Connect with us

Gospodarka

Dlaczego Polska przejdzie z węgla na energię słoneczną i wiatrową

Published

on

Dlaczego Polska przejdzie z węgla na energię słoneczną i wiatrową

Do 2036 r. wyczerpią się zasoby węgla niezbędne do eksploatacji elektrowni węglowej Bełchatów w Polsce.

Swoją drogą jest to największa elektrownia węglowa w Europie, czyli jest Nie trywialny problem.

Dlatego ustawodawcy i analitycy zastanawiają się teraz, co zrobić, jeśli zabraknie węgla na utrzymanie elektrowni za mniej niż 15 lat.

Nic dziwnego, że rozwiązaniem może być energia odnawialna.

Według nowego Bloomberg Według doniesień elektrownia ta mogłaby faktycznie zastąpić większość swojej produkcji węglowej energią odnawialną i bateriami, w sposób, który obniżyłby całkowity koszt systemu elektroenergetycznego w regionie, w którym znajduje się elektrownia, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego .

Oto kilka najważniejszych informacji z raportu:

  • Wojna i kryzys energetyczny zwiększyły popyt na węgiel brunatny, ale średnio- i długoterminowe perspektywy dla tego paliwa są ponure. Oczekuje się, że kopalnie zaopatrujące Bełchatów wyczerpią się do 2036 r., ale BloombergNEF przewiduje, że produkcja węgla brunatnego w Polsce spadnie znacznie wcześniej. Węgiel brunatny jest paliwem wysokoemisyjnym, a produkcja Polski z węgla brunatnego spadnie o 85% w latach 2021-2030, zgodnie z podstawowymi prognozami BNEF dla Polski. Ze względu na rosnące ceny CO2 i rozbudowę mocy odnawialnych nastąpił 75% spadek nawet przy utrzymujących się wysokich cenach gazu.
  • Znaczna część generacji Bełchatowa mogłaby zostać zastąpiona nową mocą wytwórczą przed 2030 r., nawet jeśli część bloków węgla brunatnego pozostanie jako moc zapasowa. Bełchatów znajduje się w kluczowym punkcie przyłączenia do sieci, który mógłby zostać zmieniony na obsługę do 6 GW-11 GW energii wiatrowej i słonecznej oraz 1 GW-1,5 GW nowych mocy wytwórczych.
  • Przebudowa części istniejącego przyłącza sieciowego Bełchatowa na nowe technologie przed 2030 r. ma potencjał do utrzymania bezpieczeństwa energetycznego Polski i stworzenia nowych możliwości gospodarczych w regionie. Około 2,5 GW mocy słonecznej i 1,5 GW mocy wiatrowej mogłoby korzystać z łącza do 2030 r. po wyłączeniu 1,8 GW mocy na węgiel brunatny. Podobnie jak węgiel brunatny, energia słoneczna i wiatrowa nie jest zależna od globalnych rynków towarowych po ich utworzeniu. Technologie te mogą wspierać dostarczanie tańszego koszyka energii elektrycznej i niższych emisji bez narażania bezpieczeństwa energetycznego.
  • Budowanie nowych mocy w innych częściach Polski osłabi ekonomikę produkcji węgla brunatnego w Bełchatowie. Oczekuje się, że do 2030 r. do sieci zostanie podłączonych łącznie 6 GW morskiej energii wiatrowej, a 4 GW elektrowni gazowych są w trakcie budowy. Jednak wiele z nich powstaje w północnej Polsce, z dala od ośrodków zapotrzebowania na energię na południu.
  • Bełchatów znajduje się w centralnej Polsce, a budowa nowych mocy w tym miejscu mogłaby zmniejszyć obciążenie polskiej sieci energetycznej. Aż 80% produkcji Bełchatowa mogłoby zostać zastąpione 5,7 GW energii wiatrowej na lądzie i 5 GW energii słonecznej w promieniu 20 kmPromień 30 km obecnego zakładu. Taka nowa generacja zmniejszyłaby również ryzyko utknięcia cennej infrastruktury sieciowej wokół Bełchatowa.
  • Sprawdzone czyste technologie w połączeniu z bateriami i mniejszą elektrownią na gaz, biomasę lub energię z odpadów zapewniłyby najbardziej opłacalną i bezpieczną energetycznie wymianę. Energia słoneczna i wiatrowa są najtańszymi dostępnymi technologiami, które w przypadku wspólnej lokalizacji mogą osiągnąć stabilny profil wytwarzania, biorąc pod uwagę lokalne zasoby. 6,4 GW do 2036 r.10,7 GW wiatru i słońca z 1 GW1,5 GW mocy ciągłej mogłoby zastąpić 80% utraconej generacji w Bełchatowie.
  • Ekspansja lokalnej energii wiatrowej i słonecznej nie utrudniłaby również potencjalnych inwestycji w nowe technologie energetyczne w regionie. Może to obejmować mały reaktor jądrowy, elektrownię wodorową lub nowe formy magazynowania energii. Takie technologie nie są jeszcze na tyle dojrzałe, aby były dostępne dzisiaj i prawdopodobnie nie przyczynią się znacząco do bezpieczeństwa energetycznego Polski do 2030 r., ale dają długofalowe szanse dla lokalnej gospodarki, gdy produkcja węgla brunatnego spada i ostatecznie się kończy.

Przejście na energię odnawialną przyniesie korzyści nie tylko środowiskowe, ale także ekonomiczne i związane z bezpieczeństwem.

Jako inwestora energetycznego, to naturalnie wzbudza moje zainteresowanie, ponieważ taka transformacja może być okazją do zarobienia kilku dolarów od firm, które już budują i eksploatują elektrownie OZE w Polsce.

Oto niektóre firmy zajmujące się energią odnawialną działające obecnie w Polsce:

  • Northland Power (TSX-NPI)
  • Acciona (OTCBB: ACXIF)
  • EDP ​​​​Renovaveis SA (OTCBB: EDRVF)
  • Iberdrola SA (OTCBB: IBDRY)
  • Nordex SE (OTCBB:NRDXF)
  • Ørsted A/S (OTCBB: DNNGY)
  • Siemens Gamesa Renewable Energy SA (OTCBB: GCTAF)
  • Łączna energia SE (NYSE:TTE)
  • Vestas Wind Systems A/S (OTCBB: VWDRY)

Choć groźba zmiany klimatu może nie wystarczyć, aby zmotywować do odejścia od paliw kopalnych w kierunku czystej energii, to niedobory dostaw są. I dlatego, drodzy czytelnicy, największa w Europie elektrownia węglowa zostanie ostatecznie zastąpiona energią odnawialną i magazynowaniem energii.

I ostatecznie mam na myśli za niecałe 15 lat.

Inwestuj odpowiednio.

Biliony są wydawane na zabezpieczenie światowych dostaw energii przez następne dwie dekady… i wszystkie źródła są na stole. Ropa, gaz ziemny, słońce, wiatr. Pieniądze się robią. Podążaj ścieżką pieniędzy. Zarejestruj się teraz w Energy and Capital – całkowicie za darmo!

Nigdy nie spamujemy! Zobacz naszą politykę prywatności

Po otrzymaniu raportu otrzymasz energia i kapitał E-list, codziennie dostarczany do Twojej skrzynki odbiorczej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *