Connect with us

Gospodarka

CEEMEA FX Outlook 2024: Ten sam region, a jednak tak inny | Artykuł

Published

on

CEEMEA FX Outlook 2024: Ten sam region, a jednak tak inny |  Artykuł

W ubiegłym roku region Europy Środkowo-Wschodniej doświadczył szeregu negatywnych wstrząsów spowodowanych kwestiami geopolitycznymi, ale obecnie powrócił do dobrej kondycji. Rynki optymistycznie patrzą na przyszły rok, ale nadal pozostaje wiele nierozwiązanych problemów i zagrożeń. Zatem szklanka do połowy pełna może bardzo szybko stać się do połowy pusta i dlatego powinniśmy zachować czujność pomimo naszych optymistycznych perspektyw walutowych.

Jeśli chodzi o makroekonomię, w tym roku widzieliśmy optymistyczne oczekiwania i późniejsze rozczarowania. W większości przypadków gospodarki regionu znajdowały się na krawędzi recesji lub szacunki wzrostu PKB były korygowane znacząco w dół. Niemniej jednak większość walut ostatecznie znalazła się na wyższych poziomach, czemu sprzyjały wysokie stopy procentowe i ożywienie na rachunku bieżącym. Na papierze w przyszłym roku spodziewane jest ogólne ożywienie gospodarcze, jednak koniec roku już pokazuje, że perspektywy nie są tak pozytywne, jak się wydaje. Konsensus rynkowy co do przyszłorocznego wzrostu gospodarczego już powoli się pogarsza i jeśli nie zobaczymy ożywienia w głównych gospodarkach europejskich, tendencja ta będzie kontynuowana. Dlatego też ożywienie gospodarcze nadal jest naszym scenariuszem podstawowym, ale ryzyko jest po stronie pogorszenia. Co więcej, warunki geograficzne oznaczają, że zagrożenia z tego roku przenoszą się na następny, a w związku z napięciami na Bliskim Wschodzie pojawiają się nowe. Ceny surowców i energii będą zatem nadal odgrywać kluczową rolę zarówno dla banków centralnych, jak i walut.

W regionie CEE4 kursy walut ustalane są poprzez zrównoważenie spadających różnic w stopach procentowych z wyższym stosunkiem EUR/USD. Cykl cięć rozpoczął się na Węgrzech i w Polsce, a jego rozpoczęcie także w Czechach i Rumunii jest tylko kwestią czasu. Rynki finansowe w dużej mierze wyceniły większość łagodzenia polityki pieniężnej, ale nadal widzimy miejsce na dalsze kroki w tym kierunku. Tymczasem światowe banki centralne pozostają w szczycie swoich cykli, a obniżki stóp procentowych nie są jeszcze rozważane. Różnice w stopach procentowych już znacznie się zmniejszyły i trend jest tutaj wyraźnie negatywny dla lokalnych walut. Dlatego też przeniesienie walut staje się coraz mniejszą zaletą dla CEE FX i nie można na nim już polegać w takim samym stopniu. Z drugiej strony, pomimo zagrożeń, spodziewamy się ożywienia gospodarczego, ogólnokrajowej nadwyżki na rachunku obrotów bieżących i wyższego kursu EUR/USD na poziomie 1,15 do końca przyszłego roku. W naszym bazowym scenariuszu powinno to wynieść rynki walutowe CEE na wyższe poziomy i tym samym przezwyciężyć negatywne skutki dyferencjału stóp procentowych. Jednak ze względu na wspomniane ryzyko jasne jest, że będzie to wyboista droga.

READ  Do BRICS zaproszono sześć krajów, w tym Arabię ​​Saudyjską

W innych krajach inwestorzy patrzą na Turcję nieco bardziej optymistycznie, gdyż rząd Erdogana prowadzi bardziej konwencjonalną politykę. W tym przypadku Centralny Bank Turcji (CBT) miał podnieść podstawową stopę procentową do 40% do końca roku, a reformy regulacyjne kładą obecnie większy nacisk na kluczową stopę procentową, zwiększając ryzyko wzrostu ostatecznej stopy procentowej. Oczekujemy, że CBT pozwoli lirze na dalszy stały spadek w 2024 r. – ale prawdopodobnie nie aż tak bardzo, jak 30% wyceniane przez obecne kontrakty terminowe. Rand południowoafrykański może pozostać słaby przed ważnymi wyborami w maju przyszłego roku. Słaby wzrost może skłonić rząd pod przewodnictwem AKN do zwiększenia wydatków i wysunięcia na pierwszy plan problemów fiskalnych Republiki Południowej Afryki.

Działalność militarna zarówno na Ukrainie, jak i w Izraelu odbiła się zarówno na hrywny, jak i na szeklu. Jeśli chodzi o to pierwsze, podejrzewamy, że Narodowy Bank Ukrainy może mieć trudności z utrzymaniem silniejszej pozycji hrywny ze względu na duży deficyt na rachunku obrotów bieżących. Jednakże Bank Izraela ma dostęp do większych rezerw walutowych, a szekel ma silną pozycję w bilansie płatniczym. Po zaangażowaniu dużej części rezerw walutowych we wsparcie szekla, spodziewamy się, że USD/ILS utrzyma swój niedawny spadek poniżej 4,00 – zwłaszcza jeśli tendencja dolarowa obniży się w 2024 r.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *