Connect with us

technologia

Dla Polski rosyjski Kaliningrad to teraz Królewiec

Published

on

Dla Polski rosyjski Kaliningrad to teraz Królewiec

Dla Polski rosyjski Kaliningrad to teraz Królewiec

Proponowana zmiana nazwy jest symboliczna, ale już wywołała awanturę dyplomatyczną

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że popiera wniosek samorządów o zmianę nazwy Kaliningradu, stolicy sąsiedniej rosyjskiej eksklawy, na Królewiec. Oznacza to, że polscy urzędnicy będą się teraz zawsze do tego odwoływać Rosyjskie miasto o polskiej nazwie. Zgodnie z oczekiwaniami wiadomość nie została dobrze przyjęta w Moskwie.

Formalizacji zmiany nazwy dla Polski dokonał Komitet Standaryzacji Nazw Geograficznych Poza Granicami RP. Polscy urzędnicy zwrócili uwagę, że Zmiana nazwy jest symboliczna Jest w naturze i nie ma konotacji z ambicjami terytorialnymi.

King’s Hill z nazwami w wielu językach

Kaliningrad był tzw Królewiec (lub King’s Hill po niemiecku) przez większość swojego istnienia od założenia w 1255 roku przez Krzyżaków. Położone w zakątku wschodniego Bałtyku, ma złożoną historię, w której było zdominowane przez różne mocarstwa, w tym przez Królestwo Polsko-Litewskie w XVI i XVII wieku.

Ten ostatni fakt do tego doprowadził Historycznie jest również uważany za część polskiej historii i być określanym jako Królewiec, co z grubsza odpowiada niemieckiej nazwie. Również Litwini mają podobną wersję w swoim języku.

Wreszcie było miasto zajęte przez Armię Czerwoną pod koniec II wojny światowej czyniąc ją częścią Związku Radzieckiego. W 1946 r. przemianowano go na cześć niedawno zmarłego Michaiła Kalinina, przyjaciela Stalina i głowy państwa ZSRR, który pełnił głównie ceremonialną rolę.

Nie chcemy rusyfikacji w Polsce, dlatego postanowiliśmy zmienić nazwę w naszym rodzimym Kaliningradzie i Obwodzie Kaliningradzkim. Nazewnictwo jest nam narzucone i sztuczne, co nie ma nic wspólnego z naszą historią. Fakt, że duże miasto w pobliżu naszej granicy nazwano imieniem M. Kalinina, zbrodniarza współodpowiedzialnego za podjęcie decyzji o masowym mordzie polskich oficerów w Katyniu w 1940 r., budzi wśród Polaków negatywne emocje„. W ten sposób Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii bronił w swoim kraju decyzji o powrocie do historycznej nazwy miasta.

Zmiana nie stwarza nowych obowiązków dla przedsiębiorców ani konieczności aktualizacji dokumentów. Na mapach pojawia się nazwa Królewiec. Departament Stanu wydał pozytywną opinię w sprawie zmiany nazwy.

READ  Xbox Games with Gold ujawnione w styczniu 2022 r.

Zmiana nazwy miasta wywołała gniewne reakcje rosyjskich urzędników, w tym byłego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. „Gdyby Polsce nie podobała się nazwa Kaliningrad, nazwy polskich miast okupowanych wcześniej przez Niemcy powinny zostać zastąpione nazwami niemieckimi– powiedział cytowany przez TASS.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *