Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska i Izrael po czteromiesięcznym zamrożeniu podobno zbliżają się do odwilży

Published

on

Według doniesień izraelski chargé d’affaires w Polsce wkrótce wróci do Warszawy, sygnalizując odwilż w miesiącach stagnacji między dwoma narodami.

Według doniesień hebrajskich mediów, Tal Ben Ari, obecny wysoki rangą izraelski wysłannik w Polsce, wkrótce powróci na swoje stanowisko po czteromiesięcznej nieobecności z powodu sporu między Jerozolimą a Warszawą. Rzecznik Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie zwrócił od razu prośby o oświadczenie.

W lipcu polski ustawodawca uchwalił ustawę skutecznie uniemożliwiającą w przyszłości zwrot mienia skonfiskowanego przez nazistów podczas Holokaustu. W odpowiedzi na ustawę podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę, minister spraw zagranicznych Yair Lapid określił ją jako „antysemicką i niemoralną”.

Polska „stała się krajem antydemokratycznym, nieliberalnym, który lekceważy największą tragedię w historii ludzkości” – oskarżył Lapid. Polska odpowiedziała oskarżając Izrael o „bezpodstawne i nieodpowiedzialne” zachowanie, a oba kraje odwołały swoich ambasadorów.

Według gazety Maariv, polscy urzędnicy w ostatnich tygodniach sygnalizowali chęć naprawy uszkodzonych połączeń. Podobno środki podjęte w celu wysłania tej wiadomości obejmowały surowe działania rządu Potępienie antysemicki wiec w polskim Kaliszu na początku tego miesiąca, a także ich Potępienie śmiertelnego ataku terrorystycznego w Jerozolimie w tym tygodniu. Według Ynet Polska również zwróciła uwagę na swoją decyzję: bojkot antyrasistowska konferencja ONZ we wrześniu w Nowym Jorku, która oskarżyła Izrael o antysemityzm, oraz jej głosowanie w zeszłym miesiącu po stronie Izraela w Radzie Praw Człowieka ONZ.

Polscy urzędnicy podobno wskazali, że są zainteresowani powrotem ambasadorów obu narodów na ich stanowiska, ale Izrael wydaje się być niezdecydowany przed podjęciem tego kroku.

Dyrektor Izraela w Polsce, Tal Ben-Ari Yaalon (Ministerstwo Spraw Zagranicznych)

Na początku tego miesiąca rzecznik Departamentu Stanu Times of Israel powiedział Times of Israel, że jakakolwiek poprawa stosunków „zależy zasadniczo od Polski”, dodając: „Kryzys jest spowodowany [restitution] Prawo. Aby rozwiązać problem, powinni go rozwiązać ”.

READ  UE wzywa do rozwiązania kwestii zachęt związanych z pandemią, ponieważ Polska twierdzi, że jest „hipokryzja”

Warszawa twierdzi, że prawo wzmocni pewność prawa na rynku nieruchomości, ale przeciwnicy twierdzą, że jest niesprawiedliwe wobec osób z uzasadnionymi roszczeniami, w tym osób, które przeżyły Holokaust i ich rodzin.

Ustawa określa okres od 10 do 30 lat na zakwestionowanie wcześniejszych decyzji administracyjnych dotyczących zwrotu mienia utraconego podczas II wojny światowej. Krytycy prawa twierdzą, że skutecznie uniemożliwia ono Żydom odzyskanie mienia skonfiskowanego przed Holokaustem iw jego trakcie.

Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie uchwalił kompleksowego prawa krajowego dotyczącego restytucji lub rekompensaty własności prywatnej przejętej przez nazistów lub znacjonalizowanej przez reżim komunistyczny.

Podaruj Chanuka prezent, który oświeca

Oto dar Chanuki, który przyniesie wiedzę i wgląd na temat Izraela i narodu żydowskiego.

Członkostwo w prezencie do społeczności Times of Israel upoważnia odbiorcę do obniżonej ceny specjalnej przez cały rok.

Ucz się więcej

Ucz się więcej

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby już tego nie widzieć

Jesteś poważny Doceniamy to!

Dlatego codziennie przychodzimy do pracy – by dać wymagającym czytelnikom takim jak Ty niezastąpione relacje o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych agencji prasowych, nie ustanowiliśmy paywalla. Jednakże, ponieważ dziennikarstwo, które prowadzimy, jest kosztowne, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby wesprzeć naszą pracę, dołączając Czasy społeczności Izraela.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo podczas korzystania z The Times of Israel BEZ REKLAM, a także dostęp do ekskluzywnych treści dostępnych tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dołącz do naszej społeczności

READ  Linia przebiega w całej chłodni w Polsce

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby już tego nie widzieć

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *