Connect with us

Świat

Chiny przedstawiają plan integracji z Tajwanem wraz z eskalacją militarną

Published

on

Chiny przedstawiają plan integracji z Tajwanem wraz z eskalacją militarną

Pekin przedstawił plan dalszej integracji Tajwanu z przybrzeżną prowincją Chin. Wydaje się, że jest to plan przejęcia kontroli nad wyspą i próby „pełnego zjednoczenia” obu narodów.

„Rozwiązanie kwestii Tajwanu i dokonanie całkowitego zjednoczenia ojczyzny jest niezłomnym historycznym zadaniem Komunistycznej Partii Chin” – głosił plan Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin i Rady Państwa. „Fujian zajmuje wyjątkową pozycję i rolę w ogólnej sytuacji Tajwanu”.

Jak wynika z planu, Pekin zamierza wykorzystać prowincję Fujian jako „strefę demonstracyjną” w celu dalszej integracji z Tajwanem.

Według stanu Czasy globalne„Dokument stanowi przedstawienie przyszłego rozwoju sytuacji”. Projekt Z Tajwanu.”

Plan, mający na celu wzmocnienie powiązań gospodarczych i społecznych między prowincją Fujian a Tajwanem, zachęca tajwańskie firmy do notowania na chińskich giełdach, aby „uczestniczyć w rozwoju rynku finansowego w kontynentalnej części kraju” i nakreśla plany uczynienia go bardziej tajwańskim, aby ułatwić pracownikom i pracującym rodzinom do życia i pracy w Fujian.

Tajwańscy uczniowie będą mogli zapisywać się do szkół w Fujianie, a plan zachęci mieszkańców Tajwanu do zakupu nieruchomości w prowincji. W planie zaproponowano także poprawę dostępu Tajwańczyków do „gwarancji instytucjonalnych” i programów pomocy społecznej, w tym związanej z zatrudnieniem, opieką medyczną i opieką nad osobami starszymi.

Plan zakłada także zbadanie wspólnych projektów elektroenergetycznych i gazowych pomiędzy Xiamen, miastem portowym w Fujianie, a Kinmen, przybrzeżną wyspą Tajwanu. Plan obejmuje również projekty związane z dostawą wody, energii elektrycznej, gazu i mostów między Fuzhou, największym miastem prowincji Fujian, a Matsu, kolejną wyspą podlegającą jurysdykcji Tajwanu. Pekin chce także „zintensyfikować” połączenia pasażersko-towarowe pomiędzy Fujianem a Tajwanem.

To zaledwie najnowszy gospodarczy i kulturalny element wysiłków Pekinu na rzecz wymuszenia bliższych więzi z Tajwanem w sytuacji, gdy Chiny nalegają na szerzej zakrojone „zjednoczenie”, mimo że Tajpej od lat odrzuca roszczenia Chin do suwerenności.

Dobry policjant, zły policjant

Wizja reprezentuje to, co Chiny prawdopodobnie postrzegają jako marchewkę lub nagrodę dla Tajwanu w zamian za współpracę w realizacji celów Pekinu w zakresie zjednoczenia, powiedział Timothy Heath, który wcześniej pracował w Biurze Dyrektora Wywiadu Narodowego i jako chiński analityk marynarki wojennej w Biurze Marynarki Wojennej Inteligencja.

„Chiny postrzegają ten plan jako zachętę i sposób na położenie podwalin pod ewentualne zjednoczenie” – powiedział The Daily Beast Heath, obecnie starszy badacz zajmujący się obronnością międzynarodową w RAND. „To jest ich nadzieja”.

READ  Najświeższe wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Plan sugeruje również, że Tajwan i Fujian powinny nawiązać wspólną współpracę w dziedzinie rolnictwa, mody, innowacji naukowych, wymiany kulturalnej i sportowej dla młodzieży – zwłaszcza baseballu i softballu.

Pekin wzywa twórców z Tajwanu i Fujianu do współpracy na rzecz tworzenia marek modowych o „cechach narodowych” i wzywa producentów do wspólnego tworzenia filmów i programów telewizyjnych w celu „promowania zintegrowanego rozwoju w dziedzinie kultury”. Powinni „wspólnie promować chińską kulturę i promować ochronę, dziedzictwo, innowacje i rozwój doskonałej tradycyjnej kultury Chin” – głosi plan.

Tak zwany plan stanowi, że wszystkie te programy powinny skupiać się na „utrzymaniu i wzmocnieniu ogólnego przywództwa partii”.

To przykrywka, która ma przyciągnąć i uwieść naszych ludzi.

I chociaż plan ma na celu nakreślenie obrazu zjednoczenia bez działań militarnych, w ostatnich miesiącach Chiny stały się coraz bardziej agresywne i stosowały przymus wobec Tajwanu. Chiny właśnie to wysłały w tym tygodniu największą liczbę okrętów wojennych na wodach w pobliżu Tajwanu, stosując taktykę zastraszania, która może mieć na celu uwydatnienie kontrastu między pozornie pokojowym „zjednoczeniem” a postępem wojskowym.

W ramach pozornie masowych ćwiczeń Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (PLA) na początku tego tygodnia wysłała w pobliżu południa Tajwanu grupę uderzeniową lotniskowców dowodzoną przez lotniskowiec Shandong z dziesiątkami towarzyszących im myśliwców. Ministerstwo Obrony Tajwanu W środę odkryto 35 myśliwców, z których 28 przekroczyło linię środkową między Chinami a Tajwanem. Tajpej stwierdziło, że jest zmuszone przygotować do odpowiedzi myśliwce, okręty wojenne i lądowe systemy rakietowe.

Od tego czasu liczba ta tylko wzrosła. 68 samolotów PLA i 10 okrętów wojennych PLA Według tajwańskiego Ministerstwa Obrony zauważono je w czwartek na terenie Tajwanu. W czwartek chińskie siły powietrzne wkroczyły do ​​południowo-zachodniej lub południowo-wschodniej strefy obrony powietrznej Tajwanu.

Shandong „Bez wątpienia stanowi to nowe zagrożenie” – powiedział we wtorek tajwański generał Huang Wen-chi. Tajpej ostrzegł, że Chiny przygotowują się do intensyfikacji presja militarna meczu przeciwko Tajwanowi w nadchodzących dniach.

Według amerykańskiego wywiadu „plan” integracji z Tajwanem pojawia się zaledwie kilka miesięcy po tym, jak urzędnicy amerykańscy ostrzegli, że Chiny przygotowują się do inwazji na Tajwan do 2027 roku.

Plan ma na celu zwabienie Tajwanu „do kapitulacji” – powiedział dziennikowi The Daily Beast Su Tzu-yun, analityk z Instytutu Badań nad Obroną Narodową i Bezpieczeństwem.

„Komunistyczna Partia Chin (KPCh) praktykuje rozlewanie starego wina do nowych butelek. Strategię dwuręczną praktykowano od czasów wojny domowej w Chinach” – powiedział Su. „Obecne„ wykorzystywanie emocji do promowania integracji ”itd. to te same stare sztuczki”.

Odbiór planu na Tajwanie nie był entuzjastyczny.

Rada do Spraw Kontynentalnych Tajwanuktóry zarządza polityką Tajpej wobec Chin, nazwał ten plan „myśleniem całkowicie życzeniowym” i oskarżył Pekin o próbę wykorzystania tajwańskich firm do ożywienia swojej gospodarki.

Był to „pretekst, aby przyciągnąć i namówić naszych ludzi i firmy, aby udali się na kontynent i zintegrowali się z tamtejszymi systemami, przepisami i normami, aby zaakceptować przywództwo Partii Komunistycznej” – stwierdziła rada. „Jest to wyraźnie próba przyciągnięcia tajwańskich pieniędzy i talentów do Chin kontynentalnych w celu pobudzenia ich gospodarki”.

Wang Ting-yu, tajwański poseł, powiedział, że plan jest taki „śmieszny,” według CNN.

Pekin od lat pracuje nad „integracją” Tajwanu poprzez takie plany gospodarcze, nie wpływając znacząco na nastawienie Tajwanu do „ponownego zjednoczenia” z Chinami.

Na przykład w 2018 roku Pekin ogłosił tak zwaną politykę preferencji 31-Tajwan, w której potępił Tajwan jako środki, które „z nazwy faworyzują Tajwan, ale w rzeczywistości służą interesom kontynentu”. Tajwańscy biznesmeni zgłosili, że odnieśli niewielkie korzyści z programów gospodarczych. Wezwania do „równego traktowania” Tajwańczyków w Chinach nie powiodły się, a środki integracji gospodarczej są ostatecznie zawoalowaną próbą osłabienia suwerenności Tajwanu, twierdzi Rada do Spraw Kontynentalnych Tajwanu.

Kancelaria prezydenta oskarżyła Pekin o wprowadzenie środków w ramach wyjścia ingerować w wybory do czasu.

Strzał w ciemno

Wydaje się, że podobne programy integracyjne w przeszłości niewiele zrobiły, aby przekonać Tajwańczyków do poparcia ponownego zjednoczenia z Chinami Ankieta.

Jeśli historia jest jakimkolwiek przewodnikiem, najnowszy plan Chin dotyczący integracji Fujianu i Tajwanu ma niewielkie szanse powodzenia, powiedział Heath.

„Istnieje bardzo dobry powód, aby wątpić, czy to zadziała” – powiedział Heath, dodając, że wydaje się to „powtórką lub przerobioną wersją tego, czego już próbowano, ale z niewielkim sukcesem”.

„Próby integracji gospodarczej jako środka zjednoczenia podejmowano od lat 90. XX wieku. Gospodarka Tajwanu jest silnie uzależniona od Chin i pod wieloma względami jest w pełni zintegrowana. Sporo ze sobą handlują, a wiele tajwańskich firm ma już fabryki na kontynencie, dzięki którym mogą korzystać z taniej siły roboczej” – powiedział Heath. „Ale ta integracja gospodarcza nie wygenerowała politycznego poparcia dla zjednoczenia. Wręcz przeciwnie, zbiegło się to z rosnącym odrzuceniem zjednoczenia”.

READ  Szwedzka obrona musi dostosować się do „długoterminowego” rosyjskiego zagrożenia – ustawodawcy

I choć Tajwan odrzucił wezwania do zjednoczenia, Pekin być może opublikował plan integracji Fujian-Tajwan, aby przekonać część Tajwańczyków do chińskiego poglądu na integrację przed wyborami prezydenckimi na Tajwanie.

Pekin opublikował plan na kilka miesięcy przed styczniowymi wyborami na Tajwanie. Partia rządząca, Demokratyczna Partia Postępu (DPP), zazwyczaj jest bardziej niechętna do nawiązania więzi gospodarczych z Pekinem niż Kuomintang (KMT), który historycznie był bardziej otwarty na zacieśnianie więzi z Pekinem.

Część planu mogłaby mieć na celu pozyskanie zwolenników budowania więzi biznesowych z Chinami i wywarcie wpływu na ich decyzje w nadchodzących miesiącach.

„Jest wiadomość dotycząca prowincji Fujian” – powiedział Heath. „Partia Komunistyczna mówi to ludziom, którzy mają pieniądze i wpływy na Tajwanie: Jesteśmy gotowi współpracować z wami i dać wam szansę stać się naprawdę bogatymi i odnoszącymi sukcesy”. Oznacza to jednak, że musicie z nami współpracować. „Musicie współpracować z władzami Partii Komunistycznej i słuchać nas, gdy mówimy, że chcemy, abyście wywierali wpływ na rząd Tajwanu”.

Przedstawiciel Tajwanu w Stanach Zjednoczonych, Hsiao Bi-khim, powiedział, że Tajwan będzie pracował, aby temu zaradzić Próby Pekinu mające na celu wpłynięcie na wynik głosowania.

„Próbujemy wzmocnić naszą demokrację, zbudować bardziej odporną demokrację, abyśmy byli mniej podatni na ingerencje i interwencje z zewnątrz” – powiedział Hsiao, według tajwańskiej Central News Agency. „Ostatecznie to obywatele Tajwanu zadecydują o przebiegu naszych wyborów. Nie pozwolimy, aby Chińska Republika Ludowa zmuszała nas do podejmowania takich decyzji”.

Niektórzy mieszkańcy Tajwanu już widzą, jak Chiny próbują ich pozyskać.

Terry Hung, który pracuje w sektorze farmaceutycznym, powiedział w wywiadzie, że plan jest „bardzo ryzykowny”. Strażnik.

„Nie chcę inwestować w nieruchomości w kraju komunistycznym i dzielić się swoją własnością z tym rządem. Nie chcę pracować w kraju autokratycznym, ponieważ prawa człowieka i prawa pracownicze są kontrolowane przez rząd” – powiedział. „Jeśli pewnego dnia twoja opinia nie będzie zgodna ze stanowiskiem rządu, grozi ci areszt lub więzienie”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *