Connect with us

Świat

Król Hiszpanii daje konserwatywnej opozycji pierwszą szansę na utworzenie rządu

Published

on

Król Hiszpanii daje konserwatywnej opozycji pierwszą szansę na utworzenie rządu

Otrzymuj bezpłatne aktualizacje na temat hiszpańskiej polityki

Konserwatywna opozycja w Hiszpanii otrzymała pierwszą szansę na utworzenie rządu przez króla po niejednoznacznych wyborach powszechnych, choć w momencie wtorkowego ogłoszenia partia nie miała wystarczającego poparcia.

Najwięcej mandatów w lipcowych wyborach zdobyła opozycyjna Partia Ludowa, na czele której stoi Alberto Núñez Feijóo, ale ani ona, ani urzędujący socjalistyczny premier Pedro Sánchez nie mieli oczywistej drogi do większości parlamentarnej.

Sánchez, który obiecał stanąć na czele kolejnego „postępowego” rządu, twierdzi, że jest jedyną osobą, która może zapewnić 176-osobową większość niezbędną do objęcia urzędu w 350-osobowym parlamencie. Chce tego dokonać poprzez zawarcie sojuszy z pięcioma mniejszymi partiami regionalnymi – w tym z separatystami katalońskimi i baskijskimi – oraz z lewicowym ugrupowaniem Sumarem, który jest jego preferowanym partnerem koalicyjnym.

Wcześniej we wtorek Sánchez powiedział, że uszanuje decyzję króla, ale dodał: „Myślę, że wszyscy wiedzą, nawet sam pan Feijóo, że gdyby szef PP próbował zostać premierem, byłoby to nieudane głosowanie w sprawie inwestytury”.

Powinien Feijóo po decyzji króla Filipa VI. niepowodzeniem, dwa miesiące później Sánchez otrzymuje szansę na utworzenie rządu. W przypadku niepowodzenia Hiszpania byłaby zmuszona przeprowadzić ponowne wybory, tak jak miało to miejsce w latach 2015/2016 i 2019.

Sánchez odniósł w zeszłym tygodniu ważne zwycięstwo, gdy partie, na rzecz których prowadzi kampanię, poparły w zeszłym tygodniu jego wybór na przewodniczącego Kongresu 178 głosami. Wśród nich znalazły się głosy jego najtrudniejszego potencjalnego partnera, Razem dla Katalonii, radykalnej grupy separatystów założonej przez byłego katalońskiego przywódcę na wygnaniu Carlesa Puigdemonta.

Pałac królewski dał jednak sygnał, że Sánchez nie zapewnił sobie jeszcze poparcia mniejszych partii na kolejną kadencję.

W oświadczeniu wydanym po dwudniowych rozmowach króla z przywódcami politycznymi pałac stwierdził: „W procesie konsultacji prowadzonym przez [the king]Nie jest pewne, czy obecnie istnieje wystarczająca większość dla inwestytury [of a new prime minister].”

Nie ma zatem powodu, aby rezygnować z tradycji pozostawiania pierwszej próby utworzenia rządu partii z największą liczbą mandatów w parlamencie.

Sojusznik Sancheza zbagatelizował wagę komentarza pałacu, twierdząc, że formalne negocjacje między Socjalistami Sancheza a innymi partiami dopiero się rozpoczęły.

Feijóo, który podczas kampanii wyborczej przedstawił Sáncheza jako nieuczciwego i zapowiedział zmianę swojej polityki, podziękował królowi za mandat i powiedział, że spróbuje oddać głos narodowi hiszpańskiemu, który głosował za „zmianami, stabilnością i umiarkowaniem”.

Wydaje się jednak, że nie jest w stanie zapewnić sobie więcej niż 172 głosów w parlamencie, w tym 137 głosów swojej partii i skrajnie prawicowej partii Vox, a także indywidualnych głosów dwóch partii regionalnych. Sojusz PP z zdecydowanie sprzeciwiającym się separatyzmowi Voxem oznacza, że ​​proniepodległościowe partie Katalonii i Basków wykluczyły jakiekolwiek porozumienie z nią.

Urzędnik Sumar powiedział: „Pan Feijóo prowadzi wszystkich obywateli Hiszpanii do inwestytury, o której wszyscy wiedzą, że się nie powiedzie. Ta inwestytura nie będzie dotyczyć problemów Hiszpanii, będzie dotyczyć problemów Feijóo”.

Urzędnik powiedział, że Sumar będzie w dalszym ciągu współpracować z socjalistami Sáncheza „na jedynej możliwej ścieżce: postępowego rządu o wielonarodowej wrażliwości”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *