Connect with us

Gospodarka

Członkowie WTO wyrażają solidarność z Ukrainą, deklarują pomoc

Published

on

Członkowie WTO wyrażają solidarność z Ukrainą, deklarują pomoc

Ponad 50 członków WTO na 12. Konferencji Ministerialnej Światowej Organizacji Handlu (MC12) zgodziło się na deklarację solidarności z Ukrainą, deklarując wsparcie i wsparcie dla eksportu rolnego i wysiłków na rzecz odbudowy kraju w okresie powojennym.

„My, ministrowie handlu/szefowie delegacji sygnatariuszy, członków WTO, spotkaliśmy się dzisiaj na 12. konferencji ministerialnej WTO w Genewie, aby ponownie wyrazić nasze pełne poparcie i solidarność z narodem Ukrainy. Wyrażamy głęboki smutek z powodu wyniszczających strat ludzkich i cierpienia spowodowanego agresją na Ukrainę. Tym samym potwierdzamy nasze poparcie dla rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 2 marca 2022 r. (A/RES/ES-11/1) i 24 marca 2022 r. (A/RES/ES-11/2)” – powiedział wspólny wyrażenie czytać.

Zauważa, że ​​wojna ma również „niszczące skutki”, w tym na gospodarkę Ukrainy i jej zdolność do handlu. Członkowie WTO przyznają, że zniszczenie znacznej części ukraińskiej infrastruktury transportowej, w tym dróg, mostów, portów i linii kolejowych, poważnie ogranicza zdolność Ukrainy do produkcji, eksportu i importu.

Przeczytaj także: Ukraina ustanawia dwa Ziarno Trasy eksportowe przez Rumunię, Polskę

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni konsekwencjami tego zniszczenia dla Ukrainy i handlu światowego, zwłaszcza w odniesieniu do zaopatrzenia rynków międzynarodowych w szereg kluczowych towarów produkowanych przez Ukrainę, w tym produkty rolne i spożywcze, nawozy, olej słonecznikowy i krytyczne minerały. Jesteśmy również głęboko zaniepokojeni licznymi doniesieniami o grabieży zboża z Ukrainy. Środki te są sprzeczne z zasadami i wartościami WTO” – czytamy w oświadczeniu.

Członkowie WTO podkreślili również potrzebę zapewnienia, aby szlaki handlowe, w szczególności szlaki morskie i porty, nie były blokowane przez groźby użycia siły.

Przeczytaj także: Ukraina może eksportować Ziarno przez korytarz zabezpieczony statkami krajów cywilizowanych – Zełenski

„Konsekwencje bezpieczeństwa żywnościowego są dramatyczne dla osób bezpośrednio dotkniętych na Ukrainie, ale nie ograniczają się do Ukrainy i jej obywateli. Ukraina jest jednym z największych na świecie eksporterów ważnych produktów rolnych, takich jak pszenica, kukurydza, jęczmień i olej słonecznikowy. Jest kluczowym dostawcą Światowego Programu Żywnościowego. Następstwa wojny, w tym zablokowanie dostępu Ukrainy do Morza Czarnego, poważnie zagrażają dostawom żywności w niektórych najbardziej wrażliwych częściach świata, w krajach rozwijających się. Grozi to pociągnięciem milionów ludzi do braku bezpieczeństwa żywnościowego, pogłębiając i tak już tragiczną sytuację spowodowaną przez COVID-19” – czytamy w oświadczeniu.

W związku z tym sygnatariusze zapowiedzieli, że spróbują wesprzeć Ukrainę i ułatwić jej eksport. „Zachęcają członków WTO do robienia tego w sposób zgodny z ich możliwościami, w tym ułatwiania korzystania z infrastruktury lub ułatwiania i upraszczania procedur celnych”.

W ramach naszych środków członkowie WTO będą szukać sposobów, aby pomóc ukraińskim rolnikom „kontynuować sadzenie i uprawę zbóż i roślin oleistych, które są bardzo potrzebne im i światu”.

„W zakresie, w jakim każdy członek WTO będzie w stanie, nadal będziemy nieść pomoc humanitarną, aby ulżyć cierpieniom ukraińskich cywilów, w tym zapewnić im dostęp do podstawowych towarów i usług, w tym żywności. Będziemy również szukać sposobów, aby pomóc Ukrainie w odbudowie, gdy tylko pozwolą na to okoliczności” – napisano we wspólnym oświadczeniu.

Oświadczenie złożyły Albania, Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Kanada, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Chorwacja, Republika Cypryjska, Czechy, Dania, Ekwador, Estonia, Unia Europejska, Finlandia, Francja, Gruzja, Grecja , Węgry, Islandia, Irlandia, Izrael, Włochy, Japonia, Republika Korei, Łotwa, Niemcy, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Meksyk, Republika Mołdawii, Czarnogóra, Niderlandy, Nowa Zelandia, Macedonia Północna, Norwegia, Paragwaj, Peru , Polska, Portugalia, Rumunia, Sierra Leone, Singapur, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Tajwan Oddzielne Terytorium Celne, Penghu, Kinmen i Matsu, Wielka Brytania, Ukraina, Stany Zjednoczone i Urugwaj.

W niedzielę w Genewie rozpoczęła się 12. Konferencja Ministerialna WTO, która ma potrwać do 15 czerwca.

Organizacja składa się z ponad 160 państw członkowskich. Ukraina stała się pełnoprawnym członkiem w dniu 16 maja 2008 r.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *