Connect with us

Gospodarka

Jakie są najważniejsze wnioski z oświadczenia przywódców z New Delhi?

Published

on

Jakie są najważniejsze wnioski z oświadczenia przywódców z New Delhi?

Premier Modi na szczycie G20 w 2023 r

Indie były gospodarzem szczytu G20 w Pragati Maidan w New Delhi. Zakończenie dwudniowego szczytu zaplanowano na niedzielę, po której kraj przekaże przewodnictwo Brazylii. Na szczycie G20 premier Narendra Modi powiedział, że osiągnięto konsensus w sprawie wspólnego oświadczenia przywódców.

„Otrzymałem dobrą wiadomość. Dzięki ciężkiej pracy naszego zespołu osiągnięto konsensus w sprawie Deklaracji szczytu G20 w New Delhi” – powiedział premier w Bharat Mandapam.

Przed szczytem G20 pojawiło się wiele spekulacji na temat tego, czy przywódcy zdołają uzgodnić wspólne oświadczenie. Jednak po kilku rundach negocjacji deklaracja New Delhi została przyjęta.

Departament Stanu opublikował pełny 37-stronicowy dokument obejmujący obszary od opieki zdrowotnej po finanse.

Jakie są najważniejsze wnioski z oświadczenia przywódców z New Delhi?

Największym punktem spornym wśród szefów państw i rządów na szczycie G20 było sformułowanie dotyczące wojny między Rosją a Ukrainą. Jednakże wzmianka o wojnie mogłaby znaleźć się w oświadczeniu z New Delhi. Stwierdzono w nim: „Dzisiejsza era nie może być naznaczona wojną.” Szefowie państw i rządów podkreślili także, że „wszystkie państwa muszą działać zgodnie z celami i zasadami Karty Narodów Zjednoczonych jako całości”.

W dokumencie przywódcy uznali także wpływ wojny na światowe bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne, łańcuchy dostaw, stabilność makrofinansową, inflację i wzrost.

Oprócz konsensusu w sprawie wojny na Ukrainie przywódcy G20 zobowiązali się także do zrównoważonego i zrównoważonego wzrostu. W oświadczeniu napisano: „Zaangażowaliśmy się w przyspieszenie pełnego i skutecznego wdrożenia Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”.

W zakresie wzrostu gospodarczego w oświadczeniu uznano wyzwania stojące przed małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Z zadowoleniem przyjmuje wezwanie Jaipuru do podjęcia działań mających na celu wsparcie integracji małych i średnich przedsiębiorstw z handlem międzynarodowym. Przywódcy zobowiązali się także do wzmocnienia wielostronnych banków rozwoju, co było głównym przedmiotem troski prezydencji indyjskiej.

READ  Polska ma pełne prawo traktować priorytetowo własne bezpieczeństwo – podobnie jak Stany Zjednoczone

W oświadczeniu kraje zgodziły się również zająć się problemem podatności na zadłużenie w krajach o niskich i średnich dochodach „skutecznie, kompleksowo i systematycznie”.

Na temat równości płci w oświadczeniu stwierdzono: „G20 potwierdza, że ​​równość płci ma fundamentalne znaczenie i że inwestowanie we wzmacnianie pozycji wszystkich kobiet i dziewcząt przyniesie efekt mnożnikowy we wdrażaniu Agendy 2030”.

Przywódcy potępili także wszelkie formy terroryzmu i zobowiązali się służyć potrzebom Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) i organów regionalnych na wzór FATF. Rząd stwierdził, że wszystkie 83 paragrafy deklaracji zostały przyjęte jednomyślnie.

Motywem przewodnim indyjskiej prezydencji G20 była „Jedna Ziemia”. Rodzina. Przyszłość”. Warto zauważyć, że za prezydentury Indii Unia Afrykańska stała się stałym członkiem bloku. Jest to pierwszy przypadek dodania nowego członka do grupy od czasu powstania bloku w 1999 r.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *