Connect with us

Gospodarka

Dwie twarze słowackiego premiera: jedno dla domu, drugie dla świata

Published

on

Dwie twarze słowackiego premiera: jedno dla domu, drugie dla świata

brak ambicji

Obserwatorzy zwracają uwagę, że po raz pierwszy od kwietnia Heger był w rzeczywistości najbardziej godnym zaufania członkiem obecnego rządu z 33 procentami według sondażu Focus. Z kolei Matovič jest najmniej zaufanym politykiem w rządzie.

To otwiera przestrzeń dla Hegera na zastąpienie Matoviča na stanowisku lidera partii, ale wielokrotnie powtarzał, że nie jest zainteresowany tym stanowiskiem. Matovič nawet tak powiedział TASR Newswire na początku stycznia, że ​​może rozważyć zastąpienie Hegera.

Heger również nie wydaje się być odpowiednim kandydatem na prezydenta. W kwietniu fragment opinii Dla Postoja, konserwatywnego dziennika, dziennikarka Eva Čobejová napisała, że ​​Heger „nie był silnym mężem stanu ani myślicielem politycznym”. Dodała, że ​​premierowi brakuje też tożsamości politycznej i większych ambicji.

Publicysta Peter Schutz z dziennika Sme nadal pisał 19 maja możemy to już sobie wyobrazić [Heger] jako mąż stanu z pewną dozą wyobraźni, gdyby tylko nie skompromitował się niepotrzebnie i głęboko ze swoją lojalnością wobec lidera OĽaNO”.

Heger do tej pory tolerował i bronił Matoviča, pomimo jego nieustannych ataków słownych na innych ministrów i prezydent Zuzanę Čaputovą. Nie odwołał też ministra spraw wewnętrznych OĽaNO Romana Mikulca, któremu kilka razy wotum nieufności spotkało się ostatnio z powodu nieradzenia sobie z kryzysem uchodźczym.

– Gdyby podjął zdecydowany krok polityczny, taki jak usunięcie niepopularnego ministra, mogłoby to pomóc w budowaniu zaufania ludzi do niego – przekonuje Lenč.

Z kolei były premier Peter Pellegrini zdołał zdobyć popularność podczas swojej kadencji do 2020 roku. Następnie opuścił Ficos, zdyskredytował Smer i założył własną partię Hlas, która obecnie prowadzi sondaże.

Od początku wojny na Ukrainie premier zaczął stosować bardziej emocjonalną i ostrzejszą retorykę, zwracając się do liderów opozycji, takich jak Fico i Pellegrini, nazywając ich „rosyjskimi agentami” bez żadnych dowodów, chociaż w szczególności Fico przyznał, że reprezentuje poglądy prorosyjskie. .

READ  Przyczyna wybuchu polskiej ptasiej grypy u kotów pozostaje niejasna

„Wydaje mi się, że kopiuje Matoviča”, mówi Lenč.

Człowiek przyszłości Europy

Chociaż polityka zagraniczna nie była jego obszarem specjalizacji przed objęciem stanowiska premiera, wojna na Ukrainie dała Hegerowi większą widoczność, którą eksperci twierdzą, że mógłby wykorzystać na swoją korzyść, gdyby ubiegał się o stanowisko w UE po następnych wyborach w 2024 roku.

„Jest w stanie osiągnąć konsensus i często próbuje znaleźć kompromis, co jest również charakterystyczne dla technokratycznej polityki europejskiej” – mówi Navrátil ze Słowackiej Akademii Nauk.

Jednak zdaniem Navrátila trudno jest określić, na ile idee Hegera faktycznie pochodzą od niego i jaką rolę odgrywają jego doradcy w kształtowaniu jego poglądów na politykę zagraniczną.

Główny analityk Łukasz Lewkowicz z Instytutu Europy Środkowej w Lublinie mówi, że Heger jest często określany w Polsce jako unikający konfliktów technokrata, a jego wsparcie dla Ukrainy i podpisanie umowy o współpracy obronnej z USA są przez Polskę pozytywnie odbierane.

„Ale jeśli chodzi o Wyszehrad [Four] W regionie Polska ma bliższe relacje z premierem Czech Petrem Fialą – wyjaśnia, dodając, że jeśli Heger chce odgrywać większą rolę w regionie, musi być bardziej aktywny w tym obszarze.

Analityk Lubomír Kopeček z Uniwersytetu Masaryka w Brnie twierdzi, że Heger jest mało znany czeskiej opinii publicznej, która jest znacznie lepiej poinformowana o długotrwałych konfliktach w jego rządzie. „Nie sądzę, by jakikolwiek czeski polityk rządowy, wiedząc, jak niepewne i niestabilne jest istnienie obecnej koalicji rządu słowackiego, zainwestowałby w długoterminowy projekt, który byłby zależny od obecnego rządu Hegera” – mówi.

Jeśli chodzi o możliwą karierę w strukturach unijnych, polski ekspert Lewkowicz mówi, że doświadczenie Hergera jako dyrektora firmy i ministra finansów bez wątpienia umożliwiłoby pracę w międzynarodowych instytucjach finansowych.

Lenč zwraca jednak uwagę, że w następnych wyborach OĽaNO powinno wypadać znacznie lepiej niż pokazują dzisiejsze sondaże, a Heger też musi ciężko pracować nad sobą. „Jeśli nie poprawi się w kraju, szanse na zostanie europejskim politykiem są nikłe” – mówi.

READ  Szukając pracy uchodźcy ukraińscy wybierają Niemcy zamiast Polski

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *