Connect with us

Gospodarka

dr Natalia Pamuła wraca do WNY, aby uczyć o niepełnosprawności w Polsce

Published

on

dr  Natalia Pamuła wraca do WNY, aby uczyć o niepełnosprawności w Polsce
Steve’a Długosza
dla dr Natalii Pamuły, badanie i wyjaśnianie polskiej kultury w kontekście dziesięcioleci niepełnosprawności i problematyki płci w Polsce, to samozwańcze pasje i „jądra” kariery już utalentowanego pedagoga, mówcy i aspirującego autora.

Pamula, stypendystka Fundacji Kościuzkowskiej, obecnie wykłada w Canisius College i Daemen University. Wygłosiła również prezentację zatytułowaną „Crisis Ordinaryness and the Slow Transformation of 1989: Disability and Gender in Poland” 23 marca 2023 r. na Uniwersytecie w Buffalo. Wykład dotyczył wydanych w 1991 roku Polskich Pamiętników Niepełnosprawności w tomie Cierpieniem pisanym: Pamiętniki kobiet niepelnosprawnych, składającym się z 21 krótkich wspomnień nadesłanych w odpowiedzi na konkurs pamiętnikarski w 1990 roku.
Również w czwartek 20 kwietnia Pamula będzie w Canisius College na pokazie niedawno wydanego (2021) polskiego filmu Sonata. Zaprezentuje film o niepełnosprawności.
Początkowe zainteresowanie Pamuli dziedziną niepełnosprawności pojawiło się, gdy w 2012 roku uczęszczała na Uniwersytet w Buffalo, aby uzyskać stopień doktora. Ukończyła kurs dla osób niepełnosprawnych u dr. Michael Rembis, który wzbudził jej zainteresowanie. Doktorat obroniła w 2018 roku w Zakładzie Literatury Porównawczej Biblioteki Uniwersyteckiej.
„Myślę, że niepełnosprawność jest niedostatecznie zbadana i że jest to ważny problem kulturowy, społeczny i polityczny, który zasługuje na naszą uwagę” – powiedziała Pamula, która od 2019 r. Studia amerykanistyczne, polityka amerykańska, historia, nauki społeczne, ekonomia i literatura to kolejne kierunki prowadzone w ramach programu, a Centrum Studiów Amerykańskich UW jest jedną z największych tego typu instytucji w Europie.
Pamula prowadzi również zajęcia z kultury i literatury amerykańskiej, co uważa za zabawę. Powiedziała: „Mam nadzieję, że mój obecny projekt książkowy dotyczący niepełnosprawności w kulturze posocjalistycznej Polski będzie ciekawym tekstem zarówno dla naukowców zajmujących się historią Polski, jak i dla naukowców zajmujących się globalnymi studiami nad niepełnosprawnością. Mam nadzieję, że będę mógł kontynuować badania i nauczanie”.
Pamula, która całe życie mieszkała w Polsce, została skierowana do Buffalo przez profesora Uniwersytetu Warszawskiego, który zasugerował tę instytucję w ramach starań Pamuli o doktorat.
„Po prostu zastosowałam się do jej rady” – powiedziała Pamula. „Nie wiedziałem zbyt wiele o UB ani Buffalo, zanim tu przyjechałem, ale znalazłem tu drugi dom i przez lata poznałem niesamowitych ludzi… Bardzo lubię studentów obu instytucji (Canisius i Daemen). Są zaangażowani i ciekawi poruszanych przez nas tematów.”
Twoja wizyta będzie koordynowana w ramach wspólnego programu wymiany wykładowców między Ośrodkiem Studiów Amerykańskich UW, Canisius College i Daemen University; ponieważ jest współfinansowany przez Fundację Kościuszkowską, która promuje dialog między instytucjami polskimi i amerykańskimi. Jej dwa kursy stacjonarne obejmują kurs zatytułowany „Między przeszłością a przyszłością: kultura polska po 1989 roku” z Canisiusem oraz „Wprowadzenie do badań nad niepełnosprawnością” z Daemenem. Jej prace ukazywały się w Aspasia, East European Politics and Societies; kultury; i kanadyjskie dokumenty słowiańskie.
Wracając w maju do Polski na zakończenie semestru wiosennego, dodaje, że choć nie planuje przenosić się do WNY na stałe, to z chęcią wróci. Pamula lubi mieszkać w Warszawie, gdzie jest blisko z rodziną i lubi uczyć na Uniwersytecie Warszawskim. Jako młoda wykładowczyni i aspirująca autorka pracuje obecnie nad książką Niepełnosprawność w kulturze polskiej po 1989 roku, która ma nadzieję, że przyczyni się do rozwoju badań nad niepełnosprawnością w Polsce i Europie Wschodniej.
„Mam nadzieję, że wzmocni to rosnące historyczne i kulturowe archiwum niepełnosprawności w kulturze” – powiedziała Pamula o swojej książce.
W wolnym czasie Pamula lubi jogę, która została opisana jako bardzo popularna w Polsce, oraz jazdę na rowerze, włączając tę ​​ostatnią aktywność, aby cieszyć się oszałamiającymi krajobrazami w niektórych z najpiękniejszych regionów Polski, w tym odkrywać, jak mówi, „niesamowite Mazury z ich rodzimych lasach i krystalicznie czystych jeziorach”.
Chociaż ich rodzina nie jest liczna, Pamuła opisuje ich jako bardzo zżytych, ponieważ ich matka pracuje jako nauczycielka literatury i kultury polskiej w liceum. Natalia mówi, że jej zamiłowanie do czytania i kultury wywodzi się bezpośrednio od mamy, która wspierała działania edukacyjne jej córek.
„Po dziś dzień czas spędzany z rodziną zazwyczaj zamienia się w pełne pasji dyskusje o książkach, filmach i innych dziełach kultury, które nam się podobały i nie” — wyjaśnia Pamula.
Oprócz powyższych projektów i nauczania, Pamula współredagowała w 2018 roku wraz z Martą Usiekniewicz i Magdaleną Szarotą specjalny numer Studia de Cultura, poświęcony badaniom nad niepełnosprawnością w Polsce. Jest polską tłumaczką książki Rosemarie Garland-Thomson’s Extraordinary Bodies: Figuring Physical Disability in American Culture and Literature, która ukazała się w 2020 roku.

READ  Aktualizacje kryzysu na Ukrainie: Co warto wiedzieć dzisiaj
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *