Connect with us

technologia

Hystar dostarczy elektrolizer o mocy 5 MW dla projektu zielonego hubu wodorowego w Polsce

Published

on

Hystar dostarczy elektrolizer o mocy 5 MW dla projektu zielonego hubu wodorowego w Polsce

Norweska firma produkująca elektrolizery Hystar podpisała z Polenergią umowę na dostawę elektrolizera o mocy 5 megawatów (MW) w ramach projektu H2HybNS polskiej grupy energetycznej.

Projekt jest zlokalizowany w elektrociepłowni Polenergia Nowa Sarzyna w Polsce i obejmuje ekologiczną elektrownię wodorową oraz dwie stacje paliw wraz z towarzyszącą infrastrukturą.

W ramach umowy firma Hystar dostarczy do projektu swój nowatorski elektrolizer PEM w ramach planów firmy dotyczących szybkiego wdrożenia technologii na całym świecie.

Według Hystar, jego opatentowana konstrukcja składa się z membrany, która jest o 90% cieńsza niż u konkurencji.

Oznacza to, że firma może produkować do 150% więcej ekologicznego wodoru niż modele konwencjonalne lub działać przy 10% niższych kosztach w porównaniu z obecnie dostępnymi modelami.

„Następuje to po tym, jak Hystar ogłosił rundę finansowania serii B w wysokości 26 milionów dolarów w styczniu 2023 r. z udziałem inwestorów, w tym japońskich przemysłowców Mitsubishi Corporation i Nippon Steel, w celu osiągnięcia pełnej komercjalizacji” – powiedział rzecznik Hystar.

„Od tego czasu Hystar otworzył również swoje najnowocześniejsze centrum innowacji w Høvik w Norwegii, aby dalej rozwijać swoje zalety technologiczne. Składający się z własnych obiektów badawczo-rozwojowych oraz laboratoriów, będzie mieścił większość prac Hystar nad optymalizacją w pełni zautomatyzowanych procesów produkcji elektrolizerów”.

Na początku tego roku firma Johnson Matthey ogłosiła, że ​​podpisała trzyletnią umowę na dostawy zespołów elektrod membranowych (MEA) z firmą Hystar.

W ramach projektu terenowego HyPilot, który ma się odbyć jeszcze w tym roku, Yara Clean Ammonia i Equinor będą współpracować z Hystar w celu przetestowania produkcji zielonego amoniaku i zmiennych wskaźników produkcji zielonego wodoru, które odwzorowują warunki wiatrowe na morzu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *