Connect with us

Świat

Burkina Faso zawiesza BBC w związku z raportem HRW na temat rzekomych masowych zabójstw

Published

on

Burkina Faso zawiesza BBC w związku z raportem HRW na temat rzekomych masowych zabójstw

opis obrazu, Opublikowany w czwartek raport Human Rights Watch oskarżył armię Burkinabe o masakry ludności cywilnej na początku tego roku

Burkina Faso zawiesiła BBC i amerykański nadawca publiczny Voice of America za doniesienie o raporcie oskarżającym własną armię o masowe morderstwa.

Urzędnicy powiedzieli, że transmisje zostały zatrzymane, a strony internetowe obu organizacji zablokowane na dwa tygodnie.

Raport amerykańskiej grupy Human Rights Watch (HRW) oskarża wojsko Burkinabe o dokonanie w lutym masakry co najmniej 223 cywilów.

Od zamachu stanu w 2022 r. w tym zachodnioafrykańskim kraju władzę sprawuje wojsko.

Nie skomentowała zarzutów HRW. Dyrektor ds. komunikacji armii powiedział, że skontaktuje się z BBC, jeśli złoży oświadczenie.

W czwartkowym oświadczeniu organ regulacyjny Burkina Faso przestrzegł wszystkie media, aby nie relacjonowały tego doniesienia, i zagroził sankcjami – podają media państwowe.

Rzecznik BBC powiedział: „Zawieszenie ogranicza zdolność BBC do docierania do odbiorców z niezależnymi i dokładnymi wiadomościami. Będziemy nadal informować o regionie w interesie publicznym, bez strachu i przychylności”.

W artykule z piątkuVoice of America (VOA) oświadczyło, że „podtrzymuje swoje sprawozdania dotyczące Burkina Faso i zamierza w dalszym ciągu przedstawiać pełne i uczciwe sprawozdania z działalności w tym kraju”.

The Raport HRW twierdził, że wojsko Burkina Faso zabiło 179 osób w Soro i 44 inne osoby w pobliskich wioskach Nondin na północy kraju.

Stwierdzono, że masakra była prawdopodobnie odwetem wojska, które oskarżyło mieszkańców wioski o wspieranie uzbrojonych bojowników islamistycznych.

HRW nazwała masowe zabójstwa „najgorszym nadużyciem” armii od prawie dekady.

Zwolennicy junty wojskowej krytykowali już media za doniesienia o rzekomych okrucieństwach, twierdząc, że doniesienia te miały na celu osłabienie morale sił zbrojnych.

Wojsko przejęło władzę, obiecując zakończyć powstanie islamistyczne. Jednak przemoc w dalszym ciągu nasilała się, a ponad jedna trzecia Burkina Faso jest kontrolowana przez grupy dżihadystów.

Organizacje praw człowieka, Unia Europejska i Organizacja Narodów Zjednoczonych oskarżyły Burkina Faso o nadużycia w walce z powstańcami, w tym o arbitralne zabójstwa i wymuszone zaginięcia ludności cywilnej.

Możesz być zainteresowanym także tym:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *