Connect with us

Gospodarka

Javier Milei: „anarchokapitalistyczny” prezydent Argentyny

Published

on

Javier Milei: „anarchokapitalistyczny” prezydent Argentyny

Javier Milei został wybrany na prezydenta Argentyny z wynikiem, którego wiele osób się nie spodziewało. Otrzymał 55,95% głosów w porównaniu do 44% dla swojego lewicowego konkurenta, ministra gospodarki Sergio Massy.

Po raz pierwszy samozwańczy „anarchokapitalista” został wybrany na prezydenta kraju, choć poglądy Milei mają wiele wspólnego z poglądami Ronalda Reagana i Margaret Thatcher. Obaj przywódcy wprowadzili w latach 80. amerykańskie i brytyjskie programy reform oparte na obniżkach podatków, prywatyzacji i deregulacji.

Dla mnie zwycięstwo wyborcze Milei nie było zaskoczeniem. Przez ostatnie dwa lata studiowałem ruch libertariański w 30 krajach, ale nigdy nie spotkałem ruchu libertariańskiego tak silnego jak w Argentynie. Po raz pierwszy usłyszałem o Milei, gdy w wywiadzie dla gazety oświadczył, że czyta hiszpańskie wydanie mojej książki Siła kapitalizmu. W zeszłym roku byłem w Argentynie i rozmawiałem z przedstawicielami jego ruchu.

Zazwyczaj, gdy ich kraj pogrąża się w poważnym kryzysie, wiele osób kieruje się na skrajną lewicę lub skrajną prawicę spektrum politycznego, ale w Argentynie libertarianie są latarniami nadziei, szczególnie dla młodych ludzi. Wśród wyborców poniżej 30. roku życia większość głosowała na Mileiego w pierwszej turze, gdzie uzyskał on zaledwie 30 proc. głosów.

Wybory odbyły się w kontekście dramatycznego kryzysu gospodarczego i ponad 100-procentowej inflacji, jednej z najwyższych na świecie. Argentyna przez dziesięciolecia była rządzona przez etatystów i obecnie jest jednym z najmniej wolnych gospodarczo krajów na świecie. Argentyna zajmuje 144. miejsce na 177 krajów w Indeksie Wolności Gospodarczej za rok 2023, prowadzonym przez Heritage Foundation. Nawet w Ameryce Łacińskiej niewiele krajów (zwłaszcza Wenezuela) jest mniej wolnych gospodarczo niż Argentyna. Dla porównania Chile, choć jego sytuacja uległa pogorszeniu od dojścia do władzy socjalisty Gabriela Borica w marcu 2022 r., nadal jest 22. najbardziej wolnym gospodarczo krajem na świecie, a Urugwaj jest 27. (Stany Zjednoczone 25.).

READ  USA wydalają 10 rosyjskich dyplomatów; Polska podąża za tym przykładem, wskazując trzy - gazety

Jednak jeśli chodzi o opinię popularną w Argentynie, wielu Argentyńczyków ma po prostu dość lewicowego peronizmu i odwraca się od etatyzmu, który dominował w ich kraju od dziesięcioleci. W ankiecie, którą przeprowadziłem w zeszłym roku, Argentyna znalazła się w grupie krajów, w których ludzie najbardziej popierają gospodarkę rynkową. W dniach 12–20 kwietnia 2022 r. zleciłem instytutowi badania opinii Ipsos MORI przeprowadzenie badania na reprezentatywnej próbie 1000 Argentyńczyków pod kątem ich postaw wobec gospodarki rynkowej i kapitalizmu. Badanie przeprowadzono także w dodatkowych 33 krajach w Europie, Azji, Stanach Zjednoczonych, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Wynik: Tylko w 5 z 34 krajów (Polska, USA, Czechy, Korea Południowa i Japonia) wsparcie dla gospodarki rynkowej jest jeszcze większe (patrz wykres 1: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/ecaf.12591)

To wyjaśnia, dlaczego zagorzały zwolennik kapitalizmu, taki jak Javier Milei, profesor austriackiej ekonomii, ma szansę na wygranie wyborów w tym kraju. Milei włączyła się w kampanię wyborczą nawołując do likwidacji banku centralnego Argentyny i wolnej konkurencji między walutami, co prawdopodobnie spowodowałoby, że dolar amerykański stałby się najpopularniejszym środkiem płatniczym. Wezwał także do prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, zniesienia licznych dotacji, obniżki lub zniesienia 90 proc. podatków i radykalnych reform prawa pracy.

Ciekawie będzie zobaczyć, czy Argentyńczycy mają dość cierpliwości do tak potrzebnych reform kapitalistycznych, które ogłosiła Milei. Bo wszędzie tam, gdzie wdrażano reformy kapitalistyczne, sytuacja początkowo się pogarszała, a następnie znacznie poprawiła. Dzieje się tak dlatego, że problemy, które wcześniej były częściowo ukrywane (np. bezrobocie ukryte), nagle stają się widoczne.

Tak było w przypadku reform Margaret Thatcher w Wielkiej Brytanii, Ronalda Reagana w Stanach Zjednoczonych i Leszka Balcerowicza w Polsce. Cała trójka podziwiała tych samych ekonomistów, których Milei tak bardzo podziwiała, takich jak Friedrich August von Hayek i Ludwig von Mises. Reformy tych trzech polityków w Wielkiej Brytanii, USA i Polsce radykalnie poprawiły życie ludzi w ich krajach, ale dopiero po początkowym pogorszeniu się warunków. Miejmy nadzieję, że Argentyna, która przez ostatnie 100 lat była tak źle zarządzana, otrzyma teraz nowy start, na jaki zasługuje.

READ  Recesja w Polsce jedna z najbardziej płaskich w Europie

Rainer Zitelmann jest autorem książki „Potęga kapitalizmu” (


https://the-power-of-capitalism.com/


) i W obronie kapitalizmu (https://in-defence-of-capitalism.com/)


Wiadomość od TheArticle


Jesteśmy jedyną publikacją poświęconą omówieniu wszystkich aspektów. Mamy do odegrania kluczową rolę, która jest teraz potrzebna bardziej niż kiedykolwiek, i potrzebujemy Twojej pomocy, aby móc nadal publikować w tych trudnych ekonomicznie czasach. Więc proszę, przekaż darowiznę.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *