Connect with us

Gospodarka

Kolejna ofiara wojny na Ukrainie

Published

on

Kolejna ofiara wojny na Ukrainie

W piątek podczas spotkania z rolnikami we wsi Kózki premier Polski Mateusz Morawiecki został zapytany przez dziennikarzy, czy mógłby powtórzyć słowa premiera Węgier Viktora Orbána powiedział że wojna na Ukrainie naruszyła polsko-węgierską współpracę, która jest osią Grupy Wyszehradzkiej.

Premier Węgier, przemawiając na uniwersyteckim obozie letnim w Rumunii, powiedział, że choć cele obu krajów są takie same, „problem leży po stronie serca”, ponieważ Węgrzy widzą konflikt jako wojnę między dwoma narodami słowiańskimi. Polacy „czują, że sami też w nim walczą”.

Tak powiedział w swojej odpowiedzi Mateusz Morawiecki

Potwierdzam drugą część oświadczenia premiera Orbana, że ​​drogi Węgier i Polski się rozeszły. Nie potwierdzam tego pierwszego, bo oczywiście Polska nie bierze udziału w wojnie na Ukrainie.

Podkreślił, że „tę wojnę prowadzą Ukraińcy, wspierani bronią, głównie Amerykanie, Polacy, Brytyjczycy, praktycznie z całej Europy, co „pomaga Ukraińcom w obronie ich suwerenności”.

Po tym, jak Unia Europejska zaczęła nakładać sankcje na Rosję, Węgry sprzeciwiły się niektórym sankcjom dotyczącym surowców energetycznych, takich jak gaz, ropa i paliwo jądrowe, argumentując, że kraj jest silnie uzależniony od importu rosyjskich surowców. Według Viktora Orbána sankcje uderzyły w europejską gospodarkę mocniej niż w Kreml.

Powiązany artykuł

Viktor Orbán przedstawia swoją wizję przyszłości Węgier w dekadzie konfliktu

Viktor Orbán przedstawia swoją wizję przyszłości Węgier w dekadzie konfliktu

Węgierski premier Viktor Orbán wygłosił swoje tradycyjne przemówienie podczas ceremonii zamknięcia Wolnego Letniego Uniwersytetu Bálványos i obozu studenckiego w miejscowości wypoczynkowej Baile Tusnad (Tusnádfürdő).Więcej

Sojusz polityczny został napięty od czasu inwazji Rosji na Donbas na Ukrainie i Półwysep Krymski w 2014 roku. Między innymi ułatwi to Unii Europejskiej narzucenie swojej woli obydwóm krajom, ponieważ w przeszłości spójne stanowisko obu konserwatywnych rządów przyprawiało o poważne bóle głowy lewicowe ruchy polityczne z Brukselą. Przejście do przyjaznego UE liberalnego rządu w Pradze i przesunięcie na lewo w Bratysławie oznaczały również, że Sojusz Wyszehradzki 4 zasnął.

READ  Polska gospodarka wzrośnie o 3,7 proc. w 2022 r. - mówi Komisja Europejska - Pierwsze wiadomości

Polecane zdjęcie: MTI/EPA-PAP/Tomasz Waszczuk

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *