Connect with us

Gospodarka

EBC wspiera polską walutę transakcją finansowania o wartości 10 mld euro

Published

on

EBC wspiera polską walutę transakcją finansowania o wartości 10 mld euro

Europejski Bank Centralny podpisał lub przedłużył umowy finansowe z Polską i czterema innymi krajami, aby wesprzeć ich wysiłki w obronie ich walut przed skutkami rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

EBC poinformował, że uzgodnił z polskim bankiem centralnym zapobiegawczą linię swapową w wysokości 10 mld €.

Przedłużył również operacje repo finansowane w euro przez banki centralne Węgier, Albanii, Macedonii Północnej i San Marino, które miały wygasnąć z końcem marca.

Analitycy stwierdzili, że ruch, który nastąpił po gwałtownej wyprzedaży walut Europy Środkowej, w tym złotego, po inwazji Rosji na Ukrainę, wzmocni zdolność polskiego banku centralnego do wspierania złotego w razie potrzeby.

Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego, największego banku w Polsce, powiedział, że ustanowienie linii swapowej z EBC było „opóźnioną konsekwencją bardzo dużej presji, jaką widzieliśmy na waluty w regionie na początku marca”.

„Ale oczywiście możliwe jest, że zobaczymy kolejne fazy presji walutowej w regionie iw tym kontekście uważam, że jest to rozsądny ruch” – dodał. „Myślę, że jest to potencjalnie przydatne narzędzie, nawet jeśli nie jest faktycznie używane. Wspiera też złotego jako instrument zapobiegawczy”.

Transakcje finansowania dadzą bankom centralnym spoza strefy euro dostęp do euro, co może zabezpieczyć ich interwencje walutowe lub dokonać wstrzyknięcia do systemu bankowego, jeśli ich zasoby walutowe wyczerpią się.

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej odczuwają większość bezpośrednich skutków kryzysu na Ukrainie, ponieważ 3,8 mln uchodźców uciekło z rozdartego wojną kraju, a ponad 2,3 mln z nich przybyło do Polski.

Bliskość tych krajów do konfliktu oraz ich powiązania gospodarcze z Rosją i Ukrainą zaniepokoiły inwestorów i wywarły znaczną presję na osłabienie walut narodowych.

Deprecjacja polskiej i węgierskiej waluty spowodowała wzrost cen importu i presję na wzrost inflacji, która w obu krajach wzrosła do ponad 8 proc.

READ  Kanadyjska organizacja charytatywna wysyła plecaki i przybory szkolne do ukraińskich dzieci w Polsce

Polski bank centralny wydawał w ostatnich tygodniach euro na obronę złotego, który spadł do najniższego poziomu od światowego kryzysu finansowego na początku tego miesiąca. Węgierski bank centralny nie interweniował na rynkach walutowych, ale w zeszłym tygodniu podniósł stopy procentowe o 1 punkt procentowy, co pomogło forintowi odzyskać siły po ostatnich minimach wobec euro.

EBC nazywa się: „W kontekście wzmożonych napięć geopolitycznych wywołanych rosyjską inwazją na Ukrainę, linie kredytowe mają zapobiegać skutkom rozlewania się na rynki finansowe i gospodarki strefy euro, które mogłyby zakłócić płynną transmisję polityki pieniężnej EBC.”

Polska jako jedno z niewielu dużych krajów europejskich spoza strefy euro, która nie zawarła umowy o finansowanie z EBC, jest ostatnio odstającym elementem. Bank Centralny we Frankfurcie ma już podobne umowy ze Szwajcarią, Szwecją, Danią, Rumunią, Serbią, Chorwacją i Bułgarią, a także USA, Wielką Brytanią, Chinami, Japonią i Kanadą.

Ostatnie posunięcia EBC pojawiły się niezależnie od rozmów z Komisją Europejską na temat tego, jak może pomóc ukraińskim uchodźcom, z których wielu walczy o przewalutowanie ukraińskich hrywien na inne europejskie waluty.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *