą ochroną, ale była to także starannie wyreżyserowana sztuka dyplomatyczna, która dała obraz jedności w najbardziej charakterystycznym miejscu Niemiec.

Po podniesieniu flag i odegraniu hymnów narodowych król Karol i prezydent Steinmeier wyruszyli, by powitać tłumy, które ustawiły się wzdłuż ulic, by rzucić okiem na brytyjskiego monarchę.

opis obrazka,

Król i Królowa Małżonkowie zostali uroczyście powitani przez Prezydenta Steinmeiera i Pierwszą Damę Elke Büdenbender

opis obrazka,

Król i prezydent uścisnęli sobie dłonie i przemówili do części tłumu

Prezydent federalny Steinmeier określił decyzję na korzyść Niemiec jako kraju gospodarza wizyty państwowej jako „ważny gest dla stosunków anglo-niemieckich”.

W swoim przemówieniu na bankiecie przyznał, jak zmieniły się te stosunki, ale powiedział „otwieramy nowy rozdział” między dwoma krajami.

„Nasza sytuacja jest inna, gdy patrzymy w przyszłość, ale robimy to razem” – powiedział.

„Bez względu na to, co nas czeka, wiem, że nasza anglo-niemiecka przyjaźń pozostanie znacząca i silna. Nasza przyjaźń jest ważna i silna”.

opis obrazka,

Król Karol i Camilla, królowa małżonka, podpisują Złotą Księgę podczas wizyty w Pałacu Bellevue

Jako głowa państwa, oficjalne wizyty króla są ustalane za radą rządu. Wybór Niemiec – a pierwotnie Francji – jako pierwszego zagranicznego celu monarchy jest postrzegany jako priorytet dla zacieśnienia więzi z europejskimi sąsiadami.

Ogłaszając wizytę państwową na początku tego miesiąca, Pałac Buckingham powiedział, że „świętuje stosunki Wielkiej Brytanii” z Niemcami i „zaznaczy naszą wspólną historię, kulturę i wartości”.

Oprócz tego, co rzecznik pałacu nazwał „ofiarami i wyzwaniami naszej wspólnej przeszłości”, podróż ma koncentrować się na współczesnych wyzwaniach, w tym zmianach klimatu i wojnie na Ukrainie.

Król będzie pierwszym brytyjskim monarchą, który wystąpi w czwartek w niemieckim Bundestagu.

Pierwotnie król Karol i Camilla mieli zostać powitani na przyjęciu na czerwonym dywanie w Pałacu Elizejskim w Paryżu w niedzielę.

Ale francuska część jej europejskiej trasy została odwołana w zeszłym tygodniu po tym, jak protestujący zaplanowali dalsze demonstracje przeciwko reformom emerytalnym prezydenta Emmanuela Macrona, które zbiegły się z wizytą.

READ  Biden ogłasza nowe inicjatywy w zakresie ograniczania metanu podczas międzynarodowego spotkania klimatycznego
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *