Connect with us

Gospodarka

Jak naprawdę radzą sobie emeryci we Francji? | Wiadomości biznesowe i biznesowe

Published

on

Jak naprawdę radzą sobie emeryci we Francji?  |  Wiadomości biznesowe i biznesowe

Po miesiącach protestów, gwałtownych starć z policją i rządem oskarżonym o łamanie konstytucji, prezydent Francji Emmanuel Macron dokonał najbardziej dramatycznych zmian w systemie emerytalnym kraju od pokolenia.

Aż do ostatnich reform francuscy pracownicy mogli legalnie przechodzić na emeryturę w wieku 62 lat i chociaż nie gwarantuje to pełnej emerytury, jeśli nie pracowali i nie wpłacali wystarczających składek, Macronowi udało się podnieść ten wiek do 64 lat.

W przeszłości emerytury były głównym politycznym punktem zapalnym we Francji, a obecna rozgrywka między rządem a pracownikami jest tak niestabilna jak zawsze.

„Każdy kraj ma swoje święte krowy” – powiedział Al Jazeera Nicholas Barr, profesor w Instytucie Europejskim London School of Economics. „We Francji zmiana wieku emerytalnego to święta krowa.

„Daję wam kolejny przykład świętych krów: w Stanach Zjednoczonych sama wzmianka o jakimkolwiek publicznym udziale w opiece zdrowotnej wystarczy, aby zacząć krzyczeć „komunizm” i „socjalizm”; W Wielkiej Brytanii przynosisz najmniejszą wskazówkę dotyczącą prywatnej dostawy do National Health Service i natychmiast dostajesz okrzyki za zdradę wszystkich zasad NHS.

„A we Francji odpowiednikiem trzeciej szyny jest wiek emerytalny. I chociaż widać, że jest to trzecia szyna, pomysł, że wiek emerytalny można utrzymać na poziomie 62 lat, jest moim zdaniem po prostu nierealny”.

Francja ma jeden z najniższych wieków uprawniających do emerytury państwowej wśród krajów europejskich i wydaje znaczne kwoty na wsparcie systemu.

Opiera się na założeniu „podaj dalej”, zgodnie z którym młodsi pracownicy, zwłaszcza w sektorze publicznym, takim jak edukacja, transport lub energia, płacą ponadprzeciętne podatki i zarabiają mniej, ale wiedzą, że otrzymają rekompensatę, jeśli nadal będą wykonywać swoją pracę, opuszczając stosunkowo młodych i żyć w dobrym zdrowiu i porównywalnym komforcie, ponieważ nowe pokolenie zapewni na to środki publiczne.

Istnieją wyjątki od tego systemu, jak np B. Rolnicy i pracownicy rolni sklasyfikowani jako samozatrudnieni i ogólnie w sektorze prywatnym w gospodarstwach prywatnych. Oznacza to, że pomimo ich znaczenia dla francuskiego społeczeństwa, mogą otrzymać tylko część emerytury państwowej.

READ  Kolega z torysów, Chris Patten, został napiętnowany jako „przebudzony” podczas tury pytań za wydrążenie Brexitu

Program emerytalny stoi obecnie przed wyzwaniami finansowymi wynikającymi ze zmian demograficznych – starzejącej się populacji i znacznego spadku liczby urodzeń – które obciążają finanse systemu.

Francja przeciwko sąsiadom

Czy zatem francuscy emeryci są w lepszej sytuacji niż emeryci z innych rozwiniętych gospodarek? To zależy od tego, kogo zapytasz i jakiego pomiaru użyjesz.

Podczas gdy stosunkowo wczesny wiek emerytalny jest godny pozazdroszczenia, średnia miesięczna emerytura państwowa we Francji, pod względem miesięcznych płatności brutto, wynosi około 1200 euro (1327 USD), znacznie poniżej wielu jej sąsiadów, takich jak Hiszpania z 2500 euro (2764 USD), Belgia z 3000 euro (3317 USD) i Luksemburg z 3300 euro (3649 USD). Dwa z nich są również relatywnie tańsze w utrzymaniu, więc francuski system emerytalny nie wygląda tak różowo w porównaniu z jego dosłownymi sąsiadami.

Jednak przy niższych kosztach utrzymania niż w krajach skandynawskich, takich jak Dania, Norwegia i Islandia, oraz wyższych świadczeniach emerytalnych niż w większości krajów Europy Wschodniej, Irlandii i Wielkiej Brytanii, Francja radzi sobie lepiej niż inne części Europy. Zajmuje nawet siódme miejsce w Breakeven Pension Index, ważonym wykresie opracowanym przez Almond Financial, firmę zajmującą się planowaniem finansowym. W rzeczywistości francuscy emeryci otrzymują całkiem niezłą sumę miesięczną i mogą żyć taniej niż większość innych Europejczyków.

Jest też wymiar kulturowy. Pracownicy we Francji często postrzegają emeryturę jako prawdziwy „trzeci rozdział” ich życia, a nie refleksję, wierząc, że przejście na emeryturę w stosunkowo młodym wieku jest zasłużone.

System w liczbach

Według danych Komisji Europejskiej francuscy pracownicy sektora publicznego zazwyczaj otrzymują wyższe świadczenia emerytalne niż pracownicy sektora prywatnego i do 2021 r. przejdą na emeryturę średnio w wieku 62,9 lat.

Ustawowy wiek emerytalny różni się w całej Europie. W Niemczech, Włoszech i Danii jest to 67 osób w porównaniu z 66 w Hiszpanii (wzrost do 67 w 2027 r.). W Wielkiej Brytanii obecny wiek emerytalny dla emerytury państwowej również wynosi 66 lat, chociaż premier Rishi Sunak zasugerował, że mógłby naciskać na podwyższenie do 68 lat.

READ  Polska przewodzi i nadal będzie przewodzić wschodzącym europejskim rynkom teleinformatycznym

Średnio mieszkańcy Unii Europejskiej przechodzą na emeryturę w wieku 63,8 lat, przy czym Luksemburg ma najniższy średni wiek emerytalny wynoszący 60,2 lat.

Następnie jest kwota, którą rządy odkładają na emerytury.

W porównaniu z produktem krajowym brutto (PKB) Francja wydaje na emerytury średnio 14,8 proc. W UE tylko Grecja (15,7 proc.) i Włochy (15,4 proc.) wydają więcej. Średnia europejska wynosi 11,6 proc., przy czym Polska wydaje na emerytury 10,6 proc. PKB, wyprzedzając Niemcy z 10,3 proc., Rumunię z 8,1 proc. i Irlandię z 4,6 proc. Według londyńskiego Biura Odpowiedzialności Budżetowej liczba ta w Wielkiej Brytanii wynosi 5,5 procent.

„Istnieje silne przywiązanie kulturowe do państwowego systemu emerytalnego, a także do jakości życia, którą Francuzi wysoko cenią pod względem przepracowanych lat, ale także godzin przepracowanych w tygodniu, dni urlopu w roku itp.”, Rainbow Murray, Al Jazeera powiedział profesor w School of International Relations na Queen Mary University w Londynie. „Emerytura jest postrzegana jako prawo w wieku i na poziomie finansowym, na którym można się z niej cieszyć”.

Liberté, egalité… rzeczywistość

Ale postrzeganie francuskiego systemu emerytalnego wiąże się z zastrzeżeniami, mówi Paul Smith, profesor historii i polityki Francji na Uniwersytecie w Nottingham.

„Hojność francuskiego systemu jest czymś w rodzaju mitu. Na przykład spróbuj zostać rolnikiem lub wykonaj zawód, który podlega systemowi rolników” – powiedział, dodając, że osoba uprawniona do pełnej emerytury we Francji otrzyma około dwa razy większe wsparcie niż np. emeryt z Wielkiej Brytanii otrzymujący pełną emeryturę.

„Ale to dlatego, że państwo francuskie ma większe obciążenie składkami i płatnościami”.

Jednak osób uprawnionych do pełnej emerytury jest znacznie mniej, niż mogłoby się wydawać. Emerytura podstawowa w wysokości 1200 euro miesięcznie to coś w rodzaju mrzonki.

READ  Koronawirus. Ruch na drogach krajowych w czasie epidemii - GDDKiA, Stalexport

„Problem polega na tym, że wielu Francuzów faktycznie żyje z pensji niewiele przekraczającej płacę minimalną – na przykład nauczyciele zarabiają około 1,5-krotności płacy minimalnej, więc wpłacanie na dodatkową emeryturę nie wchodzi w rachubę”.

Skąd tak silna reakcja?

Chociaż Macron i jego ministrowie twierdzą, że dadzą sobie „100 dni uspokojenia, jedności, ambicji i działania”, aby uzdrowić kraj, obserwatorzy nie mogą oprzeć się wrażeniu, że przekroczono czerwoną linię.

„Macron zerwał więzi ze związkami zawodowymi i nie wydaje się, aby w najbliższym czasie zasiedli do stołu” – powiedział Smith.

Barr dodał: „Emerytury są narzędziem, które umożliwia młodszym ludziom planowanie swojego biegu życia i powinno być kształtowane stopniowo z długoterminową perspektywą. Tak nagłe, gwałtowne zmiany, zwłaszcza dla osób zbliżających się do emerytury, to szalony projekt”.

Ale czy ten pakiet reform był fundamentalnym i koniecznym krokiem, aby zapobiec załamaniu się systemu?

— Bardzo — powiedział Barr. „Włochy to bardzo smutny przykład ignorowania problemu. Różne rządy kopały puszkę na ulicy przez ponad 30 lat, aż złe rzeczy trafiły w wachlarz, a potem w 2011 roku administracja Mario Montiego musiała bardzo radykalnie i bardzo szybko się zreformować” – powiedział, aby zapobiec bankructwu kraju.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *