Connect with us

Gospodarka

Były prezydent Ukrainy wzywa Europę Wschodnią do pochylenia się nad decyzją UE w sprawie ukraińskiego zboża

Published

on

Były prezydent Ukrainy wzywa Europę Wschodnią do pochylenia się nad decyzją UE w sprawie ukraińskiego zboża

WARSZAWA

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wezwał wschodnich członków UE do zaakceptowania decyzji Komisji Europejskiej po tym, jak organ wykonawczy UE ostrzegł Polskę, Węgry, Słowację, Rumunię i Bułgarię przed zakazami tranzytu ukraińskiego zboża.

„Nie róbmy sztuczek z bezpieczeństwa. To zbyt niebezpieczne” – powiedział Poroszenko Anadolu po dyskusji panelowej na XV Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

„Sugeruję, że stanowisko Komisji Europejskiej było absolutnie jasne. Zrekompensujmy część strat polskim rolnikom, ale nie ograniczajmy eksportu ukraińskich produktów rolnych” – powiedział Poroszenko, który był prezydentem w latach 2014-2019, zanim przegrał ostatnie wybory z Wołodymyrem Zełenskim.

Powiedział, że sąsiedzi Ukrainy z UE powinni uważać, by nie osłabić prokijowskiej solidarności w związku z trwającym kryzysem zbożowym.

Gdy polski nacjonalistyczny rząd nasila prorolniczą retorykę przed wyborami parlamentarnymi w tym roku, Bruksela obawia się, że kwestia eksportu zboża z Ukrainy podważy solidarność z Kijowem.

​​​​​​​Pięć krajów Europy Środkowej – Polska, Węgry, Słowacja, Rumunia i Bułgaria – wprowadziło 15 kwietnia zakaz importu z Ukrainy. Jednak Polska i Rumunia zgodziły się później na dalsze wpuszczanie zboża z Ukrainy do swoich krajów.

Pięciu członków UE argumentowało, że ich rolnicy ucierpieli z powodu nadmiernego importu produktów rolnych z Ukrainy, który doprowadził do obniżenia cen dla lokalnych producentów.

W tym tygodniu Komisja Europejska ma kontynuować rozmowy z krajami sąsiadującymi z Ukrainą w tej sprawie.

Podczas gdy politycy UE twierdzili, że blokady są nielegalne. Unijny dyplomata oskarżył Warszawę o „politykę gestów”.

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. handlu i rolnictwa powiedział, że polityka handlowa należy do wyłącznej kompetencji UE, a jednostronne działanie „jest nie do przyjęcia”.

„W tak trudnych czasach kluczowa jest koordynacja i ujednolicenie wszystkich decyzji w UE” – dodał.

Ukraina opiera się na eksporcie zboża, które przed wojną wykarmiło 400 milionów ludzi.

READ  Interwencje walutowe mogą pomóc w przeciwdziałaniu kryzysowi Covid

Warszawa oświadczyła, że ​​przepisy krajowe zezwalają jej na wprowadzanie blokad ze względów bezpieczeństwa publicznego.

Minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski powiedział w zeszłym tygodniu, że ukraińskie produkty rolne wysyłane do i przez Polskę stanowią 10% całkowitego eksportu żywności z tego kraju, a Węgry kolejne 6%.

Wraz ze zbliżaniem się letnich żniw sytuacja może się jeszcze bardziej skomplikować, podczas gdy w Polsce i na Słowacji odbędą się jeszcze w tym roku wybory parlamentarne, w których głosowanie na wsi będzie miało decydujące znaczenie.

Tylko NATO

Tylko członkostwo w NATO zagwarantuje Ukrainie bezpieczeństwo – powiedział Poroszenko podczas panelu dyskusyjnego w Katowicach. „Wojna zakończy się, gdy Ukraina wejdzie do NATO, co zagwarantuje jej długoterminowe bezpieczeństwo” – powiedział były prezydent.

Dodał, że trzeba też „deputować” cały kontynent, w tym Polskę, Niemcy, Francję i samą Rosję.

Towarzyszący Poroszence były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski podkreślał, że tylko członkostwo w NATO da Ukrainie uczciwe gwarancje bezpieczeństwa.

„Wolny, demokratyczny świat, wolna Europa musi wygrać” – powiedział, dodając, że Europa musi przyspieszyć dostawy amunicji, uzbrojonych pojazdów bojowych i sprzętu bojowego na Ukrainę. Powiedział, że Ukrainie trudno będzie wygrać bez przyspieszonych i bardziej intensywnych dostaw

Dodał, że historia regionu obfituje w przykłady odgórnego pokoju. „I zwykle nie oznaczają tak wiele pokoju… (ale) pokój dla zachodniego świata. O to chodziło w Jałcie i Poczdamie” – powiedział.

Wielu Polaków od dawna wierzyło, że Zachód był skłonny sprzedać Rosji kraje Europy Środkowo-Wschodniej po zakończeniu II wojny światowej w zamian za pokój w Jałcie i Poczdamie.

Witryna internetowa Agencji Anadolu zawiera tylko część wiadomości oferowanych subskrybentom w systemie AA News Broadcasting System (HAS), w formie podsumowania. Skontaktuj się z nami w sprawie opcji subskrypcji.

READ  Współpraca Turcji z polskim przemysłem obronnym możliwa, konieczna: ekspert

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *