Connect with us

Gospodarka

Bułgaria nie wyśle ​​broni na Ukrainę, ale przemysł zbrojeniowy kwitnie – EURACTIV.com

Published

on

Bułgaria nie wyśle ​​broni na Ukrainę, ale przemysł zbrojeniowy kwitnie – EURACTIV.com

Podczas gdy Bułgaria i Węgry są jedynymi państwami NATO i UE, które oficjalnie odmówiły wysłania pomocy wojskowej Ukrainie, Bułgaria stała się jednym z największych pośrednich dostawców tego rozdartego wojną kraju, a rekordowa ilość od początku wojny została sprzedana na wojnę zbrojeń .

Eksperci szacują, że Bułgaria przynajmniej do tej pory dostarczała produkty 1 miliard euro broni i amunicji na Ukrainę za pośrednictwem pośredników.

Bułgarski biznes zbrojeniowy zawsze odnosił duże korzyści z konfliktów na obszarach, na których tradycyjnie rozmieszczano sowieckie systemy uzbrojenia. Krajowe firmy zbrojeniowe produkują amunicję do broni radzieckiej i inne oparte na niej produkty, które w większości przypadków są wysokiej jakości i mają wyższe ceny na rynkach międzynarodowych.

Bułgarski przemysł obronny staje się obecnie jednym z największych źródeł standardowej sowieckiej amunicji dla ukraińskiej armii, ale jest to kwestia polityczna.

W obecnym parlamencie sprzeciwiają się sprzedaży broni z Bułgarii na Ukrainę trzy siły: Bułgarska Partia Socjalistyczna (BSP), otwarcie prorosyjska partia Vazrazhdane oraz, w mniejszym stopniu, partia byłego premiera Stefana Janewa. Bułgarii.

Ten ostatni niedawno zgodził się na wysłanie starej sowieckiej broni pod warunkiem, że kraj otrzyma w zamian nowoczesną broń NATO. W 240-osobowym parlamencie BSP ma 25 deputowanych, Vazrazhdane 27 i Bulgarian Rise, najmniejszą siłę, 12.

Sondaże pokazują, że prawie 30% Bułgarów bezpośrednio popiera Rosję w konflikcie, a połowa ma silne nastroje prorosyjskie, pozostałość po totalitarnym reżimie komunistycznym. Ponadto około 70% ludności uważa, że ​​dostawy broni będą bezpośrednio angażować Bułgarię w konflikt.

Ale duże państwowe zakłady zbrojeniowe, jak te w Sopocie, Karłowie i Kazanłyku, gdzie znajdują się fabryki i pracujący tam ludzie, korzystają na 100% wzroście sprzedaży.

Aleksander Michajłow, były dyrektor generalny państwowego Kintexu, zajmującego się eksportem broni, potwierdził rekordowy eksport Bułgarii w tym roku.

READ  Nawet pod nowym kierownictwem Niemcy nie zmierzą się z Chinami

Jako przykład podał eksport bułgarskiej produkcji zbrojeniowej w latach 2016 i 2017, kiedy to odbywały się regionalne działania wojskowe w Syrii, Libii i Jemenie. „Kiedy dochodzi do międzynarodowego konfliktu zbrojnego, wykorzystanie sprzętu obronnego zawsze wzrasta”, powiedział Michajłow w rozmowie z EURACTIV Bułgaria, dodając, że licencje na eksport broni wydane przez państwo w tym okresie wynoszą 1,1-1,3 mld euro.

Dla porównania Michajłow powiedział, że od początku wojny ukraińskiej licencje na eksport broni wyniosły ponad dwa miliardy euro. „Więc do tej pory osiągnęliśmy 100% wzrost w porównaniu do szczytowych lat działalności. Ten rok może zakończyć się 150%, a nawet 200% wzrostem sprzedaży w porównaniu z najsilniejszymi latami kompleksu wojskowo-przemysłowego, a to generuje poważne dochody dla bułgarskiej gospodarki i budżetu państwa w czasach kryzysu” – powiedział Michajłow.

Bułgarskie Ministerstwo Gospodarki, które jest bezpośrednio odpowiedzialne za licencjonowanie eksportu, poinformowało EURACTIV Bułgaria, że ​​potrzebuje więcej czasu na dostarczenie danych.

nastroje prorosyjskie

Rekordowa sprzedaż bułgarskiej broni to sukces gospodarczy, którym prorosyjskie siły polityczne wolą się nie chwalić.

Bułgarski prezydent Rumen Radew, który obecnie rządzi krajem przez rząd tymczasowy, nazwał tych, którzy domagają się dostaw broni dla Ukrainy, „podżegaczami wojennymi”.

Bułgarska Partia Socjalistyczna i radykalna prorosyjska partia „Wazrazdane” sprzeciwiają się dostawom otwartej broni. Jednak żadna z tych stron nie mówi o pozytywnym wpływie eksportu broni na gospodarkę.

Prowadzi to do paradoksu amerykańskich ochotników w zagranicznym batalionie na Ukrainie” pochwalił, jak zneutralizowały Rosyjskie pojazdy opancerzone z niezwykłymi bułgarskimi granatnikami przeciwpancernymi, podczas gdy większość bułgarskich przywódców politycznych stanowczo zaprzecza, że ​​tak się dzieje.

Bułgarski parlament na początku tego roku orzekł, że jedyną legalną pomocą wojskową dla Ukrainy jest naprawa ukraińskich czołgów w Bułgarii. Coś, czego władze w Kijowie zgodnie z oczekiwaniami nie wykorzystały.

READ  IRONMAN Group wybiera Muncie na gospodarza imprezy na odległość w 2021 roku - Muncie Journal

Jak sprzedawane są pistolety

Obecnie bułgarscy producenci i dealerzy broni sprzedają swoje produkty głównie w Polsce i Rumunii, skąd broń jest następnie reeksportowana na Ukrainę.

„Oczywiste jest, że wielkość eksportu do Polski znacznie wzrosła” – powiedział były szef Kintexu Michajłow, dodając, że rzeszowski port lotniczy w Polsce, około 70 km od granicy z Ukrainą, jest centralnym węzłem logistycznym.

„To nie przypadek, że USA zainstalowały na tym lotnisku systemy obrony przeciwlotniczej Patriot. W pierwszych 120 dniach wojny na Ukrainie odbyło się 60 lotów cargo z bronią z bułgarskich lotnisk do Rzeszowa. Średnia ładowność to około 70-80 ton ładunku na samolot” – dodał.

Bułgarskie media wielokrotnie donosiły jednak o lotach ukraińskich samolotów cargo bezpośrednio z bułgarskich lotnisk.

„Powinno być jasne, że Bułgaria jako kraj nie dostarcza broni na Ukrainę kosztem budżetu państwa lub za pośrednictwem wojska, podczas gdy prywatni producenci i dealerzy eksportują duże ilości broni do krajów Europy Środkowej. Przed wojną na Ukrainie kraje te nie były klientami bułgarskich firm. Dlatego rozsądnie jest przyjąć, że bułgarscy producenci i dealerzy eksportują broń do krajów Europy Środkowej, która następnie jest odsprzedawana na Ukrainę – mówi Michajłow.

Dodał, że logistycznie nikt obecnie nie może dostarczać broni bezpośrednio na Ukrainę, bo na niebie nie może być samolotów, a porty są oblegane przez Rosyjską Marynarkę Wojenną i eksploatowane przez Ukraińską Straż Przybrzeżną.

„Dostawy drogą lotniczą i wodną nie są możliwe, pozostaje transport lądowy, przechodzący przez Polskę i Rumunię” – powiedział Michajłow.

„Należy zauważyć, że rosyjski wywiad monitoruje dostawy wojskowe w celu ich zneutralizowania. W związku z tym dostawy te będą prawdopodobnie realizowane w nocy, kiedy trudniej je wykryć przez obserwację satelitarną, lub nietypowymi środkami transportu, np. schodami. B. chłodnie, aby sprawiać wrażenie, że produkty spożywcze są dostarczane” – dodał.

READ  Europa powinna przemyśleć politykę Chin po zjeździe partii i stanowisku Ukrainy

Nowe sugestie

W kwietniu były premier Bojko Borysow, którego partia GERB wygrała ostatnie wybory, powiedział, że wierzy, iż Bułgaria eksportuje broń na Ukrainę.

„Jestem przekonany, że broń będzie eksportowana na Ukrainę. Nie jesteśmy temu przeciwni; Jesteśmy przeciw dwulicowemu parlamentowi. Po ataku Putina na Ukrainie to jedyny sposób, aby go powstrzymać” – komentował 21 kwietnia Borysow.

Tydzień temu partie polityczne GERB i Demokratyczna Bułgaria złożyły w parlamencie dwie odrębne propozycje, zgodnie z którymi Bułgaria powinna pomóc Ukrainie z bronią ciężką, w tym samolotami i systemami rakietowymi. Bułgarskie Siły Powietrzne składają się głównie z radzieckich MiG-29 i Su-25, które nie nadają się już do użytku i wkrótce zostaną uziemione.

(Krassen Nikolov, Antonia Kotseva | EURACTIV.bg)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *