Connect with us

Świat

Turcja zatwierdza wniosek Finlandii do NATO, pokonując w ten sposób ostatnią przeszkodę. Szwecja wciąż czeka.

Published

on

Turcja zatwierdza wniosek Finlandii do NATO, pokonując w ten sposób ostatnią przeszkodę.  Szwecja wciąż czeka.

(CNN) Turcja w końcu się zgodziła wniosek Finlandii do NATO, kończąc miesiące opóźnień i nadal uniemożliwiając Szwecji przystąpienie do sojuszu wojskowego.

W czwartek parlament Turcji jednogłośnie opowiedział się za członkostwem Finlandii, pokonując ostatnią przeszkodę w procesie akcesyjnym.

Głosowanie jest spełnieniem „obietnicy” prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana dotyczącej włączenia Finlandii do sojuszu obronnego. Turcja była ostatnim członkiem NATO, który zatwierdził wejście Finlandii, chociaż Węgry zrobiły to dopiero w poniedziałek.

W oświadczeniu po głosowaniu fiński prezydent Sauli Niinisto powiedział, że jego kraj jest „teraz gotowy do przystąpienia do NATO”.

„Wszyscy 30 członków NATO ratyfikowało członkostwo Finlandii. Chcę podziękować każdemu z nich za zaufanie i wsparcie” – powiedział także. „Finlandia będzie silnym i zdolnym sojusznikiem zaangażowanym w bezpieczeństwo Sojuszu”.

„Z niecierpliwością czekamy na jak najszybsze powitanie Szwecji” – dodał fiński prezydent.

Decyzję z zadowoleniem przyjął również sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. „Z zadowoleniem przyjmuję głosowanie Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji w sprawie zakończenia ratyfikacji przystąpienia Finlandii. Dzięki temu cała rodzina #NATO będzie silniejsza i bezpieczniejsza” – napisał Stoltenberg na Twitterze.

Przez dziesięciolecia Finlandia i Szwecja zobowiązywały się do niezaangażowania w NATO, aby uniknąć prowokacji ze strony Moskwy. Wszystko się jednak zmieniło, gdy prezydent Rosji Władimir Putin rozkazał swoim wojskom wkroczyć na Ukrainę, zmuszając oba kraje skandynawskie do ponownej oceny ich neutralności.

Przytłaczająca większość członków NATO z zadowoleniem przyjęła ich prośby i zatwierdziła je w ciągu kilku tygodni. Ale dwa kraje – Turcja i Węgry – zaczęły opóźniać ten proces.

NATO prowadzi politykę otwartych drzwi, co oznacza, że ​​każdy kraj może zostać zaproszony do członkostwa, jeśli wyrazi zainteresowanie, o ile jest w stanie i chce przestrzegać zasad traktatu założycielskiego bloku. Jednak zgodnie z zasadami akcesyjnymi każde państwo członkowskie może zawetować przystąpienie nowego kraju.

Erdogan oskarżył Finlandię i Szwecję o udzielanie schronienia kurdyjskim „organizacjom terrorystycznym”, podczas gdy premier Węgier Viktor Orban twierdził, że rozpowszechniają one „rażące kłamstwa” na temat rządów prawa w jego kraju.

Turcja i Węgry później złagodziły swoje stanowisko w sprawie przystąpienia Finlandii, otwierając jej drzwi do członkostwa na początku tego miesiąca. Pozostają jednak przeciwni akcesji Szwecji – przynajmniej na razie.

Węgierski parlament głosował w poniedziałek 182 do 6 za wnioskiem Finlandii. W środę rzecznik węgierskiego rządu Zoltán Kovács powiedział, że istnieje „wiele skarg, którymi należy się zająć”, zanim wniosek Szwecji o członkostwo w NATO zostanie ratyfikowany przez ten kraj.

Kovács napisał na blogu, że stosunki między obydwoma krajami „osłabły przez lata”, co sprawiło, że „pokonanie luki stało się większym wyzwaniem”.

„Widzimy potrzebę dogadania się ze Szwecją, aby kontynuować” – dodał.

Również Turcja wydaje się stanowczo sprzeciwiać członkostwu Szwecji. Erdoğan powiedział wcześniej, że Turcja nie zatwierdzi członkostwa Szwecji w NATO, jeśli kraj ten nie dokona ekstradycji „terrorystów” na prośbę Turcji. Szwecja dała jasno do zrozumienia, że ​​tak się nie stanie i proces na razie utknął w martwym punkcie.

Turcja jest potężnym członkiem NATO z drugą co do wielkości armią bloku po Stanach Zjednoczonych. Jego położenie na południowo-wschodniej flance sojuszu czyni go strategicznie ważnym członkiem. Działa jako bufor między Zachodem a wieloma narodami Bliskiego Wschodu z historią niestabilności politycznej i gdzie państwa zachodnie mają własne interesy. Fakt, że dołączył do Allianz w 1952 roku, zaledwie trzy lata po jego założeniu, zwiększa jego siłę oddziaływania.

Jednak pod przywództwem Erdogana kraj stał się nieco kłopotliwym członkiem.

Erdogan nie zgadzał się z sojusznikami NATO w wielu kwestiach, w tym w sprawie Syrii i Libii, i odmówił powołania Duńczyka Andersa Fogh Rasmussena na szefa NATO, dopóki prezydent USA Barack Obama nie obiecał, że jednym z zastępców Rasmussena będzie Turek.

READ  Bill Stepien i Kellyanne Conway

Ale Turcja również skorzystała na swoim członkostwie w sojuszu, zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i wpływów politycznych.

Mostafa Salem z CNN, Yusuf Gezer, Jomana Karadsheh, Isil Sariyuce, Alex Hardie, Nadeen Ebrahim i Abbas Al Lawati przyczynili się do powstania relacji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *