Connect with us

Gospodarka

Handel detaliczny w Polsce poprawia się wraz ze spadkiem inflacji surowcowej | pstryknąć

Published

on

Handel detaliczny w Polsce poprawia się wraz ze spadkiem inflacji surowcowej |  pstryknąć

Realna sprzedaż detaliczna towarów spadła w czerwcu o 4,7% r/r (konsensus: -5,0%) po spadku o 6,8% r/rw maju. Dane wyrównane sezonowo wskazują na wzrost sprzedaży o 0,6% w ujęciu miesięcznym po ponad 1% spadku w maju. W ujęciu rok do roku największy spadek odnotowano w kategorii sprzedaży gazet, książek i innych specjalistycznych sklepów (-17,6% rok do roku). Jedyną kategorią, w której nie odnotowaliśmy spadku wolumenu sprzedaży były Farmaceutyki, Kosmetyki i Wyroby Ortopedyczne (0,0% r/r). Implikowany deflator sprzedaży detalicznej kontynuował trend spadkowy, spadając w maju do 7,1% r/r z 9,2% r/r.

Mamy już prawie wszystkie dane miesięczne za drugi kwartał roku, przy czym całoroczna produkcja przemysłowa, produkcja budowlana i sprzedaż detaliczna wyszły słabiej niż w pierwszym kwartale. Roczna dynamika PKB w drugim kwartale nie różniła się istotnie od tego, co widzieliśmy w pierwszym kwartale. Skala spadku konsumpcji prywatnej najprawdopodobniej się pogłębiła, a recesja konsumpcji jest obecnie jednym z czynników napędzających dezinflację, obok spadających cen surowców energetycznych.

Gospodarka krajowa prawdopodobnie osiągnęła najniższy poziom w bieżącym cyklu koniunkturalnym w drugim kwartale, aw drugiej połowie roku oczekuje się pewnego ożywienia, choć raczej powolnego. Ważnym elementem jest spadek inflacji i ożywienie realnej siły nabywczej gospodarstw domowych. Pogarszające się saldo handlu zagranicznego, odzwierciedlone w dodatnim wkładzie eksportu netto do PKB, będzie nadal sprzyjać wzrostowi. Znacznie trudniej jest oszacować wpływ zmian stanu zapasów firm na działalność. W 2022 r. był to czynnik wspierający PKB (odblokowanie łańcuchów dostaw), ale obecnie stanowi istotny hamulec dla wzrostu gospodarczego. W całym 2023 r. nadal oczekujemy wzrostu PKB na poziomie około 1%, przy dominującym ryzyku pogorszenia sytuacji.