Connect with us

Gospodarka

Nowy rząd Niemiec ujawnia plany legalizacji marihuany i stopniowego wycofywania węgla – KION546

Published

on

Wysłane przez Sheenę McKenzie, CNN

Trzy niemieckie partie zawarły umowę dotyczącą nowego rządu, w tym lewicowe Olaf Scholz Zaproponowany na kolejnego kanclerza po długich negocjacjach koalicyjnych i historycznych wyborach, w których Angela Merkel zrezygnowała po 16 latach u steru.

Wizja nowego rządu dla Niemiec obejmuje plany legalizacji marihuany. Ponadto celem jest stopniowe wycofywanie węgla do 2030 r. i co najmniej 15 milionów samochodów elektrycznych, które wyjadą na ulice w tym samym roku. Uwzględniono by również obowiązkowe szczepionki przeciwko Covid-19, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę przypadków w kraju.

Zgodnie z porozumieniem ogłoszonym w środę w Berlinie Scholz z centrolewicowej Partii Socjaldemokratycznej (SPD) poprowadzi trójpartyjną koalicję z partnerami Zielonymi i przyjaznymi dla biznesu Wolnymi Demokratami. Potem następują bliskie wybory we wrześniu i dwumiesięczne negocjacje w celu utworzenia nowego rządu.

Scholz, wraz z liderami koalicji, powiedział na konferencji prasowej, że „rząd świateł drogowych” jest tutaj, odnosząc się do kolorów czerwonego, żółtego i zielonego odpowiednich partii. „Chcemy być odważni, jeśli chodzi o klimat i przemysł” – powiedział.

Porozumienie – określające wizję rządu na czteroletnią kadencję – jest obecnie przedstawiane do rozważenia szerszej grupie członków partii. Oprócz krótkotrwałych emocji, Scholz zostanie zaprzysiężony na kanclerza na początku przyszłego miesiąca.

Partie koalicyjne nowego rządu nie są tradycyjnymi towarzyszami. Sprzyjający biznesowi Wolni Demokraci są bardziej zorientowani na centroprawicę niż lewicowa SPD i Zieloni.

Ale w środę niemiecki rząd trójpartyjny przedstawił zebranym dziennikarzom uśmiechnięty, zjednoczony front.

Przyszły rząd mówi, że Koniec ery Merkel, i wysyła swoją centroprawicową Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU) i siostrzaną partię Unię Chrześcijańsko-Społeczną (CSU) do opozycji po 16 latach u władzy.

W dobie rosnącej niepewności dyplomatycznej w Unii Europejskiej – agresji Rosji i Białorusi oraz zagrożenia rządów prawa ze strony Polski i Węgier – nadchodzący kanclerz federalny Scholz obejmie stery największej gospodarki Europy.

READ  Współpraca amerykańsko-niemiecko-polska kluczem do zabezpieczenia wschodniej flanki Europy

Kiedy Niemcy mają za sobą najgorszą katastrofę klimatyczną ostatnich lat – niszczące letnie powodzie, w których zginęło 180 osób – Zieloni również odegrają ważną rolę w zbliżaniu kraju do jedności. przyszłość bez węgla.

Nowy rząd planuje wycofanie węgla do 2030 r. – osiem lat wcześniej niż poprzedni cel partii Merkel na 2038 r. „Krok po kroku kończymy erę paliw kopalnych”, mówi umowa koalicyjna.

Planowane jest również wprowadzenie kontrolowanej sprzedaży marihuany „do celów rekreacyjnych dla dorosłych”. Tylko licencjonowane sklepy sprzedawałyby konopie „aby zapewnić ochronę nieletnim”. Koalicja dokona przeglądu tego środka za cztery lata.

Należy przestrzegać obowiązkowych szczepień

Ale najważniejsza pozycja na długiej liście rzeczy do zrobienia, przed którą stoi nowa administracja, jest najbardziej dotkliwa Fala Covid-19 uderza w kraj. Niemcy walczą z rosnącymi przypadkami, które zepchnęły Europę z powrotem do epicentrum pandemii, co doprowadziło do surowych restrykcji ze strony sąsiednich krajów i protestów ze strony zmęczonych więzieniem obywateli w całym bloku.

W środę Scholz powiedział dziennikarzom, że nowa koalicja rozważa obowiązkowe szczepienia, ponieważ „szczepienie jest wyjściem z tej pandemii”.

Liczba przypadków jest szczególnie dramatyczna we wschodnich landach Niemiec, gdzie władze służby zdrowia ostrzegają, że w przeciążonych szpitalach wkrótce mogą się wyczerpieć łóżka dla pacjentów oddziałów intensywnej terapii.

Podczas gdy Niemcy zaszczepiły około 80% swojej dorosłej populacji, według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), nadal pozostają w tyle za krajami południowoeuropejskimi, takimi jak Hiszpania i Portugalia.

Minister zdrowia Jens Spahn nie przebierał w słowach w poniedziałek, kiedy poprosił więcej osób o zastrzyki. Spahn powiedział na konferencji prasowej w Berlinie, że jest pewien, że do końca tej zimy wszyscy w Niemczech zostaną „zaszczepieni, wyzdrowieni lub martwi” w odniesieniu do wariantu Delta.

READ  Te liczby są szokujące! Najgorszy miesiąc od wojny

Odroczenia dyplomatyczne

Tymczasem trwa kryzys migracyjny Granica między Polską a BiałorusiąZachodni przywódcy oskarżyli białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenkę o zorganizowanie go przy wsparciu rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, co doprowadziło do wzrostu napięć z niestabilnym sąsiadem Unii Europejskiej.

Kryzys uwydatnił też wpływy Rosji w Europie – nie tylko kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2, którym gaz z Rosji pod Bałtykiem będzie transportowany do Niemiec. Władze niemieckie zawiesiły w zeszłym tygodniu proces zatwierdzania gazociągu z powodu problemów z koncesją spółki.

W innych krajach populistyczne rządy w Polsce i na Węgrzech nadal przesuwają granice członkostwa w UE, odbierając fundamentalne wartości demokratyczne. Sąd Najwyższy UE niedawno orzekł Polska naruszyła prawa bloku w zakresie niezawisłości sędziowskiej.

Poprzedniczka Scholza, Merkel, wyrobiła sobie markę jako pewna ręka dyplomacji UE, która inaczej kierowała blokiem przez europejskie zadłużenie i kryzys migracyjny. Czas pokaże, czy nowy kanclerz przyjmie również rolę szefa UE – czy też pozostawi te ślady komuś innemu.

Przewód CNN
™ & © 2021 Cable News Network, Inc., firma WarnerMedia. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Stephanie Halasz, Inke Kappeler i Chris Stern przyczynili się do powstania tego raportu

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *