Connect with us

technologia

Korea Południowa i Polska intensyfikują współpracę nuklearną: polityka nuklearna

Published

on

Korea Południowa i Polska intensyfikują współpracę nuklearną: polityka nuklearna

14 lipca 2023 r

Wśród 33 protokołów ustaleń (MoU) podpisanych w ciągu roku między południowokoreańskimi i polskimi firmami znalazło się wiele porozumień związanych z energią jądrową Koreańsko-Polskie Forum Ekonomiczne w Warszawie.

Podpisanie umowy przedwstępnej pomiędzy Grupą Azoty, HEC i USNC (Zdjęcie: Grupa Azoty)

W wydarzeniu, które odbyło się podczas trzydniowej wizyty prezydenta Korei Południowej Yoon Seok-yeola w Polsce, wzięło udział około 350 urzędników biznesowych i rządowych z obu krajów – poinformowało koreańskie Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii (MOTIE).

Sześć z podpisanych Porozumień dotyczyło energetyki jądrowej, w tym dwa Porozumienia zawarte między Doosan Enerbility a polskimi firmami w sprawie budowy nowych elektrowni jądrowych w Polsce.

W październiku ubiegłego roku Ministerstwo Skarbu Państwa, MOTIE Korei Południowej, polskie firmy ZE PAK i PGE oraz Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) podpisały porozumienie w sprawie opracowania planów budowy drugiej polskiej elektrowni jądrowej w Pątnowie. Elektrownia będzie się składać z co najmniej dwóch dostarczonych przez Koreę reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2800 MWe.

Tymczasem południowokoreańska firma Hyundai Engineering Company (HEC) podpisała wstępne porozumienie z polską Grupą Azoty Zakłady Chemiczne Police SA i amerykańską Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) o współpracy przy rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, w tym reaktora mikromodularnego Technologia USNC, podpisana (MMR).

Strony będą wspólnie pracować nad wdrożeniem technologii MMR USNC w przemyśle chemicznym, zbudują system elektroenergetyczny oparty na małych reaktorach modułowych (SMR) oraz wykorzystają bezemisyjną energię jądrową do produkcji wodoru.

Grupa Azoty Police, USNC i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny podpisały w marcu br. umowę na budowę ośrodka badawczego energetyki jądrowej w oparciu o technologię MMR USNC w Policach, mieście w województwie zachodniopomorskim w północno-zachodniej Polsce.

„Podpisana dzisiaj umowa nie tylko znacząco wzmacnia nasz projekt poprzez pozyskanie doświadczonego partnera, jakim jest HEC, ale także wzmacnia nasze wysiłki na rzecz wdrażania technologii jądrowych w przemyśle chemicznym” – powiedział Mariusz Grab, prezes Grupy Azoty Police. „Podpisany przez nas dokument określa kierunek działań, jakie zamierzamy podjąć, aby ułatwić licencjonowanie technologii MMR w Polsce”.

READ  Zwolniony pracownik Nintendo zgłasza się, aby podzielić się więcej szczegółami na temat zwolnienia i skargi na pracę

„Jesteśmy dumni z kontynuacji dotychczasowej współpracy z Grupą Azoty, wiodącym graczem w polskim przemyśle nawozowo-chemicznym oraz USNC, które dysponuje doskonałą technologią reaktorów mikromodułowych” – powiedział Hyeon-Sung Hong, dyrektor generalny HEC. „Nasza firma ma duże doświadczenie biznesowe w Polsce. Bazując na tym doświadczeniu, połączymy zdobytą wiedzę i umiejętności, aby osiągnąć efekty synergii i przyczynić się do powstania zielonej energii w Polsce.”

Zbadane i napisane przez World Nuclear News



Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *