Connect with us

Gospodarka

Chiny obniżają stosunki dyplomatyczne z Litwą w stosunku do Tajwanu – EURACTIV.com

Published

on

Chiny w niedzielę (21 listopada) obniżyły swoje stosunki dyplomatyczne z Litwą, wyrażając silne niezadowolenie z państwa bałtyckiego po tym, jak Tajwan otworzył tam de facto ambasadę, co zaostrzyło spór, który dotknął Waszyngton.

Chiny traktują autonomiczny i demokratycznie rządzony Tajwan jako swoje terytorium bez prawa do insygniów państwowych i zwiększają presję na te kraje, by obniżyć lub zerwać stosunki z wyspą, nawet te nieoficjalne.

Wyrażając ubolewanie z powodu posunięcia Chin, Litwa broniła swojego prawa do rozszerzenia współpracy z Tajwanem przy jednoczesnym poszanowaniu polityki „jednych Chin” Pekinu i powiedziała, że ​​jej minister spraw zagranicznych pojedzie do Waszyngtonu, aby omówić projekty handlowe i inwestycyjne.

Tymczasem Tajwan poinformował, że w niedzielę na południe wyspy przeleciały dwa chińskie bombowce klasy H-6, mające na celu wywarcie presji na rząd.

Pekin już wcześniej wyraził swój gniew na Litwę – która ma formalne powiązania z Chinami, a nie z Tajwanem – na początku tego lata, po tym, jak pozwoliła wyspie otworzyć biuro w kraju pod nazwą Tajwan. Chiny wezwały swojego ambasadora w sierpniu.

Inne tajwańskie biura w Europie i Stanach Zjednoczonych używają nazwy miasta Taipei i unikają odwoływania się do samej wyspy, jednak w czwartek otwarto wreszcie przedstawicielstwo Tajwanu na Litwie.

Chińskie MSZ stwierdziło w ostrym oświadczeniu, że Litwa zignorowała „uroczyste stanowisko” Chin i podstawowe normy stosunków międzynarodowych.

Pekin powiedział, że stosunki osiągną poziom opłataFirmy, jeden szczebel poniżej ambasadora.

Posunięcie to „podważyło suwerenność i integralność terytorialną Chin oraz rażąco ingerowało w wewnętrzne sprawy Chin” i stworzyło „międzynarodowy zły precedens” – stwierdzono.

„Wzywamy stronę litewską do natychmiastowego naprawienia swoich błędów i nie lekceważenia zdecydowanej determinacji i determinacji narodu chińskiego w obronie suwerenności narodowej i integralności terytorialnej” – powiedział chiński MSZ.

Bez względu na to, co zrobi Tajwan, nie zmieni to faktu, że należy do Chin – mówili.

READ  Posłowie wzywają do przeznaczenia dodatkowych 10 miliardów euro na wzmocnienie długoterminowego budżetu UE

W.Wizyta w Ashington

Premier Litwy Ingrida Simonyte powiedziała w niedzielę, że otwarcie przedstawicielstwa, które nie ma formalnego statusu dyplomatycznego, nie powinno być zaskoczeniem.

„Program naszego rządu jest taki, że Litwa chce głębszych relacji gospodarczych, kulturalnych i naukowych z Tajwanem” – powiedziała. „Chciałbym podkreślić, że ten krok nie oznacza konfliktu ani odrzucenia polityki „jednych Chin”.

Premier Polski, większego sąsiada Litwy z UE, powiedział w niedzielę, że popiera stanowisko Wilna.

Rzecznik Komisji Europejskiej powiedział, że od lata władza wykonawcza UE była „po stronie Litwy w obliczu nieustannych środków przymusu ze strony Chin”.

Tajwan twierdzi, że jest niepodległym krajem, oficjalnie nazywanym Republiką Chińską, a Chińska Republika Ludowa nigdy nim nie rządziła i nie ma prawa się za nią wypowiadać.

Tajwańska Rada do Spraw Kontynentalnych potępiła „niegrzeczność i arogancję” Chin i stwierdziła, że ​​Pekin nie ma prawa wypowiadać się w sprawach, które nie są wewnętrzną sprawą Chin i są wyłącznie kwestią Tajwanu i Litwy.

Tajwanowi sprzyjało rosnące międzynarodowe wsparcie w obliczu militarnej i dyplomatycznej presji ze strony Chin, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych i niektórych ich sojuszników.

Waszyngton odrzuca próby ingerencji innych krajów w stosunki Litwy z Tajwanem, powiedział sekretarz stanu USA Uzra Zeya na konferencji prasowej w Wilnie w piątek.

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis pojedzie we wtorek do Waszyngtonu, aby omówić otwarcie amerykańskiego rynku dla litewskich towarów i rozwój wspólnych projektów inwestycyjnych, poinformował minister w niedzielnym oświadczeniu.

Landsbergis spotka się z podsekretarzem stanu ds. wzrostu gospodarczego, energii i środowiska, Jose W. Fernandezem, aby omówić sposoby rozszerzenia i pogłębienia wzajemnie korzystnych więzi gospodarczych.

Waszyngton zaoferował Wilnie pomoc w przetrwaniu chińskiej presji, a Litwa w środę podpisze z amerykańskim Export-Import Bankiem umowę o kredyt eksportowy o wartości 600 milionów dolarów.

Tylko 15 krajów utrzymuje formalne stosunki dyplomatyczne z Tajwanem.

READ  Integracja Ukraińców może zwiększyć PKB Polski – mówi Deloitte - The First News

Tajpej może stracić kolejnego sojusznika na rzecz Pekinu po wyborach prezydenckich w Hondurasie pod koniec tego miesiąca, gdzie w sondażach prowadzi kandydat popierany przez główne partie opozycyjne.

W przypadku wyboru Xiomara Castro obiecał nawiązać oficjalne stosunki z Chinami.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *