Connect with us

Gospodarka

Kraje UE zgadzają się na pułap cen gazu, aby powstrzymać kryzys energetyczny

Published

on

Kraje UE zgadzają się na pułap cen gazu, aby powstrzymać kryzys energetyczny
  • Niemcy popierają porozumienie po wcześniejszym oporze
  • Limit cenowy może zostać uruchomiony od 15 lutego
  • Limit zaczyna obowiązywać, gdy ceny przekraczają 180 euro

BRUKSELA, 19 grudnia (Reuters) – Ministrowie ds. energii Unii Europejskiej uzgodnili w poniedziałek górną granicę cen gazu po tygodniach rozmów na temat środka awaryjnego, który podzielił opinię w całej Unii w celu ujarzmienia kryzysu energetycznego.

Limit jest ostatnią próbą krajów UE-27 obniżenia wysokich cen gazu, które podbijają rachunki za energię obywateli i napędzają rekordową inflację w tym roku po tym, jak Rosja wstrzymała większość dostaw gazu do Europy.

Ministrowie zgodzili się na wprowadzenie limitu, jeśli ceny przekroczą 180 euro za megawatogodzinę przez trzy dni w ramach miesięcznego kontraktu z holenderskim hubem gazowym (TTF). Reuters pokazał.

Limit może zostać uruchomiony od 15 lutego 2023 r., zgodnie z dokumentem opisującym ostateczną umowę.

Po wdrożeniu pułap cenowy uniemożliwiłby handel kontraktami TTF od pierwszego miesiąca do pierwszego roku po cenie wyższej niż 35 EUR/MWh powyżej poziomu odniesienia opartego na istniejących ocenach cen skroplonego gazu ziemnego (LNG), powiedział Reuterowi dwóch urzędników UE.

Niemcy głosowały za poparciem umowy, pomimo obaw co do wpływu tej polityki na zdolność Europy do przyciągania dostaw gazu na konkurencyjnych cenowo rynkach światowych, powiedziało trzech urzędników UE.

„Nikt w Niemczech nie jest przeciwny niskim cenom gazu, ale wiemy, że musimy bardzo uważać, aby nie chcieć dobra, ale czynić zło” – powiedział w poniedziałek przed spotkaniem federalny minister gospodarki Robert Habeck.

Trzech urzędników stwierdziło, że Holandia i Austria wstrzymały się od głosu. Obaj sprzeciwiali się limitowi podczas negocjacji, obawiając się, że może on zakłócić europejskie rynki energii i zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Europy.

READ  Osiem krajów UE odrzuca limity emisji dla samochodów

Umowa następuje po miesiącach debat nad pomysłem i dwóch poprzednich nadzwyczajnych spotkaniach, na których nie udało się osiągnąć porozumienia między krajami, które nie zgadzają się co do tego, czy pułap cenowy pomoże, czy utrudni europejskie wysiłki na rzecz powstrzymania kryzysu energetycznego.

Około 15 krajów, w tym Belgia, Grecja i Polska, domagało się ograniczenia poniżej 200 EUR/MWh – znacznie poniżej limitu 275 EUR/MWh pierwotnie zaproponowanego przez Komisję Europejską w zeszłym miesiącu.

„Chodzi o naszą przyszłość energetyczną. Chodzi o bezpieczeństwo energetyczne. Chodzi o to, abyśmy mieli przystępne ceny, aby uniknąć deindustrializacji” – powiedziała w poniedziałek belgijska minister energii Tinne Van der Straeten.

Górna granica początkowo nie dotyczy prywatnego handlu gazem poza giełdami energii, ale może zostać zrewidowana po jej wejściu w życie.

Sprawozdania Kate Abnett Dodatkowe sprawozdania Gabrieli Baczyńskiej, Barta Meijera, Tassilo Hummela i Jana Lopatki Edycja autorstwa Johna Stonestreeta, Davida Goodmana, Bernadette Baum i Barbary Lewis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *