Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Gdy pada śnieg, rodzeństwo syryjskie zostaje aresztowane w pobliżu granicy polsko-białoruskiej

Published

on

SIEMIATYCZE, Polska, 23 listopada (Reuters) – Syryjskie rodzeństwo, które wjechało do Polski z Białorusi, zostało we wtorek aresztowane przez straż graniczną w pobliżu miasta Siemiatycze, kiedy pierwszy zimowy śnieg spadł na lasy wokół granicy.

24-letni brat i jego 28-letnia siostra, którzy odmówili ujawnienia swojej tożsamości, znaleźli się wśród tysięcy migrantów, którzy podróżowali na Białoruś w nadziei na wejście do Unii Europejskiej.

UE twierdzi, że Mińsk zorganizował kryzys migracyjny na swojej wschodniej granicy, aby odeprzeć sankcje nałożone przez Brukselę. Białoruś wielokrotnie temu zaprzeczała.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do reuters.com

„Chcemy po prostu ciepłego miejsca do siedzenia” – powiedział brat Reuterowi i ukrył się wraz z siostrą pod przykrytym śniegiem drzewem w lesie.

„Jest bardzo zimno… Gdybyśmy wiedzieli, że tak jest, nie mielibyśmy” – powiedziała pielęgniarka.

Aktywiści owinęli migrantów kocami, aby chronić ich przed zimnem.

Rodzeństwo z Damaszku powiedziało, że opuściło Syrię 9 listopada i wjechało do Polski dopiero pod koniec ubiegłego tygodnia po popchnięciu przez białoruskich oficerów. On pracował w domu jako inżynier mechanik, a ona była artystką.

Brat, były harcerz, powiedział, że użył kompasu zamiast telefonu komórkowego, aby znaleźć drogę do Unii Europejskiej, aby nie być śledzonym. Powiedział, że mają wystarczające zapasy żywności, ale za mało wody.

„Uciekliśmy przed faszyzmem i mieliśmy nadzieję na lepsze życie i to wszystko” – powiedział.

Działacze powiedzieli, że pomogli rodzeństwu rozpocząć procedurę azylową w Unii Europejskiej.

Polska została skrytykowana przez obrońców praw człowieka za wypychanie migrantów z powrotem na Białoruś bez umożliwienia im ubiegania się o ochronę międzynarodową.

Warszawa twierdzi, że migranci powinni być traktowani przez Białoruś tak, jak przebywają na jej terytorium legalnie i że odmówiono polskiej pomocy humanitarnej.

Sprawozdania Yara Abi Nader, Marko Djurica, Fedja Grulovic, Stephan Schepers; Napisane przez Yarę Abi Nader i Alana Charlisha, pod redakcją Eda Osmond

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *