Connect with us

Gospodarka

Chwiejna V4 szuka porozumienia w sprawie Ukrainy, migracji – EURACTIV.com

Published

on

Chwiejna V4 szuka porozumienia w sprawie Ukrainy, migracji – EURACTIV.com

Przywódcy krajów Grupy Wyszehradzkiej deklarowali znaczenie współpracy i szukali wspólnego stanowiska w sprawie Ukrainy i migracji na czwartkowym spotkaniu grupy w Koszycach na Słowacji.

Premierzy Czech, Słowacji, Węgier i Polski odbyli w czwartek wspólny szczyt V4, pierwszy od ponad sześciu miesięcy, który może rozstrzygnąć, czy ugrupowanie V4 ma przyszłość w obliczu oziębłych relacji z Węgrami.

„Oczywiste jest, że Węgry mają różne opinie i bardzo mocno je wyrażają” – powiedział na spotkaniu Fiala, który jest mniej krytyczny wobec Budapesztu niż niektórzy inni czescy urzędnicy rządowi.

Na temat jedności UE z Ukrainą Fiala powiedział, że „dołożymy wszelkich starań, aby ją utrzymać”, ponieważ jest to główna broń przeciwko Rosji.

Odnosząc się do jedności w ramach Grupy Wyszehradzkiej, słowacki premier Eduard Heger podkreślił, że wszystkie państwa grupy „uznają znaczenie formatu V4 ze względu na powiązania między nimi”, zwłaszcza w odniesieniu do współpracy obronnej i energetycznej.

Tymczasem Mateusz Morawiecki z Polski zwrócił uwagę na różnice między członkami V4 w ostatnich miesiącach nalegał Spotkanie służyło omówieniu kwestii jednoczących, które, jak powiedział, „stały się już ważnym elementem europejskiej architektury bezpieczeństwa” – a nie ich dzieleniu.

W szczególności wspomniał o konieczności współpracy w obliczu kolejnej potencjalnej fali uchodźców z Ukrainy. Dodał, że kraje wyszehradzkie zwróciły się do Komisji Europejskiej o „podjęcie natychmiastowych działań zapobiegawczych” i pomoc państwom członkowskim, które przyjmują najwięcej uchodźców.

Podczas wizyty w Helsinkach w zeszłym tygodniu Morawiecki obiecał premier Finlandii Sannie Marin, że porozmawia z Viktorem Orbanem na temat zbliżającej się ratyfikacji przez Węgry kandydatur Finlandii i Szwecji do NATO. Powiedział, że zgadza się z Orbánem, że Węgry ratyfikują przystąpienie obu krajów do NATO na początku 2023 roku.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu premier Węgier potwierdził, że legislatury obu krajów będą głosować w sprawie wejścia obu krajów nordyckich do sojuszu transatlantyckiego na pierwszej wiosennej sesji przyszłego roku.

READ  Ukraina ma sześć propozycji w sprawie Inicjatywy Trójmorza

Orbán powtórzył również, że konieczność powstrzymania migrantów z południa jest również dużym obciążeniem dla Węgier.

W zeszłym tygodniu Serbia, Węgry i Austria podpisany oświadczenie o zamiarze zapobieżenia przedostawaniu się migrantów do bloku poza zewnętrznymi granicami UE.

Orbán powiedział, że w przyszłości ta trójstronna koalicja będzie próbowała zatrzymać migrantów na granicy macedońsko-serbskiej i poprosił kolegów z V4 o pieniądze na ten cel.

„Otrzymałem pozytywną odpowiedź, więc na kolejnym spotkaniu trójstronnym w Wiedniu zaproponuję prezydentowi Serbii i kanclerz Austrii, abyśmy przyjęli oferty Czech, Słowacji i Polski dotyczące ochrony naszych południowych granic” – napisał w liście Media społecznościowe odpowiedni Partnerzy medialni EURACTIV teleks.

Oblężony skład V4 otrzymał kolejny cios w zeszłym tygodniu po piątkowym spotkaniu przywódców legislacyjnych V4 anulowany przez słowackich gospodarzy po tym, jak przewodnicząca czeskiego parlamentu Markéta Pekarová Adamová i przewodniczący czeskiego Senatu Miloš Vystrčil odmówili zasiadania do stołu z Węgrami.

To po tym, jak Słowacja, obecnie na czele rotacyjnej grupy regionalnej przewodniczyła, pod koniec marca zmuszony do anulowania spotkanie ministrów obrony poszczególnych V4 po wystąpieniu Polski i Czech.

Orbán był ostatnio krytykowany przez wyższych urzędników słowackich za noszenie szalika z historyczną mapą Wielkich Węgier na mecz piłki nożnej.

Zapytany, dlaczego zrobił zdjęcie z taką chustą, Orbán powiedział po prostu: „Spokojnie. Polityka to polityka, piłka nożna to piłka nożna”. W odpowiedzi Heger Orban na czwartkowym szczycie zaprezentował nową chustę ze słowackim symbolem narodowym.

Węgierski premier był także w konflikcie z innymi przywódcami UE w odpowiedzi na wojnę Rosji z Ukrainą i utrzymywał polityczne i gospodarcze więzi z Moskwą.

(Ondřej Plevák, Michal Hudec, Aleksandra Krzysztoszek, Vlad Makszimov | EURACTIV.cz, EURACTIV.sk, EURACTIV.pl, EURACTIV.com)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *