Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Kaliningrad: gniew Rosji, gdy polskie ciało zaleca zmianę nazwy eksklawy

Published

on

Kaliningrad: gniew Rosji, gdy polskie ciało zaleca zmianę nazwy eksklawy
  • Adam Easton w Warszawie i Tomspender w Londynie
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

opis obrazka,

Kaliningrad jest domem dla jednego z jedynych europejskich portów wolnych od lodu w Rosji – drugi znajduje się na wybrzeżu Arktyki

Kreml zareagował wściekle po tym, jak polska agencja rządowa zaleciła inną nazwę dla rosyjskiej eksklawy Kaliningrad na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

Polski Komitet stwierdził, że zamiast tego miasto i okolice powinny nosić nazwę Królewiec.

To tradycyjna nazwa tego obszaru, a decyzja o zaprzestaniu używania „narzuconej nazwy” była częściowo spowodowana inwazją Rosji na Ukrainę.

Rosja stwierdziła, że ​​decyzja ta graniczy z szaleństwem i jest aktem wrogim.

„Wiemy, że na przestrzeni dziejów Polska od czasu do czasu wpadała w szał nienawiści do Rosji” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Przez setki lat przed II wojną światową obszar ten był znany jako Königsberg i należał do Prus Wschodnich. Królewiec to polskie tłumaczenie Królewca.

Jednak po drugiej wojnie światowej miasto i cały region znalazły się pod administracją sowiecką. Sowieci przemianowali go na Kaliningrad na cześć Michaiła Kalinina, jednego z przywódców rewolucji bolszewickiej.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego Kaliningrad stał się częścią terytorium Rosji, stając się tym samym eksklawą — obszarem geograficznie oddzielonym od głównego terytorium kraju — między Polską a Litwą.

Kaliningrad ma strategiczne znaczenie dla Moskwy, ponieważ gości rosyjską Flotę Bałtycką w porcie Bałtijsk i jest jednym z jedynych rosyjskich portów europejskich wolnych od lodu.

We wtorek Polski Komitet Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP zarekomendował miastu w Polsce Królewiec i szerszy obszar eksklawy Obwód Królewiecki ze skutkiem natychmiastowym.

Michaił Kalinin był jednym z sześciu sygnatariuszy radzieckiego Biura Politycznego rozkazu rozstrzelania ponad 21 000 polskich jeńców wojennych w lasach katyńskich i innych miejscach w 1940 r.

Rosyjska inwazja na Ukrainę i jej działania propagandowe skłoniły Polskę do ponownej oceny kontrowersyjnych „narzuconych imion” – dodała komisja.

„Każdy kraj ma prawo używać w swoim języku tradycyjnych nazw, które reprezentują jego dziedzictwo kulturowe, ale nie można go zmusić do używania nazw nieakceptowanych w jego języku” – stwierdził komitet.

Kiedy Niemcy odkryli masowe groby w 1943 r., Moskwa początkowo obwiniła nazistów o zbrodnię katyńską.

Ponieważ Moskwa narzuciła Polsce reżim komunistyczny po drugiej wojnie światowej, rodziny ofiar nie mogły publicznie mówić o zbrodni ani dowiedzieć się o niej przez pięć dekad. Rosja przyznała się do masakry dopiero w 1990 roku.

Chociaż rekomendacja Komitetu Państwowego nie jest wiążąca, oczekuje się, że polskie organy państwowe będą teraz nazywać Kaliningrad Królewcem. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych pozytywnie oceniło zmianę nazwy.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

opis obrazka,

Polska buduje drut kolczasty na granicy z eksklawą

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę również Polska zaczęła umacniać swoją granicę z eksklawą.

Polskie wojsko wzniosło prowizoryczne ogrodzenie z drutu kolczastego o wysokości 2,5 metra, aw zeszłym miesiącu rozpoczęło instalację kamer i czujników ruchu wzdłuż 232-kilometrowej granicy. Na przejściach granicznych ustawiono również przeszkody przeciwczołgowe.

Polscy urzędnicy obawiają się, że Rosja może wykorzystać tę granicę jako nową trasę migracyjną do UE po doniesieniach o wzroście bezpośrednich lotów do Kaliningradu z Bliskiego Wschodu i innych miejsc.

Polska wzniosła stalowe ogrodzenie o wysokości 5,5 m wzdłuż części swojej granicy z Białorusią po zwiększeniu liczby migrantów przybywających stamtąd do Polski, Litwy i Łotwy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *