Connect with us

Świat

Hankuk Chemi: Iran uwalnia przejęte południowokoreańskie tankowce

Published

on

W komunikacie prasowym w piątek południowokoreańskie ministerstwo spraw zagranicznych ogłosiło, że Hankuk Chemi i jego kapitan zostali wyzwoleni na początku piątku czasu irańskiego. Ministerstwo podało, że stan zdrowia kapitana i załogi był zdrowy – podobnie jak ładunek.

Iran zajął tankowiec na morzu w styczniu, oskarżył ją o zanieczyszczenie wody chemikaliami i utrzymywanie statku w porcie Bandar Abbas.

Informacja została ujawniona po tym, jak Korea Południowa obiecała próbę uwolnienia irańskich funduszy zamrożonych w południowokoreańskich bankach w ramach sankcji amerykańskich, powiedział agencji Reuters południowokoreański urzędnik.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu potwierdziło zwolnienie statku po zakończeniu śledztwa i na wniosek jego właściciela i rządu Korei Południowej, według państwowej agencji informacyjnej IRNA.

„Iran, ze swoimi długimi wybrzeżami w Zatoce Perskiej i Morzu Omańskim, podkreśla pełne przestrzeganie przepisów morskich, w tym ochrony środowiska, i monitoruje wszelkie naruszenia w tym zakresie” – powiedział rzecznik MSZ Saeed Khatibzadeh.

Powiedział, że decyzja Iranu o uwolnieniu kapitana uwzględniała, że ​​nie ma on żadnych wcześniejszych naruszeń w regionie.

Kwestia ta wywołała spór dyplomatyczny po tym, jak Iran zażądał od Korei Południowej uwolnienia 7 miliardów dolarów z funduszy zamrożonych w południowokoreańskich bankach pod sankcjami USA.

Urzędnik Departamentu Stanu Korei Południowej powiedział w piątek dziennikarzom, że obie strony zgodziły się na statek, a fundusze nie są związane z kwestiami, a Korea Południowa zobowiązała się do pomocy w uwolnieniu pieniędzy.

„Wyraziliśmy zdecydowaną gotowość rozwiązania problemu funduszu” – powiedział urzędnik, który odmówił identyfikacji.

Ministerstwo Korei Południowej podało w oświadczeniu, że statek opuścił Iran po zakończeniu procedur administracyjnych. Nie wspomniano o wniosku o uwolnienie środków.

„Kapitan i marynarze cieszą się dobrym zdrowiem” – powiedział minister.

Korea Południowa stwierdziła, że ​​statek nie spowodował żadnego zanieczyszczenia. Minister powiedział, że Iran zrezygnował z planu wniesienia oskarżenia przeciwko przewoźnikowi.

READ  Bądźcie otwarci na obcokrajowców, mówi papież Franciszek do Węgrów - POLITICO

Iran zaprzeczył zarzutom, że zajęcie tankowca i jego załogi stanowiło sytuację zakładników, twierdząc, że to Korea Południowa była zakładnikiem irańskich funduszy.

Zamrożenie pieniędzy jest związane z amerykańskimi sankcjami nałożonymi przez Waszyngton na Teheran w 2018 roku po wycofaniu się ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa z irańskiego porozumienia nuklearnego z mocarstwami światowymi w 2015 roku.

Pod rządami Bidena Stany Zjednoczone i Iran podjęły pośrednie rozmowy w celu powrotu do porozumienia.

Stany Zjednoczone niedawno zgodziły się zezwolić Iranowi na wykorzystanie funduszy do celów pozamilitarnych i wydały część na szczepionki przeciwko koronawirusowi zabezpieczone w ramach globalnej inicjatywy COVAX, powiedział minister, nie ujawniając dokładnej kwoty.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *