Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski trybunał orzekł, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości nie może przesłuchiwać swoich sędziów

Published

on

W rafinerii Orlen w Możejkach na Litwie, 5 kwietnia 2019 r. powiewają flagi Unii Europejskiej i Polski. REUTERS / Ints Kalnins / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do reuters.com

WARSZAWA, 24 listopada (Reuters) – Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że Europejski Trybunał Praw Człowieka nie ma uprawnień do kwestionowania wyboru sędziów i odrzucił majowe orzeczenie najwyższego trybunału praw człowieka w Europie.

Odrzucony przez krytyków jako organ upolityczniony, Trybunał Konstytucyjny już w tym roku wywołał kryzys w Unii Europejskiej, stwierdzając, że części traktatów bloku są niezgodne z polską konstytucją.

„Artykuł 6 Konwencji… w zakresie, w jakim obejmuje Trybunał Konstytucyjny w swojej definicji sądu, jest niezgodny z polską konstytucją” – powiedziała sędzia Julia Przylebska, prezes sądu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do reuters.com

Powiedziała, że ​​artykuł jest niezgodny z konstytucją, ponieważ daje Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka (ETPC) uprawnienia do oceny legalności powoływania sędziów sądu.

W maju ETPC orzekł, że spółce odmówiono prawa do należytego rozprawy w związku z niezgodnym z prawem powołaniem sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Kontynuuj czytanie

W środowym orzeczeniu trybunał stwierdził, że nie jest sądem w rozumieniu Konwencji, ponieważ kontroluje hierarchię prawa i nie rozstrzyga o prawach jednostki.

Polska jest uwikłana w długotrwały spór z Unią Europejską o reformę sądownictwa, która zdaniem bloku podważa niezawisłość sądów.

Nowy rząd federalny zasygnalizował w środę, że może podjąć ostrzejsze działania w kwestiach praworządności. W umowie koalicyjnej Komisja Europejska miała lepiej wdrażać istniejące instrumenty praworządności i orzeczenia sądów europejskich.

Trybunał wydał wyrok w odpowiedzi na pytanie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, architekta reformy sądownictwa w rządzie.

Polski nacjonalistyczny rząd twierdzi, że reformy powinny zmieść resztki wpływów komunistycznych i postawić przed sądem sędziów, którzy stoją ponad prawem.

READ  Norwegia SWF i MN monitorują polską firmę naftową pod kątem łamania praw człowieka | Aktualności

Europejska Konwencja Praw Człowieka ma zastosowanie do członków Rady Europy, organizacji powstałej po II wojnie światowej w celu ochrony praw człowieka i praworządności. Rada Europy jest strażnikiem EKPC i jest oddzielona od Unii Europejskiej.

Ziobro, który pracuje również jako prokurator generalny, zwrócił się niedawno do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem, czy nakładanie na Polskę kar pieniężnych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ETS) jest zgodne z konstytucją.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do reuters.com

Reportaż Anny Włodarczak-Semczuk i Alana Charlisha; Adaptacja Jona Boyle .a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *