Connect with us

technologia

Historie z frontu – VCU News

Published

on

Historie z frontu – VCU News

Tej wiosny Frank Pichel stał się gwiazdą lokalnych wiadomości, kiedy przyjechał do Polski, aby pomóc Ukraińcom wysiedlonym przez rosyjską inwazję.

Ale to nie był pierwszy raz, kiedy Pichel, który wykłada grafikę ruchową na wydziale obrazowania kinetycznego w School of the Arts Uniwersytetu Virginia Commonwealth, skierował się w stronę strefy wojennej, podczas gdy inni uciekli.

Pierwszy raz miał miejsce w 1999 roku, pod sam koniec wojny w Kosowie. Ale w tamtym czasie nie wyjeżdżał z zamiarem pomocy przesiedleńcom.

„[It’s] Dziwne jest mówienie czegoś o wojnie, ale po prostu czułem, że prawdopodobnie istnieją naprawdę eleganckie obrazy, które można zrobić z tego zniszczenia, które mogłyby opowiedzieć historię o tej wojnie” – powiedział Pichel. „I tak podczas ferii wiosennych zdecydowałem, że pójdę zobaczyć, co wydarzyło się w tej wojnie, i wziąłem ze sobą wiele aparatów, aby mieć nadzieję, że zrobię naprawdę duże, piękne zdjęcia”.

Chociaż udało mu się uchwycić kilka obrazów zniszczenia, było to drugorzędne w stosunku do zmieniających życie powiązań, które nawiązał z uchodźcami, gdy podróżował po wojennym krajobrazie.

„Moja misja właśnie się całkowicie zmieniła” – powiedział. Uchodźcy „chcieli wyemigrować do Stanów i wrócić do Kosowa” [from Macedonia] pożegnać się z rodzinami przed emigracją. … Zasadniczo zabrałem tych uchodźców ze sobą, aby mogli jeszcze raz odwiedzić swoje rodziny, zanim opuszczę kraj na zawsze”.

Wolontariusze rozdają na warszawskim dworcu artykuły pomocowe, takie jak żywność i odzież. (Frank Pickel)

Kiedy Rosja najechała Ukrainę na początku tego roku, Pichel poczuł znajome przyciąganie. Tyle że tym razem nie chodziło o uchwycenie idealnego zdjęcia, chodziło o pomoc ludziom – w tym przypadku Ukraińcom – którzy stracili domy.

Poleciał do Polski na ferie wiosenne i wynajął samochód. Nie wiedział, jak pomóc, ale wiedział, że dowie się, kiedy spadnie na ziemię. Szybko zorientował się, że uchodźcy nie potrzebują jedzenia, odzieży, a nawet opieki medycznej ze względu na pracę organizacji pomocowych.

READ  Polska sieć wymaga modernizacji OZE za 116 miliardów dolarów

Jednak Pichel dostrzegł potrzebę transportu dla uchodźców, których miejsca docelowe nie znajdowały się na linii lokalnego transportu publicznego.

„Kiedy tam byłem, zdałem sobie sprawę, że mogę oferować ludziom przejażdżki” – powiedział. „Właśnie zacząłem rozwozić ludzi”.

Pierwszego dnia podwiózł ludzi z warszawskiego dworca do okolicznych domów, gdzie ludzie proponowali ich opuszczenie. Drugiego dnia postanowił udać się na granicę ukraińską, skąd ludzie musieli podróżować znacznie dalej. Codzienne podróże trwały około pięciu godzin.

Podczas tych wyjazdów Pichel wiele się nauczył. Oto niektóre z jego obserwacji:

Stoicyzm, gdy świat się rozpada

Pichel nie wiedział, czy to typowo ukraińska cecha, czy efekt okoliczności, ale zdziwił się, jak beznamiętni byli Ukraińcy, których poznał.

„Wszyscy byli bardzo spokojni, a wszystkie dzieci naprawdę dobrze się zachowywały” – powiedział. „Nikt nie miał żadnych emocjonalnych wybuchów, co jest dla mnie niezwykłe, ale wszyscy byli bardzo wdzięczni za wszystko, co wszyscy dla nich zrobili”.

Język nie był barierą

Papier z napisami ukraińskimi i polskimi.
Pichel skonsultował się z Tłumaczem Google, aby zrobić ten znak w języku ukraińskim i polskim i przeczytał, że może zabrać trzy osoby i ich zwierzęta w dowolne miejsce w Polsce. (Frank Pickel)

Komunikacja z uchodźcami nie stanowiła problemu. Pichel skonsultował się z Tłumaczem Google, aby zauważyć po ukraińsku i po polsku, że może zabrać trzy osoby i ich zwierzęta w dowolne miejsce w Polsce (jego umowa wynajmu samochodu nie obejmowała innych krajów).

„Zwykle Polacy lub inni pracownicy pomocy międzynarodowej widzieli mój znak i już znali ludzi, którzy potrzebowali podwiezienia” – powiedział. „Połączyli mnie z tymi uchodźcami, a potem po prostu wsiedliśmy do samochodu i pojechaliśmy tam, gdzie chcieli”.

Ranga społeczna nadal istnieje

Pichel powiedział, że jego pierwsi pasażerowie mieli przyjaciół w Polsce, z którymi mogliby zostać, albo jakiś inny plan i środki do jego realizacji. W miarę upływu tygodnia przybywali ludzie, którzy nie mieli tylu – jeśli w ogóle – zasobów, dlatego dotarcie do granicy zajęło im więcej czasu. Nie mieli planu. Po prostu wiedzieli, że muszą się wydostać. Jestem pewien, że się pogorszyło [since] następnie.”

READ  Tim Cook ujawnia, że ​​iPhone'y używają czujników aparatu Sony

Ostatnią rodziną, która przetransportowała Pichela, byli obywatele Gruzji, którzy zostali wygnani ze swojej ojczyzny podczas inwazji Putina w 2008 roku. Wyemigrowali na Ukrainę, aby uciec przed siłami rosyjskimi, a teraz znowu uciekali.

Zaskakująca rola mediów społecznościowych

Przyjaciel Pichela zamieścił swoje konto Venmo na swojej stronie na Facebooku, dzięki czemu zebrał około 10 000 dolarów z darowizn dla Ukraińców. Inny połączył go z przyjacielem, który mówił po gruzińsku, więc komunikowali się z jego ostatnią rodziną za pośrednictwem WhatsApp podczas siedmiogodzinnej jazdy.

Dziecko bawiące się w pobliżu ognia
Dziecko bawi się na stacji przeładunkowej Hrebenne. (Frank Pickel)

„Miałem wtedy dwa telefony” – mówi. „Więc rozmawiali na WhatsApp – i wiele się nauczyłem z tej rozmowy – ale jednocześnie korzystałem z Map Google na moim telefonie, aby dowiedzieć się, dokąd się udać. A potem, w tym samym czasie, nadeszły darowizny Venmo od tych wszystkich ludzi w Richmond, więc mój telefon wydał ten dźwięk kasowy – cha-ching, cha-ching, cha-ching – gdy jechaliśmy przez Polskę.

„Byłem zdumiony technologią i tym, że nigdy nie odbyłbym tej podróży sam bez całej tej technologii. Media społecznościowe mogą naprawdę zaszkodzić naszej społeczności i naszej kulturze, [but] Są też niesamowicie wielkie korzyści, które możemy z tego czerpać.”

Był to również uderzający kontrast z jego doświadczeniem w Kosowie, gdzie musiał polegać na mapach papierowych i słowniku serbsko-chorwacko-angielskim.

Pichel powiedział, że jest „wdzięczny”, że ma środki i zasoby, aby pomóc w razie potrzeby.

„Kiedy czujesz, że robisz to, co moralnie właściwe, jest to naprawdę łatwe” – powiedział. „Nie ma wątpliwości. …Kiedy jesteś w takiej sytuacji, wydaje się, że musisz postąpić właściwie i po prostu wpadasz w ten przepływ”.

ludzie przechodzący przez ulicę?
Ukraińcy przemierzają Polskę pod Budomierzem. (Frank Pickel)